| oAnonim a întrebat:

De ce unii nu stiu sa aprecieze persoana care o iubeste intr-adevar, sa o pretuiasca cum merita, sa ii arate afectiune,tandrete,romantism si tot ce are nevoie,de ce toate astea se intampla prea tarziu atunci cand pierd acest gen de persoana.

M-am regasit in asta,pentru ca am fost despartit de iubita mea,si a realizat ce a pierdut,dar acum suntem iar impreuna si ne iubim mai mult,dar ea in public ma face sa ma simt ca un catelus,i-am aratat eu prea multa afectiune,tandrete, o divinizez, fac orice sa se simta ea bine si ea nu este in stare sa faca nimic pentru mine.

17 răspunsuri:
| ĔℓѕιιDăăSmileee a răspuns:

E o întrebare foarte bună.
Asta ar trebui să le-o pui oameniilor care te fac să suferi şi să mori înăuntru de durere...puppy dog eyes
Atunci vei vedea că niciunul nu va putea să-ţi răspundă :s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jumatate de an aveti impreuna si se poarta asa cu tine? rau. Pai cum vine asta la scoala esti prosti si in privat esti cel mai bun, nu merge asa ma. Ai invatat-o tu, deci ai facut prost. Prea te-ai dat pe langa prea esti dragastos ( nu zic ca e rau, ca asa sunt si eu dar daca mi-ar fi facut asa prietena mea, valeu) si ea ce zice, eh lasa ca pe asta il am in pumni si fac ce vreau cu el. Parera mea e ca ar trebui sa discuti cel putin cu ea, si sa ii zici ca nu iti place ce face, daca nu intelege poartate si tu cu ea in privat cum se poarta ea cu tine la scoala, daca comenteaza, spune-i : e cum e? nu e bine nu? si gata pov, bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

OAnonim, trebuie sa stai de vorba cu prietena ta,intr-o relatie daca nu exista comunicare si respect reciproc nu se numeste relatie, trebuie sa discutati serios despre sentimentele voastre ca daca e sa continuati cu minciuna va mintiti pe voi insiva, vad ca ai multe intrebari de acest gen, imi este frica ca nu cumva tu sa fi problema, ca nu cumva tu sa fi baiatul mamii daca ma intelegi ce vreau sa spun, ma gandesc si la mediul in care ai fost tu crescut poate ai fost prea "cocoliosit " de mama ta si de-aici ti se trage si tie aceasta afectiune, eu asa zic, intraba-ti prietena ce parere are despre sntimentele tale fata de ea si roag-o sa-ti raspunda sincer

| PsihinG a răspuns:

Daca iubita ta, atunci cand sunteti doar voi 2 iti arata ca te iubeste cel putin la fel de mult cum o iubesti si tu, inseamna ca problema nu e la ea ci la tine. Tu esti un tip pasional, ai vrea ca tot timpul iubita ta sa-ti dea atentie numai tie, ea cred ca este putin mai rece mai pragmatica.
Sfatul meu este sa ti cont de ce-si doreste si ea si sa nu o mai "sufoci" cu atata dragoste.
Pana la urma trebuie sa ai si tu orgoliul tau si sa raspunzi cu aceeasi moneda.

| oAnonim explică (pentru PsihinG):

Da..cand suntem doar noi doi imi arata ca ma iubeste mai mult decat simt eu ca o iubesc,parca m-ar injunghia in inima,se simt foarte mult vorbele care mi le spune si cum se comporta cu mine doar noi doi,un junghi dar cu o "durere" placuta, adica simt ca ma iubeste mult, poate ai dreptate si sa ii arat si eu indiferenta la scoala cum face ea, sa fiu foarte indiferent, dar ma doare faptul ca noi doi putem fi doar o data sau maxim de 2 ori pe saptamana.

| ĔℓѕιιDăăSmileee a răspuns (pentru PsihinG):

Nu e corect să răspundă cu aceeaşi monedă deoarece nu e bine.Şi nici nu va fi pe urmă straight face. Dacă face asta crezi că îi va fi mai bine?
Dimpotrivă va fi mult mai rău pentru că ştiind că îi face rău cuiva drag, cum crezi că s-ar simţi după aceea?
S-ar simţii foarte vinovat. Trebuie doar să se distanţieze puţin, şi când va veni vremea să se împace va trebui să poarte o discuţie serioasă ca recunosc nu e bine ce se întâmplă cu el.
Dar nu aşa se vor rezolva treburile între ei. Plătind cu aceeaşi monedăă.
va fi mult mai rău dacă va face asta. Numai Dumnezeu are dreptul să judece.Şi nimeni altul de pe acest pământ!

| oAnonim explică (pentru ĔℓѕιιDăăSmileee):

Si cum ar trebui sa ma comport cu ea? Doar putin distant? Nu cred ca ii voi atrage atentia ca nu imi acorda atentie deloc la liceu, deci nu isi va da seama daca voi fi putin distant..alta metoda

| PsihinG a răspuns (pentru oAnonim):

A raspunde cu aceeasi moneda nu inseamna sa o judeci sau sa fi mai rece, ci doar sa o lasi in pace daca ea chiar isi doreste asta.
Tu o iubesti prea mult, ca sa te desparti de ea doar pentru ca e foarte rasfatata si cateodata egoista. Daca vezi ca face gesturi care nu iti convin o saluti politicos si pleci. Atat.

| ĔℓѕιιDăăSmileee a răspuns (pentru oAnonim):

Nu la asta mă refer.
Trebuie să păstraţi amândoi distanţa, măcar până se liniştesc apele între voi.
Atunci îşi va da seama ce importantă este pentru tine. Şi se va întoarce la tine, cu un caracter diferit faţă de cum era ea mai înainte.
Dacă asta nu va da roade, trebuie să discutaţi despre asta, să aveţi o conversaţie serioasă. Dacă nici asta nu merge, trebuie să îi dai papucii că nu se poate să suferii tu tot timpul.Nu îi mai fă toate poftele pentru prima oara, gândeşte te şi tu la tine.Cât ai suferit cât suferi şi cât vei mai suferi dacă vei mai fii împreună cu ea.puppy dog eyes
Mie milă de tine -.-

| oAnonim explică (pentru PsihinG):

Deci de ex daca trec pe langa ea ii spun sa vina putin si langa mine si zice nu, doar o salut frumos si cand ea o sa imi zica sa ne intalnim zic si eu nu.Corect?

| PsihinG a răspuns (pentru oAnonim):

Rolurile din relatia ta sunt putin schimbate, de obicei baietii se comporta asa cum se comporta iubita ta, pentru ca trebuie (asa cred ei) sa arate cine este "cocos".
Sper ca in cele din urma sa inteleaga ca tu o iubesti f mult si sa-si schimbe comportamentul fata de tine.
Dar pentru asta iti trebuie "rabdare si tutun" vorba lui Caragiale.

| PsihinG a răspuns (pentru oAnonim):

Nu o mai lasa sa te trateze cu superioritate, iar daca te-a suparat cu ceva si vine sa-ti dea intalnire sau doreste sa-si ceara scuze spune-i: OK dar nu acum, te sun eu cand am timp. Las-o sa fiarba un pic fara a o respinge in mod brutal

| oAnonim explică (pentru PsihinG):

Da,o sa am rabdare,si maine facem jumatate de an de cand suntem impreuna oficial, si o sa ma duc la ea, o sa petrecem timp impreuna, si cand nu o sa se astepte mai putin o sa ii spun "necazurile" si ce trebuie schimbat la ea, sper sa ma inteleaga.Astazi nu o sa o bag in seama deloc la scoala, sa vada ca nu mor dupa ea, asa cum crede.O sa rastorn rorurile si o sa devin iar cocosul care eram la inceput, prea am divinizat-o si am invatat-o gresit.Prima relatie pentru amandoi, din greseli invatam

| anonim_4396 a răspuns (pentru PsihinG):

in dragoste daca pui orgoliu nu mai e dragoste mai domnu psiho, asa ceva se face numai la inceputul relatiei cand tatonezi terenul, atunci trebuie sa-ti controlezi sentimentele

| Lia09 a răspuns:

De ce revii in fiecare zi cu aceeasi problema? Deja esti stresant, sincer.
Cand zici ca v-ati certat, cand ca va iubiti nespus de mult. Probleme unei relatii nu se rezolva in PUBLIC!
Vorbeste cu ea, rezolvati problemele si gata. Ce tot atata te plangi in fiecare zi? Ti se dau sfaturi cu zecile iar tu nu bagi nimic la cap. Noi pentru ce mai vorbim? Doar ca sa ne aflam in treaba sau de ce?

| DianaDiia a răspuns:

Pentru că aşa e în viaţă.

| Liviu_Mihai_Dobre_1987 a răspuns:

Dupa ce ai pove..parerea mea e ca nu e iubire 100% din partea ei..pt ca atunci cand exista..partenerii de regula se aprecieaza unu pe celalalt ..ar trebui sa vb cu ea si sa iti exprimi nemultumirile mai e posibil ea sa fie altfel..sa nu ii placa romantismul...etc..nu te complace in situatie maidevreme sau mai tarziu tot vei avea de suferit Intr-o relatie este nevoie de 2 persoane nu de 1