| Denisa a întrebat:

Deci, ma aflu intr-o situatie cu totul penibila. Eu si un prieten suntem oarecum impreuna, vorbim prin mesaje, pe net, dar in realitate mai rar pentru ca e timid. A zis ca totul va veni de la sine si ca sa am rabdare(i'am zis ca nu mai am rabdare pana cand o sa vorbim mai mult). Teoretic suntem impreuna, imi zice ca ma iubeste, ca ma adora, etc. dar practic nimicrolling eyespentru ca de rusinos ce e nu m-a sarutat inca. Mi-a zis ca atunci cand voi vrea sa fiu cu altul sa-i zic ca sa nu sufere dupa mai mult si sa afle de la altcineva. In ultimul timp mai multi baieti mi-au facut avansuri si nu am stiut ce sa le zic( lasa-ma in pace ca am prieten dar nu e chiar prieten, sau hai sa fim impreuna. Imi place de "prietenul" meu dar mi se pare ca trebuie sa astept prea mult si ca sa ii spun ca imi place de altul mi-e...jenahappy Ce sa fac? sa-l astept? sau sa fiu cu un altul ca acesta nu se va decide prea curandsad Dar totusibatting eyelashesmi-e drag:X Ps: cand vb cu altii am impresia ca il inselsad oare il insel?

Răspuns Câştigător
| georggyy a răspuns:

Nu scumpo, cum sa il inseli? Doar comunici cu alte persoane.
Daca el e un tip mai rusinosblushing nu inseamna ca esti si tu.
Si daca el nu face nimic, nu inseamna ca nu trebuie sa faci si tu.
Incearca sa il iei prin surprindere. Te apropii de el, il intrebi ce a mai facut azi, discutati si il saruti. Daca accepta este ok. Daca nu cine stie ce este in capul lui? Daca nici asa nu ii convine, sa fii tu mai directa, spune-i ca vrei sa fiti impreuna si in realitate nu numai in vorbe. Si am o intrebare. Cata rabdare o sa ai? Ca o sa te plictisesti.
Probabil ca ar trebui sa iti faci alt prieten care tine la tine cu adevarat.
Te pup!

12 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Complicata rau treaba! Mai complicata decat motoarele Ottolaughing
Eu zic sa ii dai inca o sansa tipului celui timid pentru ca baieti ca el mai rar in ziua de aziwinking. Lasa-l sa faca lucrurile in ritmul lui.Astea sunt consecintele defectoase ale faptului ca o relatie este tinuta prea mult timp la domeniul virtualului(mess, telefon):nu mai stie cum sa se comporte in realitate. Daca si tie iti place de el, atunci ramai cu elwinking

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Situatia este intr-adevar penibila. Acest asa-zis prieten al tau nu prea da semne ca ar fi barbat. Cu toata timiditatea, atitudinea trebuie sa le apartina lor, barbatilor. Mai ales in cazul lui, ca nu comunica aproape deloc, atitudinea ta putin mai indrazneata ar putea fi considerata drept altceva. Daca este asa de fricos s-ar putea sa-l sperii si sa dea inapoi. Nu cred totusi ca sentimentele lui sunt prea profunde. Cand iubesti pe cineva nu-i spui sa mai aiba rabdare. Din contra, doresti sa-i dedici intreaga fiinta si tot timpul din lume. Sarutul face parte de asemenea din iubire. S-ar putea sa fie o problema provenita si din educatia lui. Poate nimeni nu a comunicat cu el si nu i-a spus ce are de facut. Dar chiar si asa de-ar fi, eu cred totusi foarte mult si in autoeducatie. Suntem intr-o lume in care informatiile sunt la indemana. Nu imi permit sa iti dau sfaturi in acest caz. Tu trebuie sa-ti cantaresti propriile sentimente. Decizia desigur iti apartine. Dar iti pot spune doar ce as face eu. Mi-as vedea in continuare de drum. Timiditatea are multe cauze ascunse si, drept consecinta a existentei ei, si multe refulari. Din nefericire, cateodata risti sa le descoperi prea tarziu.

