| teiuby0 a întrebat:

De ce trebuiesc anticonceptionalele luate la ora fixa?

3 răspunsuri:
| bunica18 a răspuns:

Pentru ca cei care recomanda genul asta de pilule sunt atit de departe de realitatea vietii crestine incit sustin ca "eficentza" lor depinde de un "program" de administrare.

Stiati ca …

Pilulele anticonceptionale provoaca avort timpuriu?

Ele sunt cunoscute ca o combinatie de hormoni artificiali care au rolul de a impiedica ovulatia (eliberarea ovulului).
Ceea ce se cunoaste mai putin este faptul ca, de multe ori ovulatia se produce in ciuda pilulelor de orice fel.
Prin hormonii artificiali, pilula Anti Baby are efect asupra mai multor organe din corpul feminin, fie impiedicand sarcina, fie provocand avort timpuriu:
• asupra ovarelor, impiedicand eliberarea ovulelor;
• asupra tesutului mucoasei uterine, care se subtiaza, avand loc atrofierea glandelor, reducandu-se astfel resursele de hrana (glicogen, glycogen) pentru copil. (inhibarea implantarii, deci efect de avort timpuriu). Astfel, fetita sau baietelul conceput moare de foame, in timp ce mama sa poate ca rade, mananca, se plimba, sau participa la Sfanta Liturghie.
• asupra trompelor uterine, in sensul ca ovulul fecundat (oul, zigotul) este transportat atat de lent (impiedica conditiile de motilitate a tropmelor uterine), incat nu mai ajunge la timp la implantarea salvatoare si piere, moare (factorul tubar, tot efect de avort timpuriu).

Oul (copilul nenascut in stadiul primar de dezvoltare, de ou sau zigot cum il numesc doctorii, embriologii, geneticienii...) are independenta de hranire de 14 zile de la conceptie daca nu se implanteaza (nideaza) in uter in jur de 14 zile (aprox 7 zile oul inainteaza prin trompele uterine hranindu-se cu glicogenul din mucoasa uterina si alte aprox. 7 zile incearca sa se implanteze in uter cauta un loc pentru implantare, ca sa primeasca hrana de la mama sa poata sa se dezvolte, daca nu se hraneste in aprox. 14 zile acesta moare de foame, oul este eliminat si deci se produce avortul timpuriu (avortul menstrual).

Avand in vedere faptul ca fecundarea, conceptia are loc aproximativ cu doua saptamani inaintea menstruatiei asteptate si ca pilulele omoara copilul chiar in aceste doua saptamani, menstruatia totusi va avea loc si femeia nici nu va sti ca a fost insarcinata.

Dintre EFECTELE SECUNDARE ale anticonceptionalelor asupra organelor si sistemelor enumeram cateva:
-aparatul cardiovascular: boala trombo-embolica venoasa si arteriala, cardiopatie ischemica, accident vascular cerebral, hipertensiune arteriala;
-metabolismul: cresterea colesterolului, diabet zaharat;
-sistemul endocrin: anovulatie, pubertate precoce, multiparitate, tulburari de ciclu menstrual;
-sistemul nervos central: cefalee, migrena;
-pielea: exeme, urticarie, acnee, herpes;
-organele de simt: tromboza si hemoragii venoase retiniene;
-sistemul imunitar: scaderea apararii organismului fata de infectii;
-sistem hepato biliar: litiaza biliara, agravarea hepatitelor acute existente etc;
-aparatul urinar: favorizeaza infectiile uterine;
-aparat genital: scaderea fluxului menstrual, cesterea numarului de avorturi spontane, scaderea contractiilor tubare care duc la propagarea infectiilor genitale, sterilitatea;
-cancer: de san, de col uterin, de ficat, de piele etc.
In occident, se vorbeste tot mai mult de efectele negative si dezastruoase ale pilulei contraceptive. Exista cazuri in care adolescente, dupa doar cateva luni de administrare a pilulei, au avut accidente vasculare cerebrale cu pareze si paralizii.

gasiti mai multe detalii mai jos:
http://www.adevaruldespreavort.ro/......zervativul

| DouaPuncteD a răspuns:

Pentru ca cei care recomanda genul asta de pilule sunt atit de departe de realitatea vietii crestine incit sustin ca "eficentza" lor depinde de un "program" de administrare.

Stiati ca …

Pilulele anticonceptionale provoaca avort timpuriu?

Ele sunt cunoscute ca o combinatie de hormoni artificiali care au rolul de a impiedica ovulatia (eliberarea ovulului).
Ceea ce se cunoaste mai putin este faptul ca, de multe ori ovulatia se produce in ciuda pilulelor de orice fel.
Prin hormonii artificiali, pilula Anti Baby are efect asupra mai multor organe din corpul feminin, fie impiedicand sarcina, fie provocand avort timpuriu:
• asupra ovarelor, impiedicand eliberarea ovulelor;
• asupra tesutului mucoasei uterine, care se subtiaza, avand loc atrofierea glandelor, reducandu-se astfel resursele de hrana (glicogen, glycogen) pentru copil. (inhibarea implantarii, deci efect de avort timpuriu). Astfel, fetita sau baietelul conceput moare de foame, in timp ce mama sa poate ca rade, mananca, se plimba, sau participa la Sfanta Liturghie.
• asupra trompelor uterine, in sensul ca ovulul fecundat (oul, zigotul) este transportat atat de lent (impiedica conditiile de motilitate a tropmelor uterine), incat nu mai ajunge la timp la implantarea salvatoare si piere, moare (factorul tubar, tot efect de avort timpuriu).

Oul (copilul nenascut in stadiul primar de dezvoltare, de ou sau zigot cum il numesc doctorii, embriologii, geneticienii...) are independenta de hranire de 14 zile de la conceptie daca nu se implanteaza (nideaza) in uter in jur de 14 zile (aprox 7 zile oul inainteaza prin trompele uterine hranindu-se cu glicogenul din mucoasa uterina si alte aprox. 7 zile incearca sa se implanteze in uter cauta un loc pentru implantare, ca sa primeasca hrana de la mama sa poata sa se dezvolte, daca nu se hraneste in aprox. 14 zile acesta moare de foame, oul este eliminat si deci se produce avortul timpuriu (avortul menstrual).

Avand in vedere faptul ca fecundarea, conceptia are loc aproximativ cu doua saptamani inaintea menstruatiei asteptate si ca pilulele omoara copilul chiar in aceste doua saptamani, menstruatia totusi va avea loc si femeia nici nu va sti ca a fost insarcinata.

Dintre EFECTELE SECUNDARE ale anticonceptionalelor asupra organelor si sistemelor enumeram cateva:
-aparatul cardiovascular: boala trombo-embolica venoasa si arteriala, cardiopatie ischemica, accident vascular cerebral, hipertensiune arteriala;
-metabolismul: cresterea colesterolului, diabet zaharat;
-sistemul endocrin: anovulatie, pubertate precoce, multiparitate, tulburari de ciclu menstrual;
-sistemul nervos central: cefalee, migrena;
-pielea: exeme, urticarie, acnee, herpes;
-organele de simt: tromboza si hemoragii venoase retiniene;
-sistemul imunitar: scaderea apararii organismului fata de infectii;
-sistem hepato biliar: litiaza biliara, agravarea hepatitelor acute existente etc;
-aparatul urinar: favorizeaza infectiile uterine;
-aparat genital: scaderea fluxului menstrual, cesterea numarului de avorturi spontane, scaderea contractiilor tubare care duc la propagarea infectiilor genitale, sterilitatea;
-cancer: de san, de col uterin, de ficat, de piele etc.
In occident, se vorbeste tot mai mult de efectele negative si dezastruoase ale pilulei contraceptive. Exista cazuri in care adolescente, dupa doar cateva luni de administrare a pilulei, au avut accidente vasculare cerebrale cu pareze si paralizii.

| DouaPuncteD a răspuns:

Informaţia care am afişat-o eu mai sus este copiată de pe un site şi nici de cum nu este din cultura generală a utilizatorului "bunica18"

Anticonceptionalele sunt ceva foarte serios, cu multe reactii adverse. Ele se indica de catre ginecolog care iti si explica cum trebuie sa le iei. Daca vrei sa cumperi de la farmacie contraceptive orale fara prescriptie medicala, te sfatuiesc sa iti iei gandul, nu sunt bomboane!