| RaluuRaluu a întrebat:

De ce iubim!?! De ce atunci cand iubit ne-am da si viata pentru ce`l ce il iubim? Iar, cand ne despartim, am sarii in capu` lui/ei de nervi, dar tot il iubim? straight face.

Funda raised eyebrows, pentru. cel mai consistent raspuns! worried

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubim pentru ca suntem oameni si nu putem trai singuri, avem nevoie de atentie, caldura si iubire.

Cand iubim, dupa cum ai observat si tu, ne facem tot felul de planuri cu acea persoana. Ca o sa fim pana la batranete cu ea, ca vom avea 2 copii care bineinteles vor fi fata si baiat. Elena si Mihai.

Iar la despartire parca cineva ne sufla norisoru de sub picioare si cadem. Si acel cineva este fosta iubire a vietii, a nu stiu cata dar tu o considerai prima, si esti dezamagit. Toate planurile s'au dus, si tu credeai ca te iubea pentru ca ti'o zicea de nenumarate ori pe zi.

Si totusi inca il iubim, ii simtim lipsa, ii dormi prezenta pentru ca e simplu : era in viata noastra si facea parte din ea si dintr'o data a plecat, nu mai e acolo sa iti spuna te iubesc, imi e dor de tine sau ai grija de tine.

Si de aici si ura impletita cu iubire si gelozie.

Nu putem uita nume pe care inca le rostim, si niciodata nu uitam o persoana importanta, doar invatam sa traim fara ea.

Si stiu al naibi de bine ca daca nu ar mai fi bro in viata mea mie mi'ar veni sa ma duc dracu! Pentru ca inima mea ar fi cu jumatate de bucata in minus si nu ar putea face fata. E logic.

8 răspunsuri:
| DaReZon a răspuns:

Cand ai o relatie cu un baiat nu trebuie sa pui suflet. Daca vei pune suflet si in caz de ceva de vei desparti de el te va durea inima. Atat.

| UnbornChild a răspuns:

Ce intrebare...pentru ca Dumnezeu a facut pentru noi numai suferinta, asta e fiinta umana! Asta e scopul ei; noi suntem meniti sa suferim si dupa parerea mea, El, in fiecare zi cauta ceva nou sa ne faca sa suferim mai rau si mai rau...si mai mult.

Pentru asta ne-a creat, sa suferim. Gandeste-te ca in viata majoritatii oamenilor, 90% sunt suferintele si greutatile si restul de 10% micile/marile bucurii.

Suferinta, chinurile... platim pentru pacatele facute de stramosii nostri + cele facute de noi.

| Ivallll a răspuns:

Pai asa e dragostea te invarte cum vrea eahappy cand iubim numai gandim cu capu` ci cu inima si apoi regretam.

| Antraxxxu a răspuns:

"De ce iubim?". buna intrebare, pentru ca atunci cand suntem cu acea persoana numit/a "iubit/a ne simtim mai bine, ne simtim protejati, iubiti, apreciati simti ca poti fi tu insati langa acea persoana, pentru ca te iubeste asa cum esti cu defecte si calitati. Iar cand ne despartim. cautam o cale de a putea detesta acea persoana, care sa ne fac sa uitam ca a trecut prin viata noastra, de aceea ai vrea sa-l dai cu capu` de pereti sa nu`ti mai apara`n fata cu un zambet tamp pe fata care sa-ti strapunga inima.

Nu stiu daca ai inteles ceva din cea am zis dar am vrut sa`mi descarc si eu ura aia profundaaaaa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@UnbornChild, prostie mai mare nu am auzit'o.
Dumnezeu ne'a creat din iubire. Si Dumnezeu nu da cui nu poate sa duca! Gandeste'te la pacatele care le'ai facut, ele trebuie pedepsite intr'un fel si noi trebuie sa constientizam ca nu mai trebuie sa le repetam, trebuie sa ne maturizam.
Si daca ai sti sa te bucuri de viata ai schimba radical acele proportii. Dar fiecare are viata lui si nu poti avea viata alcuiva pentru ca este luata.

Asta este opinia mea si nu te atac, mi-am spus doar punctul de vedere.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Poate, totusi, ar fi mai bine sa inveti mai intai putina limba romana si pe urma sa te preocupi de alte chestii. Nu de alta, dar, macar sa te faci cat de cat inteleasa.

| Lacoste a răspuns:

Buna.Iubim pentru ca prin iubire simtim ca traim, ca avem viata.Ne-am da si viata pentru cel ce-l iubim pentru ca il consideram parte din noi, ca e ca cum ne-am lupta pentru propriul bine.Iar cand ne despartim, sarim in capul lui pentru ca ne-a spulberat visurile, tot in ceea ce credeam s-a dus de rapa, o parte din noi a murit, si il iubim in continuare pentru ca ne-a facut sa simtim ca traim cu adevarat, ca datorita lui\ei s-au nascut planurile, dorintele, visurile alea frumoase in care credeam cu atata tarie, chiar daca am vrea sa-l uram pe cel care ne-a ranit, nu putem pentru ca odata ne-a facut sa zambim cand ne era mai greu, datorita acelei persoane am trait cel mai frumos sentiment de pe pamant... iubirea!

| RaluuRaluu explică:

@ardnaxur1961 : De ce totii ceilaltii au inteles intrebarea mea, iar tu nu? surprise. Ti se pare ca daca esti Expert TPU, poti face comentarii aiurea waiting. Totusi mai incearca sa recitesti intrebarea mea, poate o sa intelegi. Ps : Daca esti expert TPU. nu inseamna ca poti ataca pe toata lumea. Te-ai gandit? Poate nu stii tu sa intelegi ce trebuie sa intelegi. Era o intrebare destul de logica. Serios acum tu chiar nu poti sa-mi spui de ce iubesti? raised eyebrows. In fine las`o balta!