| bluesky a întrebat:

De ce simtim "fluturi" in stomac atunci cand suntem indragostiti? Ce ne face sa ii simtim?

Răspuns Câştigător
| iulian_n a răspuns:

Raspunsul este unul simplu. Crezi sau nu stomacul este al doilea centru nervos al corpului uman. Toate emotiile "trec" prin stomac. Stomacul contine o retea neuronala de peste 100 de milioane de neuroni, mai mult decat maduva spinarii, care este responsabila de secretia unei cantitati de dopamina. De aceea emotiile puternice si stresul pot afecta stomacul. Acele furnicaturi resimtite in stomac sunt reactia acestuia la hormonii produsi in urma senzatiilor puternice de placere sau neplacere.
Pe de alta parte simtim acesti "fluturi" pentru a ne putea da seama cand suntem indragostiti.winking

12 răspunsuri:
| Alisa a răspuns:

Persoana respectiva, felul ei de a fi si felul in care se comporta, simti o atractie puternica pentru acea persoana.love struck

| Dizzydizz a răspuns:

Dragostea; x

| OanaG a răspuns:

Vibratia, atractia :X

| alinuta113 a răspuns:

Atractia reciproca! Atingirele senzuale ale corpului si buzelor! Privirile sin care se intelege ce vreai sa spui! iubirea reciproca care o simtiti ambii! Dorul de a va vedea! si nu in ultimul rind stringerea incrutisata e degetelor atunci cind simti energia unu altuia! e frumos!

| Deeiu a răspuns:

N-am mai simtit fluturi in stomac de mult, asta inseamna ca nu am mai avut atatea emotii, ca am crescut si ca am invatat ca fiecare dragoste e trecatoare, pentru ca pana acu` nu am gasit baiatu` care sa ma faca sa-l iubesc la nesfarsit!
Parerea mea e ca asa zisi "fluturasi" sunt din cauza emotiilor, la mine din cauza asta sunt, si nu am numai din cauza ca ma intalnesc cu un baiat pe care-l plac, am avut "fluturasi" si cand am inceput liceulaughing`
>big grin

| Fllly a răspuns:

Dragostea asta e mare love strucklove strucklove strucklove struck

| zuzulici a răspuns:

Pai cand te atrage cineva asa simnti ca niste fluturasi in stomanc... dar senzatia asta cred eu ca este de la emotii adic chiar de nu recunoastem cand vedem pe cineva drag... avem anumite emotii si hormonii care stiti voitongue normal:*:*

| blondutzata a răspuns:

Dragostea e nemuritoare fara ea noi nu putem sta de accea neface pentru ca dragostea ie frumoasa dar dureroasa

| ydaflory a răspuns:

Atractia si cel mai puternic si frumos sentiment intalnit, pe care vrei sa il ti o viata intreaga. Tine minte, dragostea chiar este cel mai frumos sentiment si sper sa ai parte de el toata viata. Fara dragoste, nu simti ca traiesti.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici un site unde iti va explica mai bine http://www.feminis.ro/......tomac-2535

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca tii foarte mult si il /o iubesti pe aceea persoana. Asa este cand esti indragostit/a.

| Deea_Katty_Deea_1973 a răspuns:

Eu am dat in ulcerlaughing))))))))