| anonim_4396 a întrebat:

De la ce vârstă pot face doi minori sex?

Finul meu are 16 ani și a facut sex cu iubita lui tot de 16.

Acum mi-e îmi e frica sa nu se ducă mama ei la politie sa facă reclamație...

Dar cum sa facă dacă fata a vrut?
Adică mi-au zis mie amândoi ca a fost de comun acord.
Oricum eu nu am fost prea incantat.

Lămuriți-mă și pe mine cu chestia asta.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De unde a aflat mama fetei ca fiica ei a intretinut un act sexual cu finul tau? Pentru a putea sa depuna o reclamatie la politie ar avea nevoie de un act doveditor din care sa reiasa ca fata ei nu mai este virgina si de acest lucru se face direct raspunzator finul tau. Puteti sa stati cu totii linistiti deoarece nu se va intampla un astfel de scenariu.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De la 15 ani, daca fata si-a dat acordul, nu mai e infractiune. Fiul tau nu va pati nimic, cel mult un avertisment. Este vina ta ca la 16 ani nu stii ce face copilul si nici nu are notiunile minime necesare (ca are nevoie de acordul parintilor fetei pentru a face sex cu o minora). Poate ar fi bine parintii, ca adulti, sa discutati, fiindca fata este intr-o situatie foarte proasta, are acum risc crescut de cancer de col uterin, risc pe care il va pastra toata viata, trebuie sa beneficieze de controale ginecologice regulate, foarte frecvente (macar 3 pe ani), in cel mai bun centru posibil. Mi se pare corect ca voi, ca parinti ai baiatului, sa acoperiti jumatate din costuri (parintii fetei sunt la fel de vinovati), macar pana la casatoria fetei, mai ales ca aceste costuri pot ajunge la sume foarte mari (daca are nevoie de investigatii mai complexe).

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

E nepot!
Tu nu știi sa citești?
Am zis finul meu!

Nu știu ce face el pe că nu eu îl am în grija..ci fratele meu care e tatăl lui.

Nici un adolescent din ziua de azi nu întreabă părinții fetei dacă poate sa le *** fata!

Asta e prostie maxima!

Multe fete fac sex încă de la vârste mult mai fragede.
Și nu fac cancer.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuza-ma, nu am citit corect, imi pare rau.
Cunosc multi baieti care fie au mers si au intrebat, fie s-au abtinut pana la 18 ani. Dar aveau o anumita educatie, daca nu intelegi tu nu inseamna ca acel nivel de educatie nu exista, inseamna doar ca nu l-ai intalnit tu.
Romania are cel mai mare numar (in valoare absoluta) de femei cu cancer de col uterin diun Europa si cea mai amica medie de varsta. Asta inseamna ca in Romania, din 20 de milioane de locuitori, ami multe fete fac cancer de col uterin decat din Marea Britanie, tara cu 120 de milioane de locuitori. Tocmai din cauza ca isi incep precoce viata sexuala si fara prezervativ si fiindca ele si parintii tai considera ca si tine ca ele nu vor face cancer, din simplul motiv ca nu s-au informat. Sa stii ca ignoranta ta nu le apara si faptul ca tu nu stii de existenta lor nu inseamna nimic, ele tot exist.a

| LauraHM a răspuns (pentru Brigaela):

Tin sa specific ca eu nu mai locuiesc in Romania si tineret ca in Italia sau Germania nu am vazut la noi. Discoteci pline de tineret de 14, 15 ani beti rupti care stau cu randu la wc sa si-o traga(ceea ce in Romania nu vezi). Crede-ma nu exagerez. Si eu gandeam asa pana sa ajung unde is si sa vad ce inseamna cu adevarat destrabalare.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Nu are cum sa denunte pentru ca baiatul e minor si vor considera ca nu are consintamant, deci nu va intra in parnaie

| KodrutZ a răspuns:

bulau.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Http://m.memegen.com/557p4d.jpg

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

In principiu cam asta e smecheria, daca are sub 18 ani si nu ai luat-o de nevasta oficial si cu acordul parintilor, e cam bulau si autoritatile se pot autosesiza (de exemplu tu ai 19 ani, te combini cu una de 15, ramine gravida, mergeti la spital, declara ca tu esti tatal, iar aia sint obligati sa anunte politia). In cazul de fata, avind amindoi 16... mai dubios. Totusi ce treaba are ma-sa? Astia doi s-au babardit si dupa aia tipa s-a dus si i-a zis ma-si "Mama, azi m-am tras prima oara!"?

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Multi minori fac sex și nu am văzut sa intre băieții la dos pentru ca au dezvirginat fete.

Știu și cazuri de băieți de 19 care *** fete minore.
Dar asta e cu totul altceva.
Nu știe masa dar îmi e frica sa nu spună muierea aia.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur, dar ideea e sa ramina intre ei faptul ca au facut sex. Te poti interesa mai bine la un avocat/politist, daca ai cunostinte. Stii cum e cu legea la noi, furi sute de milioane de euro si stai chill, furi un ou si bulau scrie pe tine.

| sofisis a răspuns:

Daca diferenta de ani intre ei e mai mica de 2 ani si daca ea are peste 15 ani si declara ca a fost de comun acord si avand in vedere ca si el e minor...nu e delict si nu are ce sa ii faca.
Bine, are ce in sensul ca mama ei se poate duce pe la politii ca sa il faca de ras sau sa ii exaspereze pe parintii lui, dar legal nu are ce sa ii faca.

| Oana92 a răspuns (pentru sofisis):

Plus ca mai trebuie sa si dovedeasca cu cine a facut fata sex. Ori daca el s-a protejat, daca nu au fost luate probe inainte de prima baie si nu exista o sarcina(care prin test de adn sa dovedeasca cine e tatal) nu are cum sa demostreze ca respectivul i-a dezvirginat odrasla. Bine, eu in locul mei m-as intreba de ce ii inspir fetei mele atata teama si de ce nu s-a simtit in siguranta sa imi ceara sfaturi in legatura cu aceasta experienta, nu la ce sectie de politie sa fac reclamatia laughing

| sofisis a răspuns (pentru Oana92):

Sunt multi parinti care isi varsa frustrarile total aiurea...si problema mea ar fi aceeasi dar nah.
Oricum fiind amandoi de aceeasi varsta nu are, legal, ce sa ii faca.

| tractorisul a răspuns:

Salut! cunosc legea destul de bine, nu se poate intampla nimic cu finul tau deoarece amandoi au fost de comun acord!, asa ca stai linistit/a! happy

| LauraHM a răspuns:

Sunt amandoi minori deci ar fi absurd sa mearga la politie. Daca el era major statea altfel treaba. Dar pe cine sa i-a politia la raspunere cand amandoi sunt minori?! ...clar pe parinti. Deci nu s-ar intampla nimic oricum, eventual parintii s-ar alege cu o teorie...

| Manea_Marius_Gabriel_1991 a răspuns:

E foarte simplu, a fost cu consimtamantul fetei asa ca degeaba se duce mama fetei la politie. Si daca ar reclama un viol, ii trebuie de la medicul legist un act doveditor din care sa reiasa ca exista leziuni la nivelul vaginului. O zi buna!