| Athanasiu a întrebat:

De la ce vârstă se pot cumpăra prezervativele (eu fiind minora), dar contraceptivele? Si de unde le pot cumpăra (ex : farmacii, supermarketuri). Daca cumva merg la un hipermarket si cumpar prezervative, imi va cere casierița buletinul sa vada daca am vârsta minimă? Trebuie sa fiu cu părinții dacă cumva merg la farmacie sa cumpar prezervative sau contraceptive? (sau pot sa le arat buletinul daca mi-l cere, sau trebuie rețetă de la medicul de familie?). Am multe întrebări, dar mulțumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| FreedomAli a răspuns:

Bună. Nu există limită de vârstă în ceea ce priveşte prezervativele, ba chiar este încurajată ideea ca tinerii să se protejeze, aşa că nu îţi va interzice nimeni să achiziţionezi prezervative, ba din contră. Altfel stau lucrurile însă la capitolul pastile, acolo lucrurile sunt mai serioase şi indicat ar fi să te informezi bine înainte să îţi administrezi ceva. happy

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Poti sa cumperi tot ce vrei indiferent de varsta ta din moment ce ai buletin, fiindca in mod cert nimeni nu te va intreba nimic. Bani sa ai. big grin

| Constantin356889 a răspuns:

Poti cumpara ori ce doresti nu conteaza varsta poti sa ai și 10 ani e obligatoriu să-ți dea In afara de tigari la magazinele mari nu-ti da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la farmacii și orice supermarket, chiar de la magazinul de la tine din zona.nu îți va cere, e foarte bine că te protejezi.

| Werrich a răspuns:

In România vârsta pentru consimțământul sexual este de 15 ani. Anticoncepționalele se cumpără fără rețetă.

| Willis a răspuns:

La lidl cumperi prezervative, ca orice produs banal. Și ieftine și multe. Și bune.

| Stochel a răspuns:

Nu iti trebuie nici un buletin, dau ei la magazine de astea de cartier mai mici tigari si alcool la minori darămite prezervative cu siguranta poti lua din market fara nici un fel de problema prezervative si cred ca si din farmacii la fel dar din market mai sigur, dar Asa dornică esti de sex fiind minoră si de curiozitate cati ani ai si inca un sfat incearca cu iubitul tău să finalizeze la oral

| Adry05 a răspuns:

Contraceptive le iei numa după prescripția medicului ginecolog și le iei pe bază de rețetă

| nothankyou a răspuns:

Anticonceptionale dupa ce vorbesti cu un doctor ginecolog, cel mai bine. Bravo pentru protectie.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poti sa iei de la ce varsta vrei tu