| Abecedeghhh a întrebat:

De ce nu ma excita cand imi bag degetul in vagin? am incercat si cu 2 si nimic.in schimb cand imi masez clitorisul imi place enorm. mentionez ca sunt virgina, dar nu cred ca asta e cauza

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Clitorisul este o minune, un miracol al anatomiei, aceasta minune naturala, are doar un singur scop: si anume rolul ei este cel de a asigura placerea sexuala. Din studiul anatomiei clitorisului, se constata ca in acest organ destul de mic exista peste 8000 de terminatii nervoase: o concentratie atat de mare de terminatii nervoase nu poate fi gasita in nici o alta parte a corpului uman, nici la varful degetelor sau a buzelor, nici pe limba sau varful penisului. In schimb in interiorul vaginului deoarece exista mult mai putini senzori ai placerii reiese clar care este motivul insatisfactiei resimtite cand te masturbezi doar intravaginal. Multi si-au pus aceasta intrebare ca din moment ce are terminatii nervoase, de ce exista femei fara orgasm vaginal? Este bine de stiut ca aceste terminatii nu se gasesc pe toata suprafata peretilor vaginului (bogata in vase sangvine, artere si vene), ci doar in zona din jurul vulvei, adica la intrare. Din acest motiv este dificil pentru cele mai multe femei, exact la fel si tie sa experimentati un orgasm numai prin penetrare. Cel putin o anumita stimulare a clitorisului este necesara si nu ar trebui sa fii ingrijorata daca nu ai ajuns la orgasmul vaginal. Multa sanatate.

8 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Vaginul tau se excita cand intra penisul in el nu degetul

| minrest a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Vergi dar cum deosebeste vaginul un deget de un penis, se spune ca vaginul nu stie carte. Ceea ce poate insa deosebi vaginul foarte usor este atingerea straina de cea proprie. Salut.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Ca poate ai nevoie de stimluare vizuala s-a dovedit ca citirea unei cartii de dragoste creste orgasmul cu 40% si ca aceste persoane sunt mai usor de excitat,apropo de ce vaginul, sanii, cunoasteti tot corpul si fara stres, nervi calm, fa o baie fierbinte inainte de masturbare, multa bafta

| mihai69 a răspuns:

Pentru că la femei „centrul plăcerii" este clitorisul. Acolo sunt 99% dintre terminațiile nervoase care produc plăcere. Sunt extrem de puține femei care simt plăcere doar din stimulare vaginală exclusivă. De obicei, plăcerea la un act sexual normal se produce prin stimularea simultană clitoridiană și vaginală.

| minrest a răspuns:

Pentru ca asa e normal. Clitorisul e organul placerii. Nu te lua dupa toti ageamii. Sarut mana.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Probail nu il stii baga cum trebuie. Daca iti place la clitoris, joaca-te numai cu el atunci, ce sa zic...

| MrLucas a răspuns:

Unele femei asa sunt, e ceva normal.