| Raco30 a întrebat:

Deci,sunt intr-o relatie de aproximativ 2-3 ani,ea este o fata cuminte,harnica,este ok ca persoana intr-o relatie si are si un comportament ok si in societate.
Problema este ca eu nu pot sa o iubesc, nu ma atrage,singurul sentiment pe care mi-l provoaca este unul de mila atunci cand vad ca incearca sa faca lucruri pentru mine ca sa ma indulceasca intr-un fel,sa am drag de ea.
Toata familia mea si a ei ne vor impreuna (ne iubesc) singura problema sunt Eu... din cauza mea nu merge relatia,ca eu nu ma simt atras de ea si sincer vorbind nici nu m-am simtit vreodata, m-a bucurat doar faptul ca e cuminte, e fata mare, e frumoasa, dar de iubit nu am putut niciodata.De 2 ani imi sparg creierii,pentru ca nu stiu ce sa fac. Familia mea se ia de mine ca eu sunt de vina,ca trebuie sa fiu altfel ca nu mai gasesc asa ceva,dar eu nu ma simt bine.
Am obosit psihic,mi-au aparut f multe fire de par alb din cauza stresului, gandurilor, in prezenta ei simt cu pierd toata energia.
Ajutati-ma cu un sfat, de 2 ani ma lupt cu gandurile, sunt obosit!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Rupe relatia, ca nu-i corect fata de ea!
Cu cat trece vreema, cu atat situatia ta devine mai apasatoare si mai nefericita.
Amandoi aveti dreptul la dragoste si la oameni care sa va iubeasca si pe care sa-i iubiti.
Spune tuturor adevarul, ca sa te potie libera de stres.
daca nu-l spui, te vei vedea intr-o situatie stresanta si posibil intr-o nunta, captiv pe viata, distrugandu-ti viata, atat a ta, act si a ei.
Fii cinstit si spune ADEVARUL, eliberandu-va din "inchisoarea" asta, care va va ucide pe amandoi, in timp.

Nu are importanta ce vreo parintii... am trecut rpin cea similar, dupa o relatie "perfecta" de 3 ani, dar nu am stiu cat este de gelos, pana nu s-a ivit ocazia.
Am aflat la o petrecere si am rupt o relatie de 3 ani, unde exista dragoste de ambele parti, iar parintii se cunoasteau bine si ne iubeau, considerandu-ne aroape casatoriti.
Am rupt relatia imediat si nu regret! Am avut dreptate!
Eu m-am casatorit in timp si sunt inca fericita dupa 3 decenii.
Barbatul gelos de acre m-am despartit a trecut prin 2 divorturi si este tot singur si nefericit.
dupa cum vezi, soarta ti-o faci cu mana ta!
Da-i pace, spune adevarul si rupe relatia, nu sta intr-o relatie unde nu mai simti nimic pentru ea, decat mila. Mila nu te va face fericit, dimpotriva, in timp, se va transforma in ura si te vei condamna ca esti prins intr-o casatorie pe care o urasti.
Indiferent cat de greu iti este acum, crede-ma ca este mult mai usor sa rupi relatia, decat sa te condamni pe veci la nefericire, atat pe tine, cat si pe ea.

| Raco30 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru sfat, ai dreptate si asa o sa fac! E destul de naspa sa fi cu o persoana si sa visezi la o Alta viata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Raco30):

Crede-ma, ca-ti va fi greu acum si probabil urmatoarele luni, dar merita sa suferi cateva luni, ca sa fii fericit cateva decenii, cu o fata pe care o vei iubii si cu care vei putea fii pe deplin fericit.
In ce priveste suferinta ei, va trece, la fel ca si cu tine, dupa cateva luni.
in viata, in special in relatii interumane, nu trebuie sa stai in relatii, de dragul altora, pentru ca vei avea o viata de suferinta si nefericire si nimanui nu-i va pasa, pentru ca nu traieste cu acea persoana in casa.
Crede-ma, vorbesc din propria-mi experinta!
Stiu cum este sa-ti cada zilnic in genunchi si sa te implore, stiu cum este ca parintii sa te faca nebuna si sau sa te opreasca pe strada si sa-ti spuna ca gresesti... stiu toate astea, dar crede-ma, am ales cu inima un alt barbat, doar 6 luni mai tarziu si inca sunt maritata si fericita cu acesta, dupa 35 de ani de casatorie, ceea ce confirma ca decizia mea de atunci, a fost una f buna.
Fii cinstit si rupe relatia, spune-le adevarul si mergi mai departe, ca in final, faci un serviciu tuturor, inclusiv tie, dandu-va sanse la relatii fericite, amandorura.

| Raco30 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult☺️
Chiar ma i ajutat, mi ai dat incredere si speranta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Raco30):

Fiecare din noi are dreptul la fericire!
Daca te casatoresti din mila cu ea, te condamni la o viata de nefericire si sincer, nu merita acest sacrificiu, ca la un moment dat se va rupe casatoria si cine stie, vor suferii si copilasii si voi.
Daca despartirae intervine acum, suferinta este minima pentru amandoi, cu sanse maxime ca amandoi sa va gasiti destinele si sa fiti fericiti.

| Raco30 explică (pentru Violleta2022):

Apropo,familia mea imi spunea ca un copil ar schimba situatia, crezi asta?
Mie unul mi-a fost frica sa fac pasul asta si am evitat.Consider ca mi-ar fi ingreunat situatia.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Raco30):

Da, un copil ar inrautatii situatia!
ca te-ar tine captiv intr-o relatie urata, rece, fara pic de fericire.
Evident ca familia ta o place pe fata asta si vor cu tot dinadinsul sa fii impreuna cu ea, ca doar nu vor suferii ei, daca esti tu fericit sau nu. Oameni egoisti!
Ti-am explicat doar, am trecut prin situatia asta si nu am fost de induplecat, iar timpul mi-a confirmat ca am luat decizia buna, adeverindu-se ceea ce eu am anticipat (simtit atunci).

Urmeaza-ti DOAR INIMA!
Nu te lasa influentat de familie si prieteni, ca nu traiesc ei viata ta!

12 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Da-i papucii si gata, ce o fi asa greