| Piper987 a întrebat:

Deci, am avut o intalnire cu un baiat pe care il stiu de multi ani dar tot nu am avut ocazia sa ne vedem.
Pai si cand am ajuns in sfarsit fata in fata: am vb rapid cateva chestii gen ceau, ce faci?, ma bucur sa te vad... si la un moment dat a intervenit un gol, o tacere.
La un moment dat era cam jenant pentru amandoi si imi marturiseste:
-deci pana acum m-am tot gandit despre ce as vrea sa vb cu tine si jur ca acum nu mai stiu. Nu stiu ce sa zic, am un gol.
Si ce-i cel mai ciudat e ca am inteles perfect « acel gol » pentru ca si eu aveam acelasi blocaj.
Acel baiat a venit sa imi spuna ca este atras de mine si ca i-ar placea sa ne cuplam.
Din ce cauza credeti ca acel blocaj a intervenit? De ce a fost reciproc?

4 răspunsuri:
| Sekim a răspuns:

Bună.
Blocajele de genul apar in momentul in care sentimentele pentru acea persoana sunt la maxim, iar tu nu vrei sa o dai in bara pentru a-l supara sau deranja pe el/ea. Rusinea este si aceasta un motiv. Cand ii spui ca il/o iubesti si o intrebi daca vrea sa fie cu tine, apare frica de a spune NU ( ea sa spuna asta) si devii emotionat inainte sa ii pui acea intrebare sau conversatii. Cand stii ca si el /ea te place, este si mai emotionant si poti ramane chiar mut.

| Adry05 a răspuns:

Pentru ca erati amandoi emotionati, nu erati obisnuiti unul cu prezenta celuilalt asa ca e normal sa nu stiti despre ce sa vorbiti si asa. Data viitoare intreaba-l si tu chestii banale gen ce-i place sa faca si dezvoltati de acolo o conversatie

| Hammurabi a răspuns:

Pentru că dați mult prea multă importanță momentului.
E o banală întâlnire, nu e un eveniment decisiv pentru viața voastră (chiar dacă îl poți simți și la modul ăsta)
Relaxează-te și vorbește cu el tot ce-ți trece prin cap și așa îl vei scoate și pe el din blocaj.

| Andreeush a răspuns:

Probabil au intervenit emoțiile, frica de a nu te face de rușine.