| InYourMind a întrebat:

Deci eu nu înțeleg o chestie.
Care sunt sfârcuri și care mameloane? Ca am văzut la unele ca arătau lungi ascuțite gen și la altele zici ca erau bomboane laughing na acum eu la toate le zic sfârcuri și toți ma corectează ca nu e asa, ci asa

3 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Doctorii spun mameloane, noi cei din clasa sociala inferioara spunem sfarcuri

| Sofer a răspuns:

Sfarcuri pentru cunoscători.

| Floridori a răspuns:

Sfarc si mamelon sunt una si acelasi lucru.
"Mamelon" vine din franceza si este un cuvant ce a fost adoptat la inceputul secolului trecut, spre deosebire de "sfarc", care este un cuvant mai vechi al limbii romane.

Numai ca exista mai multe tipuri de sfarcuri, de aceea exista diferente anatomice intre femei. Unele pot avea sfarcuri proeminente sau umflate, altele plate, altele inversate etc.