| ogre a întrebat:

De dor eu simt ca viata mi se scurge si ca a trai nu pot, ma-ntreb acum: Dragostea ucide?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea ucide sufletul, sufletul fiind ceea ce avem noi mai pur și mai frumos.

14 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Nu. Iubirea nu a ucis pe nimeni niciodata. Iubirea inseamna sa daruiesti fara sa astepti nimic inapoi. E pura bucurie de a-ti darui preplinul sufletului. Ceea ce numiti voi dragoste cand ii spuneti "ucigatoare" este de fapt: atasament, posesiune, orgoliu, lacomie, egoism, atractie si dependenta sexuala, obsesie, dorinta de putere, frustrari diverse etc.

| adi4ever a răspuns:

Da la ce e in ziua de azi da ucide sunt multi care pun suflet intr-o relatie si de aceea in ziua de azi greu mai gasesti pe cineva cu care sa ai o relatie stabila daca citesti numai intebarile de pe acest site de genu m-am intalnit cu un bun prieten de al prietenului meu a sarit pe mine si m-a sarutat daca citesti toate intrebarile iti vei da seama. Un an nou fericit!

| georgiana a răspuns:

O mare durere e sa iubesti, o mare nenorocire e sa scapi de aceasta durere.Caragiale

| devilll a răspuns:

Sa stii ca dragostea chiar ucide
nu ucide trupul dar ucide mintea
Eu sunt deja ''mort'' si e nasol rau

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Dragostea te orbeste.Suferinta iti ia viata.Intr-adevar,dragostea ucide, dar ucide cele mai profunde, pure si adevarate sentimente. Te face insensibil si parca te tine incatusat alaturi de sufletu-ti care mai are un strop din miile de lacrimi de sange.Suntem lasi daca ne luam viata din cauza unora care nu merita nici macar sa le daruim un zambet, daramite sa ne stricam viata, asa, de dorul lor.Pff de dor, de drag si de amintiri.Numai bine!

| udarb a răspuns:

Dragostea nu pismuieste, dragostea este liniste, dragostea este si o durere mare.

| Doa'Do a răspuns:

Da, ucide. Ucide mai mult decat iti poti tu imagina.Bineinteles,o dragoste adevarata, nu ceva trecator.

| .::Roxy Shi Atat::. :*:*:* a răspuns:

Da dragostea ucide am simtit-o pe pielea mea, poate ucide sufletul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Dragostea poate ucide prin cele mai incurcate moduri posibile. Poti sa treci din aceasta viata incat, dar sigu, caci nimic nu este mai dureros decat o iubire neimpartasita sau tradarea partenerului.
In zilele noastre, cat mai multe pesoanea prefera sa-si ia viata din motive ce provin de la iubire, decat sa incerce sa rezolve problema pe cale amiabila.
Asta este...Insa nimic nu se compara cu sentimentul iubirii, caci dragostea e ca un drog: te simti asa de bine sub efectul ei, dar dupa va avea urmari foarte grave...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lory, meriti o funditawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plinatatea DRAGOTEI este IMPARTASIREA EI cu persoana de care iti este dor, pe care o iubesti! Altfel viata fara ea este un iad, fara sens! Ce mai astepti? Du-te la ea daca vrei un sesns in viata ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea nu ucide dar te face sa suferi cateodata

| ogre explică:

Iti multumesc pentru raspuns anonim, nu te cunosc cine esti, dar mi-as dori din tot sufletul. Ai dat un raspuns care m-a facut sa am viata din nou in mine si asta pentru ca in aceeasi clipa in care mi-ai scris mi s-a ivit si ocazia de a pleca langa persoana pe care o iubesc. Caile acestei vieti sunt incurcate si nebanuite, dar toate au un sens pe acest pamant si asta pentru ca pe zi ce trece mi se demonstreaza ca nimic nu este la voia intamplarii. Din toata aceasta poveste am invatat ca trebuie sa ai curaj sa spui cand iubesti, sa traiesti clipa lange cel/cea pe care il/o iubesti ca si cum ar fi ultima, sa nu pierzi nici o ocazie de a il/o face fericit/a si ca nu exista in acest univers minunat nimic mai frumos decat iubirea. Va multumesc tuturor celor care m-au ajuta si mi-au raspuns la intrebari caci ele m-au ajutat, nu sa aflu ceea ce stiam, ci pentru ca mi-ati tinut sufletul in viata. Va multumesc si va consider, desi nu va cunosc, prieteni

| b3crazy a răspuns:

Absolut. si la propriu, si la figurat. si inaunru, si chiar uneori si in afara... am trecut prin asta si nu ii doresc nimanui, nici macar [aluia] care m'a facut sa ma omor laughing, nu, nu's moarta, dar nici nu mai era mult... te pup