Răspuns utilizator avertizat
| white_2190 a răspuns:

happy ai impresia ca il inseli deoarece tu chiar tii la el cu adevarat! parerea mea este sa ii spui exact ce ti se intampla, ca esti nedumerita si sa ii exlici ca trebuie sa ia o decizie cat mai curand.nu se intampla nimic daca isi schimba putin comportamentul si accepta realitateahappy sau poate ii este teama sa nu mai simta lucrurile pe care le simte acum dupa ce ''relatia'' voastra va avansa.succeshappy

| ._6225 a răspuns:

Pai... il inseli oarecum. Pentru ca banuiesc ca si tu i-ai dat de inteles ca sunteti impreuna. De ce nu faci tu primul pas? Daca e atat de rusinos... mai bine faci tu primul pas, apoi va prinde si el curaj pe parcurs. Sau daca si tu esti la fel de rusinoasa, atunci nu stiu, nu iese mare branza. Daca chiar ti-e drag, asa cum spui, repet, fa tu primul pas.

| adelina73 a răspuns:

Sigur ca nu-l inseli, poti vb cu orice baiat chiar daca esti intr-o relatie.Eu zic ca ar fi bine sa ai o discutie intre patru ochi cu "prietenul" tau, si sa te asiguri de intentiile lui.Pentru ca, oricit de timid ar fi, oricum esti persoana la care tine mult(dupa cum afirma), iar fata de persoana pe care o iubesti, nu poti fi timid(e ridicol).(eu am avut parte de o astfel de experienta care nu a avut un happy end. discutam liber pe net si prin sms-uri, insa de cite ori ne vedeam, aveam impresia ca-mi este strain, pina in momentul in care mi-am dat seama ca nu ne cunoastem de fapt, si ar fi mai bine sa rupem relatia). Eu zic sa-l lasi balta, mai ales daca sunt multi altii care si-ar dori sa aiba o relatie serioasa cu tine.
Bafta. Sper sa iei o decizie corecta happy

| FaNYsh a răspuns:

Pai ar trebui sa il intrbi... Daca vrea sa aveti o relatie "normala" sau daca nu! daca chiar te iubeste va lasa rusinea de o parte si va intra in actiune... dar asta este cel mai important! da-i 2 variante (ori vrea sa aveti o relatie normala fara rusine; ori ramaneti doar prieteni)

| babyblue_8473 a răspuns:

Prea timid pentru tine big grin.
Lasa-l sa se mai gandeasca pana va sti cu adevrat ce vrea, sa fim seriosi cine ar vrea o relatie pe messenger?!
Cand va intalniti va salutati macar? laughing
e prea ciudat, daca ai atat de multi admiratori, alege pe altcineva!

Te pup, bafta!

| fsdfdsfdsf a răspuns:

Incearca sa. i stimulezi increderea'n el. Probabil ii este teama ca nu. l vei place' probabil asteapta momentul potrivit, poate vrea sa fie totul perfect sa nu te dezamageasca. Ai rabdare' si incearca sa. i arati ca el intr-adevar ti la el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Denise, pe messenger poti fi ca cati vrei tu.in realitate sa fii cu prietenul tau. dar daca inca nu v-ati intalnit nici nu poti zice ca santeti impreuna.pentru ca nu santeti.deci cum sa te sarute?

| .;x;x FaTha KrE tHe IuBeshTee;x;x. a răspuns:

Pai, vorbeste cu prietenul tau si explica-i situatia. Spune-i ca ai asteptat de mult si ca tii la el, dar daca o sa continuati asa nu o sa ajungeti nicaieri. Cat despre ceilalti, nu inseamna ca daca ai prieteni il inseli... Stai linistitawinking

Sper ca te-am ajutat cu ceva... wave byee

| dan4k11 a răspuns:

Fa primul pas...va veni o zi cand nu va fi atat de timid... daca te plictisestialegel pe altul )))