| anonim_4396 a întrebat:

De ce spunem " te iubesc " inainte sa simtitm asta? De ce avem tendinta sa grabim lucrurile?

Răspuns Câştigător
| spxinsane a răspuns:

Exista multe situatii in care lumea se avanta si spun "te iubesc" inainte de a simti asta cu adevarat

- se poate intampla ca atunci cand dai de cineva care se poarta cu tine cu nici macar nu ti-ai imaginat ca se poate purta cu tine si nu vrei sa risti sa pierzi/indepartezi persoana respectiva si atunci se poate sa ii zici "te iubesc" fara a simti inca acest lucru si zici ca o sa o simti putin mai in colo

- sunt persoane care zic "te iubesc" pentru ca au avut la un moment dat i viata o relatie unde nu au zis ce simteau cand trebuie (de obicei rpea tarziu) si au pierdut persoana la care tineau deoarece aceasta s-a simtit tratata cu raceala si atunci cand da de o relatie noua, din teama de a nu pierde persoana la care tine (chiar daca inca nu o iubeste, desi tine la ea) ii spune "te iubesc".

- sunt unele persoane care spun "te iubesc" numa ca sa fie spus si fara sa insemne nimic pentru ei

- in general este bine sa fie comunicare in viata de cuplu si sa isi exprime/spune fiecare ce simte fata de celelalt chiar dac auneori se poate sa nu fie exact la fel (x zice "te iuebsc" si y ince nu este pregatit sau inca nu este sigur ca si el/ea tine asa mult la x si il/o iubeste)

- daca spui "te iubesc" nu este o tendinta de a grabi lucrurile, eu unul nu vad unde grabesti cand zici "te iubesc". Poate tu zici ca grabesti in a inainte relatia la un alt nivel (desi asa ceva nu este, pentru ca nu este alta relatie, pur si simplu stiu daca el/ea tine la mine si "ma iubeste').

Sper ca am fost de ajutor

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@spxinsane, consider ca un "te iubesc " spus din prima secunda de cand sa intemeiat relatia poate da impresia ca relatia se desfasoara mult prea repede.

| AdY a răspuns:

Vorbeste in numele tau. P.s : nu-s toti ca tine

| 1992 a răspuns:

Pentru ca confundam sentimentul de indragostit cu cel de iubire simtim acea fericire si acea nevoie de persoana placuta :d

| FolkVld a răspuns:

Probabil din cauza atractiei fiind prea puternica ne gandim ca uneori sentimentul e reciproc si nu avem rabdare sa ne asiguram ca asa e mergem la risc si sustin ca dragoste fara riscuri nu prea exista...

greece12
| greece12 a răspuns:

Toti sau aproape toti stim cat de buna si minunata poate fi dragostea si acest "te iubesc" ar trebui inteles ca "VREAU sa te iubesc" si "vreau sa ma iubesti".
Nevoia de afectiune a omului ne impinge mereu sa ne grabim sa ajungem in acea situatie de fericire totala pe care ne-o da iubirea.
Motiv pentru care ne scapa "te iubesc"-ul buclucas si lucrurile se pot strica iremediabil...sau nu!
Un "te iubesc" spus prea repede reprezinta nerabdarea fiecaruia de a iubi si a fi iubit!
In dragoste suntem ca niste copii care vad jucaria in vitrina si o vor PE LOC!

caramela
| caramela a răspuns:

Buna, inainte de toate, fiecare vrea sa obtina "ceva," de aceia se arunca la voia intamplarii acel Te iubesc, dar fara sa simta, in special barbati, zic asta de a ajunge mai repede acolo unde trebuie, iar femeia in scopuri materiale, trist dar adevaratsad rar se mai intampla sa zici ceia ce simti cu adevarat unei persoane si sa iti fie impartasite sentimentele.o zi frumoasahappywave

| she_4158 a răspuns:

.mie imi vine sa innebunesc cand ii aud pe unii ca 'se iubesc' dupa cateva zile dupa inceperea relatiei propriu-zise.mi s-a intamplat si mie si sincer devenise prea sufocant baiatul toata ziua cu "te iubesc".si i-am dat papucii, desigur.pentru ca mereu ma intreba :" da tu nu ma iubesti?" si asta ma enerva.cu mai mult timp in urma am vazut un film(Crazy/Beautiful) in care dupa cei doi facusera dragoste/sex si dupa multe,multe zile petrecute impreuna, fata ii spune ca este indragostita de el, nu ca il iubeste.

| pwp a răspuns:

Pentru ca asa suntem noi, fetele!
cand suntem indragostite gandim cu inima, nu cu mintea sad

| spxinsane a răspuns:

@AtâtDeSimpla : dar cat de des se intampla ca doi necunoscuti sa fie impreuna si din primele secunde sa isi zica "te iubesc"? Viata nu este ca in filme (nu tot timpul pentru ca sunt si exceptii)

Se intampla ca unul sa zica "te iubesc" din primele secunde pentru ca se cunosc de mult timp si a inceput sa tina la acea persoana tot mai mult si mai mult fara sa zica/faca nimic si cand se intampla sa fie relatia el/ea spune acel "te iubesc"

Daca sentimentul acela exista si este reciproc nu este nici o tendinta de a "grabi" relatia.
Poata da impresia ca "grabeste" pentru restul lumii, dar pentru cei doi nu are de ce.
Dar totusi trebuie sa fie atent/a cand zice "te iubesc" la inceput de relatie pentru ca poate sa sperie putin partenerul/partenera, pentru ca este posibil ca sentimentuls a nu fie chiar reciproc (adica tine la persoana aceea dar inca nu o iubeste)

Daca gresesc cu ceva sau nu am inteles ceva, feel free to corect me happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@spxinsane, daca e sa o luam dupa cazuri asa.
Nu se intampla des dar spre exemplu daca tinerii se cunosc de ceva vreme si se simpatizeaza, nu se exclude varianta cu te iubescu grabit.

Exact asa vreiam sa zic si eu, daca se cunosc e cel mai posibil sa se intample asa.

| spxinsane a răspuns:

@AtâtDeSimpla : dar daca ei se cunosc si se simpatizeaza, ei trec oricum epste prima parte a relatiei (aia interesanta cand necunoscutii devin cunoscuti) asa ca pot sa zica "te iubesc" fara a grabi lucrurile pentru ca ei deja sunt la stadiul respectiv

| Monica_7453 a răspuns:

Exact.