| anonim_4396 a întrebat:

De fiecare dată când iubești, ai impresia că n-ai mai iubit niciodată cu adevărat până atunci. Cum comentați afirmația?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

De acord, de fiecare dată ai impresia că sentimentul e mult mai profund decât pentru persoana precedentă, nu e neapărat adevărat, felul în care ne simțim când suntem îndrăgostiți și ceea ce simțim pentru o persoană diferă de la o persoană la ala. Fă un exercițiu, reaminteșteti toate femeile de care ai fost îndrăgostit, lista nu ar trebui să fie prea lungă, îți mai amintești cum te făcea să te simți persoana? Diferă de modul în care interacționezi, contextul în care te afli, și chiar și vârstă ne afectează sentimentele când suntem îndrăgostiți, la 25 de ani, e diferit de prima dragoste avuta la 19 ani, în cazul meu.
Totuși exact ideea asta că de fiecare dată când ne îndrăgostim, trăim cu sentimentul că de fapt iubim pentru prima oară, ne face să simțit teama faptului că nu se va mai întâmpla asta, că nu vom mai iubi din nou. De fapt starea de-a fi îndrăgostit e literalmente un drog puternic, starea euforică produsă când ești îndrăgostit poate fi comparată cu starea euforică a consumului de extrasy sau LSD, doar că mult mai rău pentru "high-ul" poate dura de la câteva luni, la un an-doi până intervine obișnuința în relație. De asta suferința cauzată de pierderea legăturii cu persoana, creează o stare de sevraj, iar simptomele sunt:
-depresie
-apatie
-stimă de sine Scăzută
Și cum am experimentat și eu destu de recent:
-episoade lungi și nasoale de anxietate
-comportament obsesiv-compulsiv

32 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca lumea compara, compara situatia de acum cu alta situatie si... se creeaza o diferenta. Hai sa nu mai facem asta big grin

| RAY a răspuns:

Asa e, cu fiecare iubire ori te tâmpește mai mulți ori devi realist.