| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp ma tot intrebam: ce simt pentru prietenul meu? suntem impreuna de 8 luni, insa de multe ori ne-am certat si am si stat la dinstanta, timp in care ba el sa intilnit cu alta, ba eu cu altul.de ceva timp ne-am impacat, si parca totul merge bine.insa nu pot sa ma clarific ce simt pentru el, il iubesc sau nu? astazi m-a intrebat cit de mult vreau sa fim impreuna, si eu nu am stiut ce sa-i raspund, si ca sa scap de intrebare i-am zis ca vorbim mai incolo, ca ai mei au venit! cred ca si-a dat seama ca am eschivez de intrebare, dar eu chiar nu stiu ce sa-i raspund, si de aici trag si concluzia, ca poate nu-l iubesc daca tot nu am stiut ce sa-i raspund! el niciodata nu mi-a venit cu intrebari de genul asta, iar acum nati-o buna. voi ce credeti despre situatia mea?

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna,poate ca esti putin confuza,dar cred ca iti vei reveni,din moment ce esti cu el nu cred ca ti-e indiferent. Poate ca au fost prea multe certuri si te-ai acrit de ele,fie a intervenit monotonia,numai tu stii ce simti,nimeni nu e in masura, sa precizeze daca il iubesti sau nu.Te gandesti la el? Ti-e dor de el cand nu e langa tine? Suferi cand va certati? Daca raspunsurile sunt afirmative, eu zic ca tii la el; oricum gandeste-te bine ce simti si pune-ti in ordine sentimentele.

| anonim_4396 explică (pentru monyk):

Sigur ca ma gindesc la el! mi-e dor de indata ce ne luam ramas bun! nu dorm noptile cind ne certam, dar toate astea ar putea fi si din cauza ca sunt foarte sensibila.cu toate ca ador sa-i aud vocea la telefon, ma linistesc pe data ce il aud.Imi face atit de bine sa-l aud, sa-l vad.si cu toate astea, nu stiu ce simt(((caci uneori parca imi e si indiferent, nu-mi pot da seama de ce se intimpla asta?!

2 răspunsuri:
| dana85 a răspuns:

Nu suntem roboti si nu putem contempla aceeasi stare tot timpul. Starile sunt in functie de moment, dispozitie, oboseala. Daca nu simti permanent aceeasi intensitate a sentimentelor nu inseamna ca iti este indiferent. Nu te juca cu fericirea ta, ca s-ar putea sa o pierzi si sa nu o mai intalnesti niciodata.