| anonim_4396 a întrebat:

De fiecare dată când iubești, ai impresia că n-ai mai iubit niciodată cu adevărat până atunci. Cum comentați afirmația?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

De acord, de fiecare dată ai impresia că sentimentul e mult mai profund decât pentru persoana precedentă, nu e neapărat adevărat, felul în care ne simțim când suntem îndrăgostiți și ceea ce simțim pentru o persoană diferă de la o persoană la ala. Fă un exercițiu, reaminteșteti toate femeile de care ai fost îndrăgostit, lista nu ar trebui să fie prea lungă, îți mai amintești cum te făcea să te simți persoana? Diferă de modul în care interacționezi, contextul în care te afli, și chiar și vârstă ne afectează sentimentele când suntem îndrăgostiți, la 25 de ani, e diferit de prima dragoste avuta la 19 ani, în cazul meu.
Totuși exact ideea asta că de fiecare dată când ne îndrăgostim, trăim cu sentimentul că de fapt iubim pentru prima oară, ne face să simțit teama faptului că nu se va mai întâmpla asta, că nu vom mai iubi din nou. De fapt starea de-a fi îndrăgostit e literalmente un drog puternic, starea euforică produsă când ești îndrăgostit poate fi comparată cu starea euforică a consumului de extrasy sau LSD, doar că mult mai rău pentru "high-ul" poate dura de la câteva luni, la un an-doi până intervine obișnuința în relație. De asta suferința cauzată de pierderea legăturii cu persoana, creează o stare de sevraj, iar simptomele sunt:
-depresie
-apatie
-stimă de sine Scăzută
Și cum am experimentat și eu destu de recent:
-episoade lungi și nasoale de anxietate
-comportament obsesiv-compulsiv

32 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Avem această impresie, pentru că intervine ceva nou în viața noastră.
Fiecare persoană vine cu elemente de noutate.
Probabil că ai mai avut parte de iubiri, chiar și până în acel moment, doar că alea reprezintă sentimente care s-au stins undeva în trecut, care pur si simplu s-au epuizat.
Prin urmare, poți să te îndrăgostești de n ori, pentru că dacă este să se mai intâmple o dată (n+1), chiar și în acel moment vei simții că n-ai mai iubit pe cineva la fel de intens precum pe actuala iubită.

| RAY a răspuns:

Asa e, cu fiecare iubire ori te tâmpește mai mulți ori devi realist.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca lumea compara, compara situatia de acum cu alta situatie si... se creeaza o diferenta. Hai sa nu mai facem asta big grin

| Apokales a răspuns:

Ca iubirea nu poate fi altfel decat intensa. Si cam asa este si definitia ei, un sentiment intens, de lunga durata si involuntar.

| UnDiavol a răspuns:

Nu poți defini iubirea Adevărat prima iubire singura iubire Adevărată suflet inima memorie

| Apokales a răspuns (pentru UnDiavol):

Tocmai am dat vreo 75% din definitie mai sus. laughing

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Eu nu o mai pot defini e prea mult ma depășește suflet inima memorie

| Apokales a răspuns (pentru UnDiavol):

Sigur ca o poti defini, fa un search pe google si vei vedea definitia, vei stii ca are legatura cu creierul limbic, cel responsabil de emotie. Acum stii ca nu este nimic mistic la mijloc si vei trece mai departe si vei gasi pe altcineva care-ti va face prajitura preferata, vei lua 5 kg in plus, dar vei trece pestewinking.

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Eu nu renunț pentru nimic ia in lumea asta ia este sufletul meu ia este inima mea ia este viața mea ia este tot este mai frumos in sufletul și inimile oamenilor Ia mi-a dăruit tot ce este mai frumos pe pământul asta o privire pe care o țin in sufletul și inima mea pentru tot restul vieții mele pentru tot restul sufletului meu pentru tot restul inimi mele ia va rămâne la mine in sufletul la mine in inima ori unde merge o port in suflet ori unde ma îndrept o port in inima ori inde ma aflu o poart in memorie ori unde a-și pleca și masi îndrepta o în suflet și inima pentru tot restul vieți mele nu o poate lua locul mama nici tata Alcineva nu are cum este imposibil să-mi pună orice vrea in fata sa facă orice vrea ia este doar una alta nu exista nu a existat nici nu va exista sunt fericit așa o port in suflet și inima nu sunt sigur Niciodată mai văd pe cineva când semăna cu ia la ochișori ei O_O la parul ei happy și ziua acea acel moment aces clipa prinde viața înainte o puteam defini acum nu o mai pot ma depășește prima iubire singura iubire Adevărată suflet inima memorie

| Apokales a răspuns (pentru UnDiavol):

Revino-ti! Sunt lucruri mai importante in viata. Cum ar fi ultimul model de BMW, placinta cu branza, cu cate kilograme faci la biceps. Si lista continua.

