| IamJoKeR a întrebat:

De ce ne îndrăgostim de persoanele nepotrivite noua?

Răspuns Câştigător
| Hypefox a răspuns:

Caci toleram si acceptam acele persoane de acest tip, nepotrivite noua.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Eu zic să nu generalizăm. Corect ar fi : de ce UNII...

selecția, asta e frumusețea!

| Hammurabi a răspuns:

Care persoane nepotrivite? laughing
Că majoritatea se îndrăgostesc de cine apucă sau de cine le pică în mână. (dacă le pică).
Crezi că stau prea mult să analizeze dacă e persoana potrivită sau nu?
Ce mai contează? că până pe la 26-28 de ani au "îndrăgosteală" suficientă de dat în stânga și în dreapta. Nu se tem că rămân fără. laughing
Devin mai circumspecți doar dacă se trezesc singuri și după vârsta asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca nu cuplam creierasul cand facem alegerea!

| Crackman a răspuns:

Ce vezi acasa aia cauti
Ai parinti abuzivi, tinzi sa cauti un partener asa
Manipulator iubita manipulatoare
Parinte betivan partener cu probleme
Omul cauta cunoscutul
Mai este categoria a doua in care vrei ce nu poti avea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Pentru că despre asta este îndrăgostitul, e ceva ce deformează realitatea și în loc să-l vezi pe celălalt așa cum este, îl vezi așa cum ți -ai dori tu în viziunea ta

Iar atunci când te "lovești" de realitate îți dai seama că de fapt celălalt e așa cum e el nu cum îl proiectăm noi in capul nostru, având foarte mulți neuroni specializați pe proecție

Cu "persoana" potrivită e posibil să nu simți chimie dacă ești atras de ceva toxic din diferite motive care se leagă mai mult de copilărie și părintele de care eram atașați, cum spun neurologii și psihologii

Așa că îndrăgostitul e mai degrabă despre persoana nepotrivită, ține de parte emoțională, atracție, pasiune, toate acestea fiind de scurtă durată sau în orice caz limitate pe perioade mai scurte de timp

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

O facem? Nu neaparat!

| danimocanu696969 a răspuns:

Din cauza la f*meile nefutute

| mgtow a răspuns:

Pt ca nu stie omul sa isi atraga partenerul ideal in viata. Cu puterea minții orice se poate

| stef87 a răspuns:

Pentru ca sentimentele nu sunt controlate de aceeasi parte a creierului care realizeaza si gandirea/ ratiunea. Acel sentiment il traim atunci cand intalnim niste persoane care se potrivesc unor modele pe care ni le-am format in functie de ce am avut in familie sau in mediul in care am crescut in primii ani din viata.

Atentie insa, ca cineva vorbea de modelele negative: in aceste cazauri, cand efectele sunt prea puternice asupra noastra, ar trebui s-a simtit dezgust fata de acel parinte/ persoana de sex opus si ar trebui sa ni se formeze in minte o tendinta de evitare a acelor persoane. Trebuie sa fii masochist sa iti placa raul si chiar in subconstient sa nu ti formeze un scut impotriva lor.

Deci fara sa ne dam seama alegem in functie de un model format in copilarie, nu in functie de cat de bine ne intelegem, ce lucruri in comun avem etc. Ca sa nu mai zic ca unii pretind doar ca s-au indragostit, pentru a parea maturi, dar ei nu sunt nici macar capabili sa se inteleaga pe ei, pentru ca inca nu au atins nici macar 25, varsta de la care incepe sa se consolideze partea creierului responsabila cu ratiunea.

Chiar si cand avem ratiune dezvoltata, tot picam in mrejele modelului din copilarie, iar dupa ceva timp abia ne dam seama ce-am facut, cand intra in functie ratiunea si ne semnaleaza ca nu ne potrivim deloc cu persoana pentru ca, pentru ca...

Uneori trebuie sa stii sa nu fii distrugator, pentru ca nimeni nu se va potrivi 100% cu tine, ci sa fii constructiv, asta in masura in care efortul merita.