| anonim_4396 a întrebat:

De ce inima este simbolul iubirii,dragostei da nu alt ceva obiect, organ etc.?

4 răspunsuri:
| NoOrdinaryHuman a răspuns:

De fapt, inima este considerata organul dragostei datorita palpitatiilor puternice care apar atunci cand iubesti.
Simbolismul asta provine din stramosi, vremuri in care oamenii se gandeau si asociau lucrurile ce ii afectau

| RAY a răspuns:

Pentru ca inima e motorul vietii

| qwy a răspuns:

Ea iti da de stire cind te indragostesti si nu-ti da pace cind esti linga persoana iubita

| MichaelJacksonPopKingPop a răspuns:

Salut! Inima are culoare rosu.Rosu este cea mai frumoasa culoare a romantei.Se foloseste mereu la felicitari etc. FUNDA?