| anonim_8127 a întrebat:

DE CE TOATE VB DOAR DE ANTICONCEPTIONALE YASSMIN? SUNT CELE MAI BUNE? EU AM O PRIETENA CARE NU VREA SA MEARGA LA UN MEDIC SI IA ANTICONCEPTIONALE RIGEVIDON, SUNT BUNE? CARE SUNT CELE MAI SIGURE, ASTA NE INTERESEAZA DE FAPT, SI CAM CAT COSTA? PA

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru prietena ta nu exista anticonceptionale sigure. Daca nu se va duce la medic si va continua sa ia anticonceptionale dupa ureche, isi va risca foarte grav sanatatea si va plati consecintele: risc crescut de cancer, infertilitate, dereglari hormonale grave.

| jani a răspuns:

Siguranta la o protectie cu anticonceptionale...prezervativ.etc...este de 99% LA FIECARE... dar anticonceptionalele nu se iau asa din auzite...trebuie mers la gincolog...sa-ti prescrie cele potrivite organismului tau...pentru a nu te trezi cu reactii adverse ale anticonceptionalelor...

| maya_4030 a răspuns:

Nu luati anticonceptionale dupa ureche, ce foloseste uneia nu fol. alteia, mergeti la medic pentru ca doar el va poate sfatui corect.

| giulya85 a răspuns:

Uite aici toate anticonceptionalele din romania cu preturi http://www.efarma.ro/category.php?parent=247

| clawdya a răspuns:

Nu putem spune ca un anumit tip de anticonceptionale este cel mai bun deoarece acesta difera in functie de organismul fiecareia.bineinteles ca prietenele tale iti spun ca yassmin sunt cele mai bune deoarece lor nu li s-a intamplat nimic de cand au urmat acest tratament si aceiasi parere o am si despre rigevidon, insa cel mai important este sa mergem la medic inainte de a urma cu aceste pastile deoarece poate fi periculos sa le luam fara sfatul unui medic specialist.in ceea ce priveste siguranta, nici un fel de anticonceptionale nu sunt 100% sigure, cel mai probabil siguranta este de 99% si nu te ingrijora in privinta pretului, majoritatea costa pana in 40-50 lei. sper ca ti-am fost de ajutor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nicio metodă contraceptivă nu oferă protecție de 100%, dar putem să le combinăm.
Contraceptivele orale (pilulele) nu se iau la voia întâmplării, ci numai după un consult la medicul ginecolog cu avizul medicului internist, endocrinolog.
Contraceptivele se iau în funcție de vârstă, stare de sănătate, etc.
Prezervativul este singurul care are dublă protecție și este numărul unu în domeniu: anticoncepțional și antiboli care se transmit pe cale sexuală.
Sănătate multă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista cel mai bun anticonceptional. trebuie sa mergi la medic, sa faci analize sa vezi care e cel mai bun pentru organismul tau in functie de dozajul hormonal. e drept yasmine are o concentratie mica de hormoni si sunt foarte bine tolerate. dar asta nu inseamna ca sunt cele mai bune pentru tine! cat despre siguranta toate sunt la fel de sigure daca le iei in fiecare zi cam la aceeasi ora, nu iei alte medicamente care sa le diminueze actiunea sau nu uiti vreo pastiluta. (asta e principala cauza a aparitiei sarcinii-omiterea unei pastile)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pilule contraceptive se dau de un medic de familie sau de medicul de la planning.
Nu te duce la internist sau la endocrinolog ca aia nu se ocupa de asa ceva.
Yasminul contine si o cantitate f. mica de diuretic asa incat nu se acumuleaza apa in organism ( de aia se spune ca nu ingrasa! )
Rigevidonul -sunt foarte bune, nu e nici o problema.
Daca sunt luate corect, pilulele contraceptive au o eficienta cam de 99 %.
Ai grija ca de bolile venerice nu te protejeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am folosit vreo patru feluri de anticonceptionale si toate recomandate de medici si nici unul nu mi-a fost de folos imi era foarte rau dar yassmin il folosesc de un an si e foarte bun

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, intr-adevar yasmin sunt cele mai bune.Asta este parerea mea. Si eu iau yasmin de o luna si ceva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine sa ia microginon eu personal cu rigevidon dupa varsta de 30 ani am ramas insarcinata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ti-ar fi prietena, nu te-ai culca cu ea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iau anticonceptionale yasmine de 3 ani si nu am avut nicio problema si nici nu am ramas gravida. Eu le iau de la un cabinet de planing si ma costa 28. 5 lei. Personal am luat mai intai marvelon, insa am observat ca imi crestea parul pe maini si pe fata mai mult decat era cazul...asa ca am trecut pe yasmine.