| anonim_4396 a întrebat:

Deci:... am si eu o problema... stau cu un baiat de 5 luni... ne iubim fff mult... deci chiar avem planuri de viitor... poate o sa vi se para ciudat si o sa spuneti ca nu am mentalitaea potrivita pentru a ma gandi la viitor de la o varsta asa frageda(eu am 16 ani), iar el are 20... dar de fapt nu conteaza varsta nu? ci important e sa ne iubim... bun...trecand peste asta: cum sa fac sa nu mai imi fie rusine? adica de fiecare data cand ma intalnesc cu el si sunt cu soramea sau fratii... imi este rusine si ma comport ca o amica cu el...crying(broken heart(... si inca ceva... cum pot sa il prezint parintilor? mi rusine...adica mai mult frica... daca nu il vor accepta?broken heart(...mersi:*

13 răspunsuri:
| madalicious a răspuns:

Eu am 15 ani si jumatate si totusi mi-am prezentat iubitul familiei mele.il cunosc toti cei apropiati de familie si insusi familia.si suntem impreuna implinind azi o luna iar parintii mei il cunosc de 2 saptamana.

Hello! ai 16 ani da`o draq de rusine si crede`ma nu are de ce sa il refuze. poti sa il prezinti cu un an mai mik nu se va intampla nimic cat despre comportarea ca o amica cu el. e normala.putin.doar nu vrei sa fi non`stop iubita lui? trebuie sa ii fi si amica si confidenta!

| simoSTAR a răspuns:

Tot 16 ani aveam si eu cand l-am prezentat familiei mele pe primul iubit...important e ca ai tai sa stie dinainte ca tu ai un prieten, sa stie ca iesi cu el, ca are grija de tine, vorbeste-le de el si o sa le fie mai usor sa il accepte happy

| deeea28 a răspuns:

La varsta ta s-ar putea nici un parinte sa nu-l accepte, dar poti sa incerci, nu stiu ce sa zic. Si nu mai fi asa rusinoasa si cu frica in san, nu rezolvi nimic asa. Daca ai o relatie inseamna ca esti destul de matura incat sa o poti intretine. Daca esti asa, comportate ca atare. Daca nu esti pregatita sa-l prezinti parintilor din orice motiv, mai asteapta, ai tot timpul din lume sa faci asta, nu te grabeste nimeni.

| georgiana a răspuns:

Ia-o mai usor la faza cu parintii, eu zic sa mai astepti o perioada, trebuie sa-l cunosti mai bine, nu te grabi.Graba strica treaba! Incearca sa-ti propui tu in adancul sufletului sa ai mai mult curaj sa-i vb, si mie mi-a luat ceva pana am reusit sa-l privesc in ochii...eram foarte timida, eram cu capul in pamant.De parca m-ar fi mancat daca il priveam direct in ochii laughing

| laraandy a răspuns:

Hm...cu toate ca pentru tineret varsta nu mai conteaza.pentru parintii conteaza si ink f mult. ia lucrurile usor si sigur.nu te grabii.intai de toate vb cu parintii tai despre rekatia ta. spune-i ca va iubiti f mult si ca vrei sa il prezinti si lor sa vada ce fel de baiat este.
daca pr tau este cu bun simt, un om placut care sa stie sa se bage pe sub pielea oamenilor.eu cred ca il va accepta cu greu. dar va fi de acord cu relatia voastra.
"adica de fiecare data cand ma intalnesc cu el si sunt cu soramea sau fratii"inteleg cum te simti...fiecare pesr este timida in felul ei... dar incearca sa faci un efort si sa fii chiar "tu"fata de care el s-a indragistit.astfel el se va simti prost si nu stiu daca e bine. uita de cei din jurul tau ca nu te mananca sau rad de tine.etc...pana la urma sunt fratii tai...si ei o sa treaca prin asta si o sa invete ceva de la tine.Fii chiar tu...

| stetoscop a răspuns:

No hallooo
Ce i asa dramatic, adeca tu stai cu el si ti e rusine de el?laughing
Unde dormi, in balcon?laughing

| citron a răspuns:

Avem situatii asemanatoarehee hee eu am 17 ani iar prietenul meu 21, la inceput cand nu eram doar cu el si mai venea o a 3-a persoana eram putin emotiva, dar o sa te obisnuiesti si va trebui sa fii naturala!
La partea cu parintii nu te pot ajuta, ai mei au murit asa ca el nu a avut cum sa-i cunoasca, dar nimic nu poate iesi rau daca se vor intalni, totusi parintii tai trebuie sa stie cu cine umbli!

| babydollella a răspuns:

Nu vreau sa te dezamagesc dar incearca sa nu mai vezi viata atat de roz, viata in doi nu e chiar atat de roz...totul se poate parbusi cand nici macar nu t astepti...si dragostea e oarba crede-ma stiu din experienta...nu poti sa ai planuri de viitor dupa 5 luni de relatie... u esti ink copil, el ar fi in stare sa-ti spuna orice ca s t castige, ai rabdare ca ai timp de planuri .traieste-ti viata

| alina_1192 a răspuns:

Daca va iubiti asa de mult o sa treceti peste toate...de ce sa nu il accepte parintii? nu trebuie sa-ti fie frica de asta. Gandete-te ca totul o sa fie bine...si de ce ti-e rusine de el?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa iti fie rusine, e prietenul tautongue
Cu rusinea nu rezolvi nimic, fi tu insuti si va fi bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba e posibil sa-l accepte .am avut si eu o "gagik" de 16 ani ...si s`a gandit ea sa ma prezinte parintzilor ...si o sa radetzi chiar m`au acceptat... dar pentru tine sa stii ca nu are rost sa-ti faci planuri de viitor ...re; atzia ta se va termina in felul urmator... ori te vei indragostii foarte mult de el ...si el se va dovedii a fii un mare magar, ori iti vei da seama ca nu vrei ceva serios la varsta asta si de fapt vrei sa te distrezi ...si`l vei lasa ...deci ...sincer mai bine mai asteapta cu parintziiii... daca u iti poti schimba acum prietenii ca pe sosete sa stii ca in fata parintzilor nu mai poti face asta ...si sincer gandeste`te sa citesti o ocarte decat sa-ti faci planuri de viitor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai, te inteleg perfect:peu am 14 ani si prietenul meu 19. 5 ani diferenta de varsta. mama nu e de acord ca nu-l cunoaste asa ca nah,. suntem de 3 luni impreuna si maine sau poimaine o sa le fac cunostiinta, oricum mai rau de atat nu poate fii si nu-mi pasa daca il place sau nu, macar sa stie cu cine umblu.

| pisicutzza a răspuns:

Intradevar, cum zicea dea s`ar putea sa nu-l accepte parintii tai. avand in vedere ca tu ai 16 ani iar el 20. dar pentru noi adolescenti nu conteaza varsta. iar 4 ani nu par asa de mult in ochii nostri, dar din perspectiva parintilor este f mult...acum depinde si ce fel de parinti ai.Si nu trebuie sa iti fie rusine de el si sa te simti jenata, deoarece este prietenul tau! comportate ca atare cu el daca nu vrei sa il pierzi."cu rusinea mori de foame" si dai dovada ca esti imatura.nu are de ce sa iti fie rusine! e ceva firesc sa ai prieten .si ai grija cu rusinea ca s-ar putea sa il pierzi daca te comporti asa cu el in fata familiei si rudelor tale! bafta te pup:*