| Sara2 a întrebat:

De un an iubesc in taina un baiat, si nimeni nu ma intelege, dar de 10 luni sunt cu altcineva, la inceput m-am cuplat crezand ca il voi uita, dar nu s-a intamplat, gandul meu este tot la acel baiat, iesisem de cateva ori a fost o tentativa sa fim impreuna dar in final...nu s-a intamplat nimic, mama imi spune mereu sa termin cu plansul ca iubirea nu exista, si sa imi vad de viata cu actualu prieten, prietenele mele ma inteleg intr-un fel, dar imi spun mereu sa nu il parasesc pe actualu ca oricum iubirea nu exista, eu ma simt de multe ori f singura, stau in casa si plang, si cateodata simt ca clachez, ce as putea face? nimeni nu intelege cu adevarat ce este in sufletul meu, si nimeni nu imi spune cum l-as putea uita...

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum l-ai putea uita, asta trece doar cu timpul daca nu cumva si lui ii place de tine. Si eu ma simt singura de multe ori si stau cu castile in urechi noaptea la geam intrebandu-ma ce sa fac. Si mie mi-a placut odata de un baiat mult timp dar nu i-am spus nimic si peste un timp am aflat ca si lui i-a placut de mine sau mi-a mai placut odata de un baiat si lui de mine dar nu am putut fi cu el pentru ca si celei mai bune prietene ii placea de el si nu vroiam sa o fac sa sufere mai mult iar acum simt ca nu mai imi poate placea de nimeni adica as vrea oarecum sa am un prieten dar niciunul dintre baieti cunoscuti nu imi stranesc niciun interes.
Ideea e ca daca te intelegi bine cu baiatul acela ar trebui sa-i spui ceea ce simti pentru ca poate...:* Pana la urma nu ai nimic de pierdut daca ii spui:*
Succes:*

| monyk a răspuns:

Buna,imi pare rau ca te confrunti cu aceasta situatie,iubirea exista si se simte...din moment ce gandul si inima ta e la alt baiat,eu zic ca nu are rost sa iti amagesti actualul prieten,nu e corect nici fata de el nici fata de tine; oricum nu poti sa stai o viata intreaga sa suferi dupa cineva care nu simte ce simti tu,iubirea doare; niniciun sfat nu poate schimba sentimentele tale dar trebuie sa te gandesti ca viata merge mai departe si ca daca cu adevarat vrei il poti uita pe acel baiat care ti-a sucit mintile,gandeste-te ca meriti sa fi fericita, sa iubesti si sa fi iubita, nu meriti sa suferi si sa plangi.Nu cred ca ai gasit persoana potrivita,care sa te faca sa tii cu adevarat la el si sa lasi in trecut amintirea acelei persoane la care te tot gandesti. DAca pentru actualul prieten nu ai sentimente de iubire, mai bine lasa-l, dar sa te gandesti bine sa nu regreti.Stii,toate vin si trec la timpul lor. DAca cumva acel baiat e singur si crezi ca ai avea o sansa s afii cu el,incearca, speranta moare ultima.Dar sa stii ca nu meriti sa te chinui si sa te framanti, bucura-te de viata si nu te inchide in tine.Stiu ce inseamna suferinta,pentru ca am iubit cativa ani o persoana si am suferit mult dar totusi destinul mi-a adus in cale pe cineva cand nici nu ma asteptam,chestia e ca atunci cand vei gasi un baiat care sa te faca sa il iubesti cu adevarat,il vei uita pe celalalt.
Ia decizia care crezi ca e cea mai buna pentru tine,dar te sfatuiesc sa nu privesti in urma,ai toata viata inainte,baietii vin si pleaca, in viata te vei ivii de tot felul de situatii, tot felul de oameni si vei vedea ca acum esti orbita de imaginea aceluia dar nu se stie ce iti rezerva viata.

| missShe a răspuns:

Pai, vrei sa il uiti. Nu trebuie sa iesi cu alti baieti pentru asta. Pana la urma orice fata trece prin asa ceva. nu trebuie sa apelezi la gesturi extreme, pentru ca poti cadea in depresie. Eu cred ca ai nevoie de mai multe iesiri, cu o fata de la scola, cu cea mai buna prietena ( daca ai una, ea trebuie sa te inveseleasca nu sa iti aminteasca mereu de el ). Iti trebuie distractie, iesiri la un film sau la o activitate extra scolara, un club :pictura, dans, muzica. Izolarea de ceilalti nu este o solutie cu atat mai putin plansul. Daca te surprinzi gandindu-te la el spune-ti : " nu merita " Socializarea cu ceilalti despre subiecte obisnuite sigur va ajuta. Si inca ceva : pune-te in locul prietenului tau actul si imagineaza-ti ca baiatul de care tu esti indragostita ar fi cu tine numai ca sa uite de alta. Nu te-ai simtii prea bine. e dur dar functioneaza. Sfatul meu : nu te mai uita in, urma desparte-te de prietenul tau daca nu tii la el si traieste viata asa cum tebuie! Sper ca te-am ajutat :*
Succes!

| iulika009 a răspuns:

Vorbeste cu baiatul care iti place si daca are si el sentimente pentru tine cred ca veti fi impreuna.Iar de baiatul celalat despartete.