| estuar19 a întrebat:

DECI. CUM POT SCAPA DE ACUZATII DACA eu am intretinut relatii sexuale cu o fata de 14 ani eu avand 18? ea nu era virgina in momentu il care am facut-o o facuse cu iubitul ei pentru prima data cu 2 saptamani inainte sa o facem noi si totul a fost de pura voie si nu am silit.o cu nimic ea a vrut tot doar ca ai ei au vazut niste mesaje date la misto ROG SERIOZITATE MAXIMA E CEVA IMPORTANT

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La 14 ani, chiar daca si-a dat acordul, tot viol se numeste, fiindca ea nu are discernamant. Nu conteaza ca o mai violase cineva inainte, asta nu scade vina ta. Nu incerca sa scapi de acuzatii, este inutil si umilitor pentru tine. Fii barbat, asuma-ti faptele tale, ispaseste-ti pedeapsa si dupa activa ani revino in societate un om cu principii morale si cu respect pentru lege. Nu-ti poti continua viata stiind caai violat un copil si ca nu ti-ai ispasit pedeapsa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

LOL

Sunt de acord ca el a fost idiot dar violul este cu totul altceva si daca ati fi cunoscut o victima a unui viol nu ati folosi cuvantul asta cu atata usurinta. El a intretinut relatii sexuale (de comun acord, chiar daca in fata legii nu conteaza) cu o minora, nu a violat pe nimeni, sunt doua lucruri total diferite.

De asemenea e amuzant cum il tratati pe el la doar 18 ani ca si un barbat in toata firea, perfect constient de urmarile faptelor sale si cerebral iar pe ea, cu doar 4 ani mai tanara, o vitica inconstienta si semi-ratardata care poate fi manipulata in a face orice doar in urma unor comenzi vocale. Daca mai luam in considerare ca ea nici macar nu mai era virgina, cred ca ar trebui sa revenim cu picioarele pe pamant si sa judecam lucrurile obiectiv. Pustiul, pentru ca exact asta este, a gresit si probabil va plati pentru asta. Dar pana a-l compara cu un violator este cam acelasi lucru cu a o compara pe respectiva pustoaica cu o prostituata de pe centura.

| Byucc a răspuns (pentru Brigaela):

De fapt, nu e viol. violul e atunci cand o persoana nu isi da acordul sau e fortata. fata aceasta si-a dat acordul deci NU este viol happy

| Brigaela a răspuns (pentru Byucc):

Sau daca victima nu isi poate da acordul fiindca nu are suficient discernamant (copil sub 15 ani, persoana cu handicap mental, bolnav psihic grav). Fata aceea este doar un copil de 14 ani, nu are discernamant, nu ISI poate da acordul fiindca nu intelege implicatiile faptelor la care a fost supusa.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Cunosc victimele unor violuri, eu insami am fost victima unei tentative de viol sub amenintarea unei arme. Cunosc, de asemenea, multi copii de 14 ani si stiu cu certitudine ca NU au discernamant, ca daca le propui sa faca sex pentru o inghetata, vor face. Daca le propui sa-si taie degetul pentru o inghetata si ii asiguri ca nu doare, isi lasa degetul taiat.
El are 18 ani, este major, adult si are raspunderi legale. Ea este cu 4 ani mai mica, dar vedeti, in timp ce un copil de 2 ani invata primele vorbe si poate inca suge la biberon, un copil de 6 ani stie sa scrie si merge la scoala. 4 ani in copilarie este mult, mai ales de la 14 la 18 ani.
Pustiul, cum ii spui tu, este un pedofil si un violator care a profiatt de un copil. Sunt sigura ca daca fata avea 8 ani nu l-ar fi deranjat in egala masura. Nu-l compar cu un violator: legea, morala si societatea spun ca este cu siguranta un violator si inca unul destul de periculos, fiindca a abuzat un copil si nici macar nu este dispus sa-si asume vina si sa-si plateasca pedeapsa, deci nu recunoaste gravitatea faptei, iar daca ar sti ca nu va fi prins, ar incerca din nou.

greece12
| greece12 a răspuns:

Nu poti scapa de acuzatii, trebuie sa le faci fata si sa-ti asumi responsabilitatile care vor decurge de aici.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Totul depinde de ea daca isi anunta parinti ori ba, daca ea tace, nu vei pati nimic, dar daca ea vorbeste cu parintii, pe Romaneste, ai c-am incurcat-o...
O zi bunahappy

| Fatamuntilor a răspuns (pentru caramela):

Am inteles ca parintii ei au afat....asfel cred ca nu-si punea problema!

| shadow72 a răspuns:

Ai pus-o... daca avea 16 ani puteai sa scapi

| Kaℓi a răspuns:

Incurcata treaba!
Ar fi bine sa obtii o declaratie de la ea ca a fost de buna voie si nesilita de nimeni... desi nu stiu daca te ajuta.
In alta ordine de idei, ai pus-o! la propriu si la figurat big grin
Si tu ai fost cam fraier, da' si astea mici, mari curvustine mai sunt!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legea e clara, orice contac sexual cu un minor sub 15 ani se pedepseste cu inshisoare.

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu zic sa te sfatuesti cu un avocat. Iata ce spune legea.http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
O alta varianta ar fi o intelegere amiabila cu parntii fetei.
Oricum la proces se ajunge greu, pentru ca dupa noile legi veti trece mai intai pe la mediator.

| sofisis a răspuns:

Ti-am mai explicat o data si la intrebarea precedenta.
Ea avand 14 ani, poate da cate declaratii vrea ea. Daca parintii ei vor sa te acuze, te vor acuza.
Ea e prea mica.
Daca avea macar 16, lucrurile stateau altfel dar asa...

| Alcyon a răspuns:

Faptul e consumat. Spune-le ca le dai bani, daca nu depun plangere la politie.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Nu are nici o treaba daca e de buna voie, daca nu era, intrai la viol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-mi-mită!
Ți-a trebuit ție s-o babardești pe una de 14?

| Hαppiηеss a răspuns:

Trebuia sa gandesti cu capul care il ai pe umeri nu cu cel din pantaloni.
Nu te-ai gandit ca e o pustoica de 14 ani imatura si fara minte care habar nu are ce face?
La ce te-ai incurcat cu ea?
Acum suporta consecintele, daca vrea sa iti faca rau o patesti!

| Maioru a răspuns:

Daca tu esti major cum mama naibii te-ai gandit sa te culci cu o fata de 14 ani care nici nu stiu daca are buletin.Mai omule s-au terminat fetele pe Pamant? Tu trebuie sa gandesti mai mult dect ea cu capul ala mare nu cu ala mic care ar fi in stare sa intre si intr-o gaura din gard ce naiba. Daca parintii ei se tin de capul tau iti spun sincer ca ai incurcat-o pentru intretinere de relatii sexuale cu minori si treaba este grava.As vrea sa te incurajez dar totul depinde de parintii fetei, poti sa le spui tu ca nu a fost virgina nu o sa te creada nimeni.Asta este seriozitate maxima nu ce ai facut tu si asta este valabil pentru toti baietii care fac sex cu minore.

| PynkLove a răspuns:

Poate sa o faca in multe feluri, e riscant cu copchilele astea mici, ca tu le f88i le prind mami si tati si declara ca au fost violate, dar le-a fost frica sa spuna, de exemplu sau ca le-ai amenintat.
In oirce situatie, daca se ajunge la chestii mai grave, instinteaza-ti familia, ei te pot scoate dintr-o problema cel mai sigur, pot sa vorbeasca cu parintii fetei sau prin x alte metode, asta daca se ajunge la din astea.
Poate de data asta, copchila le-o zis ca ai gresit nr sau mai stiu eu ce, oricum poate si parintii ei stiu ca nu e genul de fata cuminte...
Data viitoare, cand mai faci sex, fa-o cu cineva mai mare decat tine sau de minim 18 ani, mai ai se invatat cate ceva si esti si mai in siguranta.