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Amuzant

| Apokales a răspuns (pentru UnDiavol):

De ce crede toata lumea ca glumesc?! Vorbeam serios.

| ContInchis7 a răspuns (pentru Apokales):

Nu-l lua în seamă, e un ipocrit fara măsură

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Poți avea toți bani din lume degeaba Poți fi putret de bogata degeaba poți avea ultimul model de BMW degeaba poți avea vile degeaba

Absolut nimic nu-i poate lua locul Absolut nimic in veci ia este una singura Doară una singura nimic și nimeni nu rade ca ia nu vorbește ca ia ochișori sufletul ei inima ei Absolut nimic in lumea asta nu-i poate lua Locul in veci in tot deuan va rămâne in sufletul meu pentru tot deuana in tot deuana va rămâne in inima mea pentru restul sufletului meu in tot deuana va rămâne in viața mea pentru tot restul vieți mele doar ia numai ia mereu ia in tot deuna era ia Numai ia SenySevyiorumA tum Kalbimden

| Apokales a răspuns (pentru UnDiavol):

Ba da, poate fi inlocuita. Chiar se poate si mai bine. Si cu banii poti clona una mai buna. Doar ca te-ai atasat emotional prea mult, trece cu timpul. Trebuie doar sa vorbesti cu cineva ca sa reflectezi cat de aiurea este toata treaba asta. Astfel vei privii totul in ansamblu, vei selecta ce vrei sa uiti, unde nu-ti convine ceva in poveste, iti vei remodela trecutul, iar povestea personajului tau va trece mai departe, odata ce vei avea o justificare a prezentului.

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Nu-i poate lua locul o clona nici de ar fi posibil asta nu a-și face in veci așa ceva ia este una singura cu Adevărată in sufletul meu in inima mea in viața mea in memorie mea

| Apokales a răspuns (pentru UnDiavol):

Prosti! Normal ca se poate, doar ca inca nu ai trecut peste socul emotional produs de despartire. Poate esti singur si nu ai avut cui sa-i povestesti si sa treci mai usor peste.

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Cei ce renunță nu iubesc cu Adevărat de asta pot înlocui cu ușurintă totul nu iubesc cu Adevărată din toată inima din tot sufletul

Dacă iubește cu Adevărată din tot sufletul și inima nu exista Alcineva nu are cum este Imposbil doar dacă iubește cu Adevărată cu toată inima cu tot sufletul sufleul inima memorie

| Apokales a răspuns (pentru UnDiavol):

Ba da, iubirea nu dureaza o eternitate, este un sentiment de lunga durata, dar, totusi, trecator. Ar fi culmea sa ramane legati pe veci de o persoana.

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Dacă iubești cu Adevărată durează o viața întrega și nimic și nimeni Absolut nimic și nimeni nu-i poate lua locul In viața asta ia va rămâne in tot deuana doar ia eu o păstrez in inima mea pentru tot restul vieți mele eu o pastrez in sufletul meu pentru tot restul vieți mele doar ia numai ia mereu ia in tot deuana ia suflet inima memorie

| Apokales a răspuns (pentru UnDiavol):

Si daca o uiti? Mai stii cum arata? Cum o cheama? Si daca gasesti pe cineva mai ok? Poate fi mai inteligenta, mai frumoasa, mai bogata.

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Am să-ți spun din suflet și inima sincer cu Adevărată

Nu-i poate lua locul Mama omul care mi-a data viața m-a adus pe pământul asta și am întâlnit-o și am văzut cel mai frumos sufletul și inima nu-i poate lua Locul tatăl meu nu-i poate lua locul Absolut nimeni dar Absolut nimeni și nimic in viața asta cât timp trăiesc cât tim exista ia va rămâne in sufletul meu in inima mea im viața mea în memorie mi-a ori unde ma duc ori unde ma aflu o port in sufletul meu o port in inima mea o port in viața mea orice s-ar întâmpla Absoslut orice nu a-și renunț pentru nimic un lumea la ia fericirea ei Siguranța ei sănătate ei este Absolut totul pentru mine nimic altceva doa ia mereu ia in tot deuana era și rămâne ia doar ia

-Dacă găsești pe cineva mai ok = îți Răspunde sincer din tot sufletul și inima nu exista nici nu va exista vreodată in veci nu in viața asta nici in alte vieți doar ia nimic și nimeni nu-i poate lua locul Absolut nimic și nimeni nu in viața asta nici un alte vieți de a-și veni de 10 ori pe pământul asta tot ia va rămâne sufletul meu inima mea viața mea

-Poate fi inteligentă mai frumoasă mai bogata= îți Răspund cu toată inima și tot sufleul meu și inima mea Pentru mine nu are importantă Frumusețea și de ar fi sa comparam Frumusețea ei nu poate fi egalata pai in primul rând are niște ochii de te pierzi in ei ma vedeam pe mine omul serios in ați spun ma vedeam pe mine in ei atâta de frumoși sunt atâta de mari sunt vedeam tot și pe mine și tot ce era in jurul me ai spatele meu adică lănga mine are un zâmbet pai ia când zâmbete eu prind viața ști cum nu pot defini ia când vorbește mai ales când începe sa vorbească deja acolo este de ne definit vocea ei îmi aduce pace in suflet și inima nu se compară cu ia nimic și nimeni in viața asta cu ia nu exista alta nu a existat nici nu va exista vreodată in viața asta eu m-am uitată la sufletul ei la inima ei Aia este ce Conteza cu Adevărată pentru mine sufletul și inima ei mai ales când se enerva a-mi vinea și S-o iau in în brațe dar mereu ma abțineam o data mi-a dat un pumn in stomac din gluma bine înțeles ziceam nu ai forța Ha nu ai Forța o inervam Sti mama și sa enervată sufletul meu inima mea și mi-a dat da calumea sti cum nu mai aveam aer și râdeam și ma doare stomacul happy sufletul meu inima mea viața mea renunț la tot fără sa fie nevoie sa renunț renunț la tot fara să-mi trebuiască timp numai ia sa fie fericita numai ia sa fie in siguranța numai ia sa fie sănătoasă fericirea ei este Absolut totul pentru mine Absolut totul numai ia mereu ia in tot deuna ia

| Apokales a răspuns (pentru UnDiavol):

Ma simt un prost doar pentru ca am citit atata. Si daca era totul perfect si bine, atunci de ce v-ati despartit? Nu inseamna asta ca nu era cea potrivita pentru tine? Daca raspunzi, fa-o fara prea multe ridicari in slavi. Oricum, este o simpla fata.
Si apropo, cum te numesti?

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

happy eu ma bag la somn noapte buna Ai grija de tine mai lasă Vinul nu face bine mult dacă bei poți deveni dependent pe termen lung provoacă dependentă

| Apokales a răspuns (pentru UnDiavol):

Pe cine faci tu alcoolic? Poate-ti dau cu sticla-n cap!

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Nu am zis ca ești alcoolic am zis și lași mai moale poți face dependentă laughing))

| Apokales a răspuns (pentru UnDiavol):

Eu nu am zis ca nu-s alcoolic, eu am zis ca-ti dau cu sticla in cap laughing.

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Știu nu-i nimic happy Am un prieten foarte bun care ăla bea mereu monster energizantă Și lui i-am zis S-o lase mai moale nu știu dacă mai bea acum era cu ceva timp in urma oricum astea provoacă dependentă serioasă alcoolul și energizantele astea chiar sunt periculoase

| Apokales a răspuns (pentru UnDiavol):

Pai, si cum pompeaza inima tot sangele daca nu poate sa bata? Trebuie energizant.

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Nu este Absolut deloc benefic distruge sănătatea Noastră mai și influentează și pe cei mici apoi devin dependenți la rândul lor tot așa influentează mai departe și in primul rând nu ajuta deloc inima mai mult o distruge bate mult mai tare decât normla și afectează inima serios la fel și băutura are consecințe foarte mari o data devenit dependent de Alcoool este groaznic știu oameni care făceau groaznic de rău la băutura sincer eu a-și vota sa nu mai existe Alcoolul energizantele țigările drogurile astea distrug și au un impact colosal asupra tinerilor și copilor de 12 ani 14 ani eu văd cu ochi mei știu ce spun știu unele locuri care nu ați va veni sa crezi ca exista

| Apokales a răspuns (pentru UnDiavol):

Du-te, ma! Adica sticluta aia mica? E ca si cum am vreo 5 litrii de sange si mai adaug 1, ce mare chestie? Mai bag si juma' de litru de energizant ca sa-l impinga, sa-i faca avant si aia e.

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Doamne ferește de cine am dat laughing)))

Eu vorbesc serios așa este happy