| Clauudikta a întrebat:

De la ce varsta credeti ca ar fi normal ca fetele sa poarte sutien?
Eu port de la 12 ani. Sunt unele mituri (cred ca sunt mituri) ca daca porti sutien poti face cancer la sani, daca esti prea mica, sau ca nu mai cresc...etc...Or fi adevarate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu faci niciun cancer, sunt mituri.
Poti purta, dar mai bine de la 14 ani in sus.
Te pup!

18 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Normal ar fi ca fiecare fata sa poarte sutien sau bustiera abia atunci cand este imperios necesar sa o faca,cand sanii sunt mult prea mari si au nevoie de sustinere,cand trebuie "ordonati" sau pentru o tinuta civilizata.
Multe fete,la varste mici,prefera sa se "inhame" la un sutien umplut cu buretei,sperand sa castige impresii.
Studii recente au aratat ca sutienul poate avea chiar efectul invers, sanii sa se lase mai devreme decat at fi normal, dar adevarul este undeva la mijloc, cu gravitatia nu se poate pune nimeni!:)
Citeste aici, daca vrei:
http://totb.ro/studiu-femeilor-li-se-recomanda-sa-renunte-la-sutien/
Personal,stiu ca gimnastica speciala pentru sani, dusul alternat fierbinte-rece si cremele de intretinere,sunt solutii care pastreaza forma si frumusetea sanilor unei femei,timp indelungat.
Marimea sanilor fiecarei fete este stabilita in primul rand de mostenirea ei genetica,asa ca,indiferent daca porti sau nu sutien,sanii vor continua sa creasca,inclusiv dupa prima nastere.
In ce priveste cancerul la san,cauzele lui sunt necunoscute,hormonii feminini si varsta inaintata,ca si mostenirea genetica,ar fi cateva din ele,dar in nici un caz purtarea sutienului.
Asadar, sunt mituri.
Sfatul meu este sa te porti cu corpul tau exact cum te simti mai bine.
Daca un sutien te face sa te simti mai bine, sa-l porti.
Daca te deranjeaza si simti ca iti ingradeste libertatea de miscare, sa nu-l porti.
Important este ca TU sa te simti bine, restul sunt povesti!:)

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Sunt doar mituri. Trebuie sa porti un sutien in care sa te simti bine si care ti se potriveste. Sa nu te stranga, sa nu te incomodeze. Nu imi pot da cu parerea despre varsta, fiecare cum doreste. Eu port de la 14 ani si inainte de sutien purtam bustiera.

| PotcaPădurii a răspuns:

Mă, știi că-mi place ideea ta?

| Oana92 a răspuns:

De cand e cazul. Unele au nevoie de la 12, altele nu au ce face cu el nici la 30. Depinde de cat de mari sunt sanii tai. Iar sutienul in niciun caz nu favorizeaza aparitia cancerului sau oprirea lor din crestere.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Sunt fete care pot purta sutien de la 12 ani, dar sunt si fete care nici la 20 nu au nevoie rolling on the floor.
Depinde de la fata la fata

| gingergirl1 a răspuns:

Eu port bustiera, am purtat si sutien de cateva ori! Dar am auzit ca daca porti sutien ti se lasa sanii! Acum, nu stiu ce sa zic, eu nu prea cred!
Chiar daca ai 12 ani, poate esti mai dezvoltata si ai ce sa pui in sutienul acela!laughing

| KinderBeeeib a răspuns:

Nu stiu.Nu cred! Dar la varsta ta eu purtam bustiera nu sutien.E mai potrivita.Incearc-o!

| lăngătinemereu a răspuns:

Si eu porti de 2 ani si daca portii sutien ti se rotunjeste sanul si creste mai frumos...

| lăngătinemereu a răspuns:

Si eu port de 2 ani si daca portii sutien ti se rotunjeste sanul si creste mai frumos...

| soricelulRulz a răspuns:

Cel ca nu iti mai cresc sanii este cat se poate de adevarat, la varsta ta nu ai de ce sa porti sutien, cel mult ar trebui o bustiera, din cauza sutienului nu iti vor mai creste si se vor lasa

| Clauudikta explică (pentru soricelulRulz):

Esti fata? Daca nu, scuze dar nu cred ca stii despre ce e vorba.
Si daca esti, bine, cum vrei.Mie mi se pare ca este pur si simplu indecent sa i se vada unei fete ditamai sfarcurile prin bluze...in fine

| SimonaQs a răspuns (pentru Clauudikta):

Eu nu post spune ca este neaparat indecent. Unele fete poate se simt mai bine fara sutien si in general baietilor le plac mai mult fetele fara sutien. Acum e normal ca la scoala sa iti iei sutien sau bustiera mai indicat pentru varsta ta pentru ca altfel rad colegele in special de tine.

| SimonaQs a răspuns (pentru Clauudikta):

Scuze. Am crezut ca in prezent ai 12 ani. Imi pare rau, trebuia sa citesc cu atentie. :d

| Clauudikta explică (pentru SimonaQs):

Am 14...

| JenniferD a răspuns:

Sunt niste prostii...depinde de cat de dezvoltata esti, daca esti mai dezvoltata poti purta de la zece ...sunt fete care au sanii mici si la 16 ani(de obicei acestia se mai dezvolta dupa inceperea vietii*).

| Blacknight2 a răspuns:

Un studiu recent, facut de un cercetator francez, spune ca sutienele fac mai mult rau decat bine, deoarece impiedica formarea tesuturilor de sustinere. Initial se credea ca sutienele impiedica lasarea sanilor, dar nu e asa. In legatura cu cancerul la sani, e doar un mit.

| Diana1704 a răspuns:

Buna! Eu port sutien de la 12-13 ani dar, sincera sa fiu, imi pare rau ca nu am purtat mai intai bustiera. Spre varsta a doua sanii nu vor mai fi atat de frumosi dar nu sunt probleme cu cancerul la san, din cate stiu eu

| SandraCorinneS a răspuns:

In nici un caz.