| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu pot iubi? De ce cand iubesc orice ma face sa sufar? De ce sunt nefericita in orice relatie, avand in vedere ca nu am asteptari extraordinare de la nimeni? In nicio relatie nu sunt fericita, dar daca ma despart de persoana respectiva disper/sufar luni intregi...
Ce naiba e in neregula cu mine? Mai e cineva asa?

2 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Foarte simplist spus, cred ca traiesti in frica.

Frica de a se termina prost nu te lasa sa iti traiesti relatia fericita si incetul cu incetul ajungi acolo unde iti era frica: se termina prost. Ceea ce interior iti intareste si mai tare frica (s-a terminat prost deci ai avut dreptate sa-ti fie frica, nu?) si in urmatoarea relatie cercul vicios se perpetueaza.

Ce e in neregula cu tine va trebui sa afli singura, poate cu ajutorul unui psiholog (da, el te ajuta, nu rezolva in locul tau).

Nu esti singura, sunt multi oameni care traiesc in frica. As spune chiar ca tuturor ne e frica de ceva, intr-un fel sau altul. Cei curajosi isi inving frica si isi dau voie sa traiasca.

| Uvox a răspuns:

Ori ai probleme de atașament ori nu ai gasit ce iti trebuie ori probleme de alta natura.
Daca iti vei pune intrebarile corecte, sigur vei afla singura.
Succes!