| pas a întrebat:

De ce un contact sexual are un impact mai mare asupra unei femei decat asupra unui barbat? In primul rand psihologic! Oare de ce nu putem fi mereu pregatite sa facem dragoste atunci cand ei ne cer sau au nevoie? Dece nu putem accepta asa usor ideea de a face dragoste? (exceptand perioada de menstruatie sau problema unei sarcini) Sa fie pentru faptul ca noi ne multumim cu mai putin? Va rog sa raspundeti serios!

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Daca sunt la primul lor contact sexual, nu neaparat trebuie sa fie virgini amandoi, si femeia si barbatul traiesc intens acest lucru, pentru ca efectiv nu stiu exact ce sa faca. Daca femeia are o experienta sexuala oarecare barbatului ii va fi mai usor sa treaca peste acest prag psihologic... daca ai sti ce privire frumoasa are un barbat care are un contact sexual pentru prima data cu o femeie cunoascatoare, iar el habar nu are ce i se va intampla, sa vezi ce speriat este, cand i se rupe preputzul si curge sange si iti spune ca l-ai ranit, dar iti va fi recunoscator toata viata pentru ca l-ai invatat sa fie barbat adevarat...
Daca fata este virgina si barbatul cunoscator, aici intervine dibacia lui de a o face pe femeie sa-si doresca din tot sufletul sa faca dragoste si atunci si mereu, sa nu poata sa zica niciodata ca trebuie sa suporte acest lucru, pentru ca este femeie. Deci, mici jocuri erotice si crearea libidoului, iar comunicarea, zic eu, sa fie lasata pe mai tarziu, pentru ca sigur nu va merge din prima cu orgasmul.
Intr-adevar femeile nu doresc sa faca dragoste mereu, dar daca te-ai gandi ca pe barbatul de langa tine l-ai iubit din tot sufletul si l-ai vrut doar al tau, atunci da-i ce i se cuvine, gandeste-te la sentimentele frumoase ce v-au unit, ce arc voltaic a trecut prin tine cand te-a sarutat prima data de-ai ramas fara respiratie si altele, nu se poate sa nu-ti doresti sa faci dragoste cu el.
Si inca ceva...in perioada menstruatiei s-a demonstrat de ce nu este bine sa faci sex, dar in timpul unei sarcini se poate pana la un anumit timp, cu recomandarea medicului si in anumite pozitii... ce facem, lasam barbatul sa plece la alta vreo 7 luni? Va pleca de tot, ca amatoare sunt cu duiumul.

8 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pentru ca, asa cum foarte bine a spus parca Avicenna, "Tutta mulie in utero" adica, in extenso, de la libidou si pana la toane si reactiile, uneori foarte ciudate, de dupa...sex, sau dragoste, ele sunt prin execelenta, hor-mo-na-le! adica, mult mai sub influenta acestor substante, decat noi, barbatii! Psihologic, pentru ca ea are mereu anumite asteptari, si cand nu iese, e, de cele mai multe ori, datorita faptului ca nu comunica suficient! Adica, asteapta miracolul Orgasmic, dar fara a participa si coopera firesc, constructiv, adica, banalul dialog sincer: "bai nene, uite eu asa sunt, asa functionez, si asa si asa dau randament, si-mi place la max!" Ca la noi, "fericitii", e relativ "mai simplu" (aiurea!, daca ar sti ele ce complicat poate fi si la noi..., poate nu s-ar mai plange atat!) Si, nu sunteti mereu pregatite de a face dragoste, tot pe fond hormonal, cu agravantele, sau atenuantele: afectiune, curiozitate, dor, interes, plictiseala, razbunare, etc... Si nu toate, totdeauna, se multumesc cu putin...

Shin
| Shin a răspuns:

Cred ca tine de natura femeii (sensibilitatea), cresterea primita, si poate si natura mai "intrusiva" a sexului la ele...
Shin

| alexam a răspuns:

Pai sa raspund serios. Problema la mine este exact inversa, asadar depinde f mult de apetitul sexual. Indiferent de cum arata partenerul tau, daca iti pace sa fii cu el, si iti place actul in sine, e clar ca vei vrea aprtoape oricand sa o faci. Invers, daca el e cel ce te doreste mai mult dar tu nu prea ai chef, nu simti nevoia, sau lucrezi f mult, e clar ca ai tendinta sa il refuzi/ respingi. Normal e intr-o relatie nici partenerul nici partenera sa NU il priveze pe celalalt de ceea ce are nevoie. Media normala este de 2-3 ori pe saptamana. Unii o fac de 2 ori pe luna, altii de 2 ori aproape noapte de noapte... deci nu se poate compara un cuplu cu altul, fiecare cu nevoile si felul de a fi... happy

Răspuns utilizator avertizat
| pas explică:

Rocorobert, nu generalizez si nici nu bag pe toti in aceeasi oala, ma refer in general si acolo unde este cazul...deci te rog nu fi asa dur. mersi de raspuns tuturor

| sese a răspuns:

Chestie de educatie si libido.

| alin88 a răspuns:

Nu este universal valabil! Sa nu crezi ca un barbat ( educat! ) nu simte nimic in afara de un simplu "sex". As mai adauga aici ca se fac extrem de multe greseli cand se judeca " barbatii" si/sau "femeile" ( la gramada ). Chiar nu-ti dai seama?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Femeile sunt mult mai sensibile decât bărbații și pot fi foarte ușor rănite.
Și nu o dată s-a întâmplat acest lucru.
Pa, pa.