| Intelligence a întrebat:

Deci, problema mea e urmatoarea. Am avut o realtie de 9 luni cu un baiat, dupa care ne-am despartit. Au trecut 8 luni de la despartire. In timpul asta eu i-am dat ignore pe mess. Acum 1 luna m-a vazut si dupa aceea m-a abordat pe fb si m-a bagat din nou in lista lui de mess ( pe motiv ca nu ii place sa discute pe fb).
Eu am crezut ca m-a inselat cand am fost impreuna,dar pana la urma nu a fost asa. Nu l-am putut uita niciodata,e prima mea dragoste ( ca prieten). In tot acest timp m-am gandit la el,am incercat sa fiu fericita cu altul,dar n-am putut.
Nu inteleg de ce vrea sa se apropie de mine din nou, cand in continuare eu cred ca umbla seara pe la petreceri si face prostii cu alte fete.
Eu am 17, el 21. Am avut o poveste de dragoste rupta din filme, ne cunoastem de 3 ani.
Nu-l pot uita..si mereu m-a durut sa aud lucruri despre el cat am fost despartiti.
Acum dupa 8 luni, il am iar in lista de mess si sa vad ca iese fara sa vorbim, imi face rau. orice imi face rau.dar nu-l pot uita..as vrea sa putem rezlva totul.dar eu nu pot trece peste faptul ca. dupa ce ne-am despartit..la 5 luni el a avut o relatie intima cu o fata..Cum a putut? cand stiu ca m-a iubit si mai ales cand mi-a zis ca nu ar putea sa atinga pe alta.
De ce ma tine aproape langa el,cand oricum nu ma vrea?
Ce credeti ca urmareste?
Nu mai stiu ce sa cred,poate fi asa crud? sa-mi vorbeasca ca si cand ar vrea sa indrepte greselile din trecut, dar sa fie interesat de altele?
Ma doare orice vine de la el si chiar si cand iese de pe mess fara sa vorbim macar putin, ma doare. Weekendul e un cosmar pentru ca stiu ca iese cu baietii..si stiu ca intalneste prin cluburi fete.mi se rupe sufletul, as da orice sa nu ma mai doara..NU vreau sa ma mai doara cand aud ceva de el. Ma tortureaza gandul ca e cu alta, chiar si pentru o seara.
Si totusi..parca nu pot fara el, dar vreau iubirea lui.dar ma doare, sunt confuza..nu mai pot.
ce sa fac?
Sunt o fata de condiie sociala destul de modesta. Daca mi-as permite as iesi si eu in club cu fetele, dar nu-mi prea permit..si aia nu-mi ajunge sa-mi alunge toata singuratatea si durerea din suflet.
Dau fundita, va multumesc mult! Astept sfaturi multe!

11 răspunsuri:
| duchamp a răspuns:

Povestea mea seamana foarte mult cu a ta, el a avut o prietena inaintea mea, ea la "stricat" daca pot spune asa, la inselat, a plecat in alta tara si s-a casatorit acolo cu altu. A avut un an pauza, apoi m-a cunoscut pe mine, sunt singura cu care mai vorbeste. nu este foarte sociabil, nu iese din casa doar cand trebuie. Suntem din orase diferite, am apucat sa ne intalnim si am inceput sa pun suflet, totul degeaba ca ma respingea, sufleteste, in schimb ma suna in fiecare zi pe mess si stam de vorba ore intregi. i-am spus de n ori ca am sentimente pentru el, dar nu vrea sa fim decat amici cu " beneficii " si ma distruge faptul asta. Il cunosc deja de doi ani si ceva, mai nou vorbeste cu fete, ma suna si ma ucide zambetul lui cand vorbeste cu altcineva, stiind ca altadata zambea numa pentru mine, orice face ma "omoara" in fiecare zi mai mult, ne-am certat de multe ori, i-am dat iggnore si pe mess si pe facebook, si tot se baga in vorba cu mine, pur si simplu nu vrea sa ma lase!, mi-am propus de n ori sa il las in pace, ca imi face doar rau, dar nu pot! NU POT! daca vrei sa vorbim mai mult. lasa-mi id-ul tau printr-un mesaj happy eu nu pot sa trimit mesaje :*

| highheadshot a răspuns:

Ai putea sa incepi tu o conversatie cu el.

| Intelligence explică (pentru highheadshot):

Eu am inceput o conversatie cu el.dar nu legata de noi.mi-e prea greu..si orice i-as zice de trecut gaseste o scuza..pe mine ma doare ca el a avut o relatie intima dupa luni de la despartire..sunt prea idealista..incerc mereu sa nu mai fiu asa fraiera..sa nu ma mai macin, dar nu reusesc..as vrea sa ma schimb.dar e prea greu..ma napadesc momentele in care eram fericita cu el..si tot vad ca nu mai reusesc cu niciunul cum eram cu el.

| highheadshot a răspuns (pentru Intelligence):

Pai incearca sa nu ii mai zici lucruri legate de trecut pentru ca poate il deranjeaza si pe el.

| Intelligence explică (pentru highheadshot):

Pai eu incerc, dar cum as putea atunci sa trec peste tot. daca nu rezolvam trecutul?
il deranjeaza si pe el da, dar sunt greselile lui..nu le pot trece cu vederea.

| highheadshot a răspuns (pentru Intelligence):

Pai amintindu-i mereu greselile pe care le-a facut in trecut ii creeaza o stare de disconfort si nu va mai vrea sa vorbiti. Tu va trebui sa il recuceresti cu chestii noi, chiar daca iti va fi foarte greu, pentru ca dupa ce il vei recuceri si va incepe sa te iubeasca o sa-si recunoasca singur greselile si isi va cere iertare. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite...nu ai de unde sa stii ca NU mai tine la tine. Poate se consoleaza cu alte fete.Fiecare persoana reactioneaza altfel.

De ce nu ii spui ca, chiar si dupa 8 luni inca mai ai sentimente puternice pentru el si ti-ai dori sa va mai acordati inca o sansa? Nu ai nimic de pierdut daca incerci asta si daca intr-adevar vrei sa mai fi cu el, in ciuda celor intamplate.

Daca vrei sa-l uiti, nu te mai gandi la el.Nu te mai macina ca nu il poti uita.Sentimentele nu pleaca si nu vin la comanda.Pleaca de la sine, treptat.
Cunoaste alti tipi, iesi in oras.

''Poti uita pe cineva, cunoscand pe altcineva!''

Ai grija de tine.

| Intelligence explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa ii spun asa direct..pentru ca e genul de persoana competitiva. Eu am fost singura fata cu care a avut o realtie serioasa,lui cred ca ii place sa stie ca ma poate avea cand vrea,iar eu nu pot permite asta, niciodata nu am permis.
I-as spune daca as sti ca e ca pe vremuri, adica daca m-ar intelege.Dar e foarte diferit, vorbesc cu el si nu ma mai intelege.A devenit foarte curd, nu vrea numa aventuri..si simt ca pe mine ma tine as aproape prin vorba numai sa fiu acolo..Nu stiu ce sa fac, am incercat si cu alti tipi.dar toti imi aduc aminte de el si cu toti ajung sa simta ca nu o sa fiu fericita cum am fost cu el candva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Intelligence):

Nu ai putut fii fericita cu altii, pentru ca tu crezi asta.Te gandesti prea mult la el.
Lasa sentimentele sa plece singure, cum am spus.In loc sa zici ''nu pot fii fericita cu altcineva'', spune:''POT fii fericita cu altcineva''.
Inainte sa ai o relatie serioasa si solida, cunoaste persoana respectiva.

Daca nu mai vrei sa te implici intr-o relatie, ia o pauza.Dar evita-l.Altfel nu ai cum sa il uiti.Fa-ti un alt id de mess.''Incepe o noua viata''.
Ignora-l.Nu merita, daca e asa.
O sa vezi ca daca il ignori cum ti-am spus, dupa o perioada sentimentele nu vor mai fi la fel de puternice.

| Intelligence explică (pentru anonim_4396):

8 luni n-am mai avut nicio tangetna cu el, l-am ignorat.dar in tot acest timp auzeam informatii despre el de la anumiti prieteni care vorbeau intre ei.mi-a ramas in gand, apropae zi de zi..Nu vreau sa fug mereu de el, vreau sa pot ca si cu altii sa-l pot avea in preajma fara sa ma doara..nu sa trebuiasca sa fug mereu de el, sau cand apare sa ma macine durerea atat de rau. Vreau sa reusesc sa trec peste cu el alaturi, numai asa nu o sa-mi mai faca rau..ca altfel de fiecare data cand va aparea.voi fi din nou cu lacrimi in ochi si durere-n suflet.

| NightWing a răspuns:

Nightwingpx este idul meu daca vrei sa te ajut cu aces lucru.