| sexoasa234 a întrebat:

Deci astai o intrebare personala pentru fete deci... ssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss sssssssssssssssssssssssssssst inca nu mi-a venit ciclu si trebuie sa-mi vina cred deci ce trebuie sa fac: ce trebuie sa port ( eu fac si atletism ) la antrenament la scoala... ce fel de tampoane sa-mi pun cum sa mile pun ce trebuie sa fac si sa nu fac cand am ciclu. Daca de ex imi vine dimineata ce fac? Va rog sami rasp urgent plz plz mersii anticipat.

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

In primul rand,cumpara-ti protege slip-uri care se schimba zilnic sa scapi de necazul leucoreei(scurgerea transparenta sau alburie care iti pateaza zilnic lenjeria intima).
Se folosesc usor si sunt un bun antrenament pentru cand vei incepe sa folosesti si absorbantele.
Cumpara si absorbante(cu arpioare,pentru o fixare mai buna!) si poarta-le la tine,in geanta,in servieta,peste tot ca sa preintampini orice surpriza.
Vei vedea ca te vei simti cumva mai ciudat chiar inainte sa iti vina primul ciclu,putin mai obosita,poate si un pic mai nervoasa,nelinistita,poate vei avea si mici indispozitii,dureri de cap,de burta,sa nu te nelinistesti,sunt normale.
Vei avea grija de igiena intima,nu te spala nici cu apa rece,nici cu apa prea fierbinte, foloseste sapun cu ph neutru 5, 5, preferabil unul special lichid de la magazinele naturiste.
Absorbantele le schimbi des, la 2-3 ore, in functie de fluxul menstrual(in primele zile e abundent), ca sa nu permiti dezvoltarea microbilor.In afara casei,foloseste servetele umede,curata si improspateaza.
Si,cand se va intampla,fereste-te de eforturi exagerate,de alergat si de sarit.
Multe nu ar mai fi de spus,vorbeste cu mama ta, va fi bucuroasa sa te sprijine in toate si-ti va risipi si ultimele neclaritati.
Si, bun venit in lumea celor mari!
Sa ai grija de tine!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună dimineața.
Îți cumperi un set de absorbante, și ai mare grijă la igienă; înainte și după ce îl aplici pe slip trebuie să te speli pe mâini și să ai în permanență la tine un pachet de șervețele umede.
Ai grijă să mergi cât mai des la toaletă să îți schimbi absorbantul, pentru că este posibil ca fluxul menstrual să fie mai abundent în primele zile și nu vrei să ai parte de o surpriză neplăcută.
Dacă vorbim despre prima menstruație (menarha), nu ezita să-i spui mamei tale atunci când va apărea, pentru că niște sfaturi din partea ei îți vor prinde bine.
Baftă!

| doarEu001 a răspuns:

Sa inteleg ca e pentru prima oara cand iti vine menstruatia? cred ca problema cu pusul absorbantelor ai putea sa o rezolvi intreband-o pe mama ta.ea este cea mai in masura sa iti explice aceste lucruri cat se poate de normale din viata unei femei. poti face orice in perioada aceasta, stai linistita.iar cand iti vine sa ai la indemana un absorbant si tot ce trebuie sa faci este sa ti-l puihappy

| savino23 a răspuns:

Buna.cumpara 1set tampoane cu aripioare normal, pentru inceput si fa acasa o proba inainte de a merge la scoala.important este sa nu faci efort prea mare atunci, pentru ca iti vine mai mult in loc sa se opreasca.te poate tine2-3zile,depinde.ai grija de tine.pa