| userrranonim a întrebat:

De ce mi e frica de fiecare data dupa ce fac sex de o sarcina, chiar daca o fac protejat? mereu am frica asta, niciodata nu pot sa stau linistita, mereu ma gandesc ca daca s-a intamplat ceva gresit si raman insarcinata

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca faci ceva interzis si periculos, avand ori o varsta foarte mica si iti este frica de repercursiuni, ori sa nu iei BTS, ori sa nu ramai gravida fiindca nu poti fi mama inainte sa te mariti, fiindca nu vrei sa-ti faci de rusine parintii samd.

Motivele ar trebui sa le stii tu cel mai bine, ca doar frica este generata de ceva ce este in capusorul tau, nu al nostru.

| Madaxo97 a răspuns:

Ești doar paranoică, nu trebuie să îți faci griji de sarcină daca te protejezi, e imposibil să rămâi. Nu se rămâne gravidă chiar asa ușor nici neprotejat, dacă te protejezi nu rămâi.

| Miruna333 a răspuns:

BTS ar trebui sa fie pe primul loc, daca iei ceva serios, nu mai scapi vreodata. La sarcina e diferit. Fa terapie sa scapi de aceasta frica irationala din moment ce te protejezi. Daca ai partener stabil poti lasa prezervativul ca ala e pentru sex ocazional, incerci sterilet si nu mai stai cu grija. Asa cum sunt oameni care au ramas din greseala, asa sunt si oameni care nu au ramas vreodata, decat cu voia lor, asa ca stai linistita, si bucura-te de moment. Cu frica si stresul de dupa oricum nu faci nimic

| FindMyName a răspuns:

O femeie matura nu s ar speria si de umbra ei, cati anisori ai? odata ce faci protejat, nu are ce sa se întâmple. frica asta ti o creezi singură gândind anumite lucruri, tu poti sa te oprești, la fel cum poti sa pornești si frica.