| kiko_3973 a întrebat:

De ce ne e greu sa spunem " te iubesc"?

Răspuns Câştigător
| RyanGeorge a răspuns:

Cred ca in viata e foarte important sa ai puterea sa spui ce simti. Mai ales la momentul potrivit. Asta te scuteste in primul rand de numeroase confuzii ulterioare. De cate ori nu mi-am blestemat zilele ca n-am spus te iubesc cand si cui trebuia!

Ti-e teama sa fii primul care spune te iubesc, ca nu cumva cel din fata ta sa nu se sperie de asta si sa te iubeasca mai putin dintr-o data. Astepti ca celalalt sa cedeze primul ispitei de a se confesa. Cand spui primul te iubesc, stai cu inima cat un purice pana primesti confirmarea celuilalt. Se poate intampla ca el sa ti raspunda dezarmant: "Si eu te plac, placintico!"

Brusc, te simti tradata. In primul rand de propria naivitate care te-a facut sa crezi ca si el te iubeste la fel. Adevarat ca exista si masochisti care iubesc din ce in ce mai disperat, doar atunci cand sunt respinsi. Sa te fereasca Dumnezeu!

E ca atunci cand vorbesti infocat la telefon si te trezesti la un moment dat ca vorbeai de fapt singura si ca la celalalt capat al firului era liniste demult. Senzatia e mai naspa si decat atunci cand vorbesti cu un robot de telefon. Si mai penibil te simti daca langa tine se mai afla cineva ca martor. Ca nu cumva sa se prinda ca vorbeai de nebuna de jumatate de ora, esti in stare sa continui o conversatie imaginara, de data asta cu pauze psihologice si luat la revedere doar ca sa salvezi situatia.

Devine din ce in ce mai greu sa rostesti formula magica care, o data iesita din gura unora, poate face minuni si duzini de copii. Iar dintr-a altora produce doar indiferenta.
De ce ne e mai usor sa spunem te iubesc doar celor despre care stim sigur ca simt la fel, adica familiei si catelului? Pentru ca nu ne e teama de respingere.

Uneori, atunci cand misterul a fost dezvaluit, partenerul marturisindu-ti ca te iubeste, parca vraja s-a rupt. Imediat incepi sa te comporti diferit: ii stii de acum slabiciunea. Ii ai la mana.
Ideal e sa spui te iubesc in acelasi moment cu el. E ca un orgasm simultan, nu la indemana oricui, dar nici imposibil.

Si uite asa, cu atatea probleme de timing, timiditate sau orgoliu, te trezesti intr-o buna zi ca, de fapt, marea ta iubire e una neimpartasita si ca, probabil pana iti vei aduna tot curajul sa-i spui te iubesc, respectivul va avea nevoie de un aparat auditiv ca sa perceapa ce-ai spus. La anul si la multi ani, tataie!

14 răspunsuri:
| Arisz a răspuns:

Deoarce spui " Te iubesc"doar jumatatii tale.nu poti spune orikui " te iubesc" de ex dragoste la prima vedere...astea sunt niste tampenii.nisterelatii de max 2-3 luni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece e doar un cuvint iar ele devin nule citeodata in raport cu ceea ce simtim.

| olinka_1152 a răspuns:

Pentru ne e teama a nu fi respinsi,,dar totodata apare,timiditatea,,dar de multe ori nu prea apare acest moment pentru a spune,,nu prea gasim persoana care sa spune te iubesc,, adica nu merita,, persoana...nu a facut eforturi pentru a auzi acest cuvint...dar asta nu este in toate cazurile.

| fabiola a răspuns:

Nu cred ca este greu, ci, parca devine mai enigmatic cu cat celalalt iti ghiceste sufletul!

| andreiandre a răspuns:

Pentru ca ne este frica sa recunoastem si cand vrem sa o spunem ne este frica ca nu o sa ne creada persoana iubita si intr-un fel asa e si eu iubesc si cand i-am spus nu ma crezut o zis fapte nu vorbe laughing) deci de asta nu zicem ca ne este frica

| gigiro a răspuns:

Mie personal, nu.Si ori de cate ori am fost indragostita,am spus-o. Masculii, nu prea spun aceste cuvinte, pentru ca nu vor sa minta sau sa se complice.

| Optimus7 a răspuns:

Timiditate, emotie, poate sentimentele nu sunt asa de mari ca sa rostesti aceste cuvinte.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Întrucât atunci când spui aceste două cuvinte, faci o promisiune cu inima cuiva, investeşti anumite sentimente, menite să realizeze o anumită legătură între cei doi, îţi expui trăirile în faţa unei persoane, lucru pe care nu l-ai mai făcut până acum.
Mi se pare normal să te temi sau să te întrebi dacă e bine ce faci, dacă e lucrul potrivit.

NOname
| NOname a răspuns:

Pentru ca de multe ori "te iubescul" poate fi o capcana pe care ti-o intinzi singur. Daca n-ai spus-o cui si cand trebuie, se va profita la greu de acest "te iubesc"...implicit de tine. Odata cu varsta incepi sa inveti din experientele tale si incerci sa nu repeti greselile trecutului, inveti sa simti, fara s-o mai spui...desi nu, nu zic ca e bine.
Iar barbatii (unii) nu o spun pentru ca:
http://www.youtube.com/watch?v=J0BkdKGPTxw.

| forever4you a răspuns:

@Lucass ce stupidestraight face pe bune!

Daca tu nu ai simtit iubirea asta nu inseamna ca nu existawinking
Mi-e mi s-a spus te iubesc la telefon eu vorbeam si iubitul meu se trezeste si imi spune "Gata iti zic, nu mai pot TE IUBESC" day dreaming si ii batea inima tare de totlove struck cred ca nu avem curajul de a face astathinking

| danezu87 a răspuns:

De prosti. straight face

| forever4you a răspuns:

Imi cer scuze voaim sa spun Stupid:* big grin

| RyanGeorge a răspuns:

Am si eu 2 "care ma-u votat" happy in total 3

| ÎnȚeLePTU1 a răspuns:

Si mie imi este greu sa spun asta si nu pot sa trec de cuvantul te iubesc dar am indurat si am reusit ceva