| Atti12 a întrebat:

De la ce varsta te poti considera o femeie? Te poti considera in momentul in care te-ai maturizat suficient si ai trecut prin diferite experiente? Sau o varsta fixa decide daca esti femeie sau fata? Si daca intreb o fata cate relatii a avut, doar din pura curiozitate si pentru a crea o conversatie, este ceva prea personal si direct?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu dau multe detalii dar cel mai clar devii femeie cand nu mai esti fata mare.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai ca doamna doctor doctor Avram. big grin

La primele intrebari, asa este, dupa ce ai trecut prin multe experiente (nu neaparat sexuale sau relatii), dupa ce te-ai maturizat si nu mai esti un copil, te orientezi spre cariera, familie si implinire, poti sa te numesi femeie. Si da, in principiu dupa o varsta care... variaza. Adica denumirea vine, de femeie, doamna, de la cele aflate intr-o casatorie. Acum ca majoritatea sunt peste 30 de ani, sunt casatorite si se numesc femei, asta este... asa a plecat lumea, asa vorbesteste. Ca ar fi si ciudat ca denumire ca este "fata".

Dar daca te referi mai mult la partea de maturizare, atunci nu are o varsta exacta. Desi hai mai bine sa le numim domnisoare happy

Nimeni nu decide cand esti fata sau femeie sau orice altceva, la fel ca in cazul baietilor/barbatilor. Atunci cand exista cineva mai mic ca tine cu mult, te vede femeie. Cineva probabil de aceeasi varsta, nu o sa te vada asa big grin

Poti sa intrebi o fata cate relatii a avut, daca o cunosti si nu asa... pe strada pe orice persoana mecunoscuta. Daca vrea, iti raspunde. Daca nu vrea, nu iti raspunde.

O zi frumoasa sa ai! ^_^

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Doamna Doctor MĂDĂLINA Avram, te rog!

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu era adam?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Cine stie cunoastewinking :3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesanta intrebare. Aici exista 3 perspective.

Din punct de vedere biologic, s-ar putea spune ca esti femeie in momentul in care esti dezvoltata dpdv sexual, adica poti ramane insarcinata(normal ca exista exceptii cu infertilitatea, dar, in mare se intelege despre ce este vorba). Acum treaba este ca acest lucru se intampla pe la 11-12 ani(plus minus).

Apoi din punct de vedere legal, ai putea spune ca in momentul in care devii majora esti femeie. Adica la 18 ani.

Iar a treia perspectiva e cea subiectiva, pe care o folosim majoritatea. Aceasta se refera la cum "simtim" sau "credem" noi ca este o persoana. Poate depinde de cum arata, de cum se prezinta, de nivelul de maturitate. Fiecare in mod subiectiv face o decizie subconstienta cand cineva este fata sau femeie. De cele mai multe ori varsta la care numim pe cineva o femeie clar nu este la 11-12 ani, ba chiar nici la 18, de-obicei este pe la 20+, iar la 30 de ani deja aproape sigur esti considera femeie de majoritatea. Dupa cum am spus este ceva foarte subiectiv, unele persoane se prezinta in asa fel incat la 16 ani deja le strigi "femeie" in timp ce alte individe la, zic si eu, 32 de ani, prin aspectul si inocenta acestora iti inspira mai mult "fată". Si desigur depinde si ce varsta ai tu. La 80 ani o persoana de 40 ani pentru tine va fi "fată".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poti considera femeie atunci cand arati, te simti si te porti ca o femeie.
Te poti considera femeie (si doamna totodata) dupa ce te-ai maritat si/sau ai nascut un bebelus.
Te poti considera o femeie luand in calcul ce zice legea. Si da, exista o varsta fixa si legala. La noi in Romania de la 18 ani te poti considera femeie/tanar adult. In alte tari de la 21.

Dar la noi se bat cap in cap lucrurile, fiindca legea zice ca de la 18 ani suntem majori dar societatea zice ca pana la 19 ani suntem adolescenti. Si adolescentii nu sunt totuna cu adultii.

Mult mai logic e in tarile unde esti major de la 21, acolo stii clar cand esti adult si cand esti adolescent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subiectiv vorbind, atunci când voi avea lângă mine un bărbat. happy

| wexceptional a răspuns:

Cand gandesti ca o femeie esti femeie pe la al 3-lea copil in ziua de azi nici atunci