| crissa20 a întrebat:

Deci im place de un baiat si lui de mine! ..acum cateva luni mi-a spus ca ma place insa eu am considerat ca glumeste! acum am devenit prieteni apropiati vorbim destul de des, insa nu stiu cum sa-i spun sau sa-i arat ca ma intereseaza persoana lui! ceva idei? mersi

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incearca sa flirtezi cu el, si fura un pupic la momentul potrivit, eventual inainte de a va desparti, ca sa se gandeasca la tine. Dupa asta, daca te place, sigur va urma o discutie benefica voua.

| cristimihailov a răspuns:

Spune-i ca il placi. De acolo o sa inceapa discutia. Nu te chinui prea mult.

Nu sta degeaba cu tine si discuta. Te place si el. Daca nu ii spui, el din respecti si timiditate nu te va "deranja" ca sa nu fii nevoita sa il refuzi.

| DIVERGENT a răspuns:

Cand placi pe cineva, nu trebuie sa iti fie rusine de sentimentele tale.
Multe persoane recunosc faptul ca le este rusine sa le spuna ceea ce simt persoanelor de care sunt indragostite, insa nu ar trebui.
In ziua de azi, si baietii le spun fetelor ca le plac, si fetele le spun baietilor.
Nu este o rusine daca o fata ii spune asta unui baiat.
Nu trebuie sa ii fie frica nimanui sa spuna ceea ce simt, doar de frica de a fi refuzati sau de rusine.
Daca suntem indiferenti si nu spunem nimic, poate persoana pe care o placem va intelege lucrurile gresit.
Eu cred ca cel mai bine, atunci cand suntem indragostiti de cineva, sa ii spunem acelei persoane ceea ce se afla in sufletul nostru.
Cred ca ar trebui sa ifm sinceri si sa avem curajul sa ne marturisim emotiile, fara sa ne gandim la tot felul de scenarii, pentru ca daca avem curaj, putem afla ca poate si persoana respectiva simte ceva pentru noi.
Daca ii spui si se intampla cel mai negativist scenariu: acela de a rade si a-si bate joc, inseamna ca nu merita dragostea ta.
Daca nu simte la fel, da, poti suferi, si de-asta este bine sa spunem cat mai repede ce simtim, pentru ca daca asteptam mult timp sentimentele noastre cresc, iar daca ele nu ne sunt impartasite, pai atunci...
Oricum, daca este un prieten apropiat si adevarat, te va intelege is va fi bun cu tine indiferent daca se gandeste la tine doar ca la o pritena sau la mai mult de atat.
Succes!

| Love4Corina a răspuns:

Incearca sa gasesti sau sa creezi niste activitati comune care sa implice sa petreceti mai mult timp impreuna doar voi doi, fara alte persoane preferabil.
Este de ajuns o iesire impreuna in oras sau alta parte in cadrul careia sa ramaneti doar voi 2 intr-un cadru mai intim si in care sa-i dai o sarutare ca sa-i arati ca il placi si vrei sa fii cu el. Nu e greu, e chiar foarte simplu, iti trebuie doar un pic mai mult curaj happy