| QeenSalad a întrebat:

De la lichidul transparent(nu sperma) poti ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea ca in acel lichid preejeculator sa existe spermatozoizi este extrem de mica de obicei spre 0 (zero) mai ales daca el nu a ejaculat inainte de intretinerea actului sexual.In concluzie si probabilitatea de a se realiza/forma/instala o sarcina prin intermediul acelui lichid este teoretic aproape imposibil. Citeste materialul urmator : http://www.clopotel.ro/......r-141.html Multa sanatate.

8 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

DA! Poate contine zeci de mii de omuleti! Mare grija! Folositi prezervativul! Ce naiba, mai, de bolile urate, rusinoase si costisitoare nu va e frica?!

| MihaelaDart a răspuns:

In lichidul acela transparent de care spui tu, este lichidul preejeculator sau seminal, in acesta se gasesti cei mai multi spermatozoizi de a putea cu usurinta sa ramai insarcinata. Gresit ceea ce spune Corbulalbrosu... Una e sa citesti un articol si una e sa experimentezi in viata. Fiecare corp raspunde altfel (al unei femei).

Am cunoscut prietene care au ramas insarcinate doar de la lichid, fara ca barbatul sa-si dea drumul!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru MihaelaDart):

In cazul a circa 20-25% dintre barbati glandele Cowper nu functioneaza deloc, deci nu apare lichidul preejeculator. Iar in cazul in care se produce acel lichid, este falsa si neadevarata afirmatia ca exista spermatozoizi in ea, afirma acest lucru doar cei carora le lipsesc cele mai elementare cunostinte medicale. Lichidul preejeculator este produs de glandele bulbouretrale sau asa numitele glande Cowper. Asa cum este produs acest lichid de glandele bulbouretrale este steril/curat fara spermatozoizi deoarece nu sunt glande comune cu cele care produc sperma. Lichidul preejeculator in anumite conditii deosebite se poate contamina prin amestecare cu resturi de sperma ramase in uretra de la o ejaculare efectuata anterior, dar numai daca nu uretra nu a fost "spalata" intre timp de urina eliminata printr-o mictiune ulterioara ejacularii. In situatia in care nu a avut loc o ejaculare de sperma in ultimele ore, lichidul preejeculator este curat steril fara spermatozoizi. Iti recomand sa citesti materiale medicale privind aceasta problema. http://www.copilul.ro/dictionar-medical/Glandele-bulbouretrale-7910.html; http://www.mymed.ro/......nale.html. In nici un material scris de un medic, cercetator sau specialist, nu vei intalni aceste aberatii sustinute doar de niste ageamii. In concluzie poti fi ferm convinsa ca nu se poate produce o sarcina prin intermediul acestui lichid care ada cum am mai spus in cazul a circa 1 din 4-5 barbati nici nu se produce. Multa sanatate!

| ksuper31 a răspuns:

Lichidul preseminal se numeste si contine foarte putini spermatozoiti, majoritatea morti. Raspunzandu-ti la intrebare: da, poti ramane insarcinata, dar cu sanse foarte mici, asta in perioada fertila.
Succes!

| Emilian65 a răspuns:

Este posibil sa ramai gravida de la acel lichid prespermatic, pentru ca el de multe ori contine spermatozoizi activi, care dau nastere la o sarcina nedorita.

| dragodana a răspuns:

Salut! Acel lichid se cheama lichid preseminal si contine spermatozoizi, nu multi, dar sunt.Si poti ramane insarcinata.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Buna, acel lichid incolor, se numeste lichid preseminal. Acest lichid contine un nr. mic de spermatozoizi, dar e de ajuns ca unul sa fie ''mai vrednic'' si se poate forma o sarcina.Cel mai bine e sa folositi prezervativul, care va apara atat de o sarcina nedorita cat si de o boala cu transmitere sexuala, pe care este posibil sa nu stiti ca o aveti. Bafta! happy

| Burlacu006 a răspuns:

Lichidul ala cum ii spui tu se numeste picatura placerii si da poti ramane insarcinata.