| maissner a întrebat:

Deci. m-am indragostit de cel mai bun prieten al meu. Vorbim destul de des si de obicei in metafore(adica ceva de genu : "m-am indragostit de o muscata"). Problema e ca desi el imi face multe complimente niciodata nu vrea sa imi spuna ce simte pentru mine. Evita raspunsul sau imi spune: "e mai bine sa nu raspund". Si nu stiu de ce pe zi ce trece incep sa tin din ce in ce mai mult la el(poate chiar tind sa cred ca il iubesc, desi acest sentiment e prea complex pentru a'l intelege). Faza e ca nu sunt indragostita de cum arata el(desi e chiar dragut) ci de personalitatea, de felul lui de existenta. Cum pot afla daca si el nutreste aceleasi sentimente fata de mine.sau macar daca ii pasa? Va roooog...am inebunit incercand sa aflu ceva si nimic.

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

S-ar putea sa te straduiesti mult si bine si sa nu afli prea curand raspunsul. Exista barbati cu un caracter foarte puternic, caracter care nu-i lasa sa-si dezvaluie sentimentele prea usor. Si asta pentru ca tocmai scriai despre personalitatea lui. Ca sa ajunga la o astfel de fel de existenta, inseamna ca este foarte puternic si foarte inteligent. Aici am vrut de fapt si sa ajung. Un barbat inteligent poate iubi toate tipurile de femei, dar in sinea lui le prefera tot pe cele inteligente, intrucat are nevoie de comunicare la acelasi nivel. De aceea s-ar putea sa aiba pretentia sa-i percepi sentimentele din gesturile pe care le face pentru tine. Sa-i citesti gandurile printre randuri si sa nu-l sacai prea des cu intrebarea care te macina acum pe tine. Cei ca el sunt mai duri, probabil ca asa i-a format viata, sau ceva in trecut i-a facut sa nu mai aiba incredere in nimeni. Mai merg de asemenea si pe principiul ca nu trebuie sa-si dezvaluie niciodata sufletul intreg deoarece ar putea deveni vulnerabili in fata persoanei iubite. Aceasta idee nu este deloc una misogina, ci face parte dintr-o strategie bine pusa la punct pe care, de asemenea, are pretentia sa o intelegi fara prea multe cuvinte. Intr-o iubire frumoasa, impartasita si profunda, de fapt cuvintele sunt deseori de prisos. Daca ti-a spus ca ar fi mai bine sa nu-ti raspunda, si acesta este un semn ca cere de la tine o putere similara si ca te roaga, in mod tacit sa nu-l mai intrebi. Poate se gandeste destul de des ca te-ai prins sufleteste foarte tare si isi da seama ca daca ar mai folosi si
cuvintele ti-ar putea ravasi foarte tare gandurile. Te-ar termina efectiv. Daca tine la tine, cu siguranta ca nu si-ar dori asa ceva. Este genul de om care ti-ar dori fericire oriunde ai gasi-o tu, nu neaparat langa el. Chiar daca ar suferi in tacere, in singuratatea lui. Te sfatuiesc totusi sa nu-l faci sa sufere, din cate scrii nu cred ca merita, ci din contra, sa nu incerci sa-i deschizi portile ferecate ale sufletului, dar in schimb sa lupti pentru el cu iubire si doar cu iubire. Tu declara-i in continuare ceea ce simti, caci stii ca se spune ca nimeni nu are mai mare nevoie de un zambet decat acela care nu-l mai poate oferi. Candva iti va veni si rasplata si asa ai sa afli cum este sa fii in al noualea cer. Eu te sfatuiesc sa nu te indepartezi prea tare de sufletul lui. Iubeste-l, caci merita. Si dormi linistita pe perna ta: simt eu ca gandurile lui sunt tot la tine. Iti doresc de asemenea sa ai parte de foarte multa iubire, de acea iubire, despre care si el stie, ca nu prea incape in cuvinte!

5 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Eu banuiesc ca este un baiat destept,care doreste ca tu sa intelegi singura din faptele lui si nu din cuvinte ca tine la tine, ca te iubeste, ca te respecta. Ce vrei mai mult: un baiat care-t1 spune toata ziua ca te iubeste, dar nu dovedese prin fapte acest lucru, sau unul ca prietenul tau?

| StaceyG a răspuns:

Spune-i unei prietene de a ta sal intrebe daca te place...stiu e ciudat dar la mine a functonat
si daca iti place doar caracterul fizic inseamna ca daca vei fi cu el nu veti avea o relatie lunga deoarece pe zi ce trece el se schimba.te-as sfatui sa nu te iei dupa caracteru fizic ci dupa inima.ascultai inima si totul va fi bine

| maissner explică:

La el*
acest*
scuze greselile

| bogz a răspuns:

Ia-l pe ocolite odata cand esti singura cu el si vezi ce crede despre tine.

| denisse_6072 a răspuns:

Trebuie sa aveti un prieten in comun pentru a afla ce simte pentru tine.adica asta e calea cea mai usoara. daca el nu vrea sa-ti spuna.sau daca esti tu mai indrazneata intreaba-l odata cand esti singura cu el.o sa-ti dai seama singura prin atitudinea pe care o are atunci fata de tine... oricum bafta. sper sa-l cuceresti:*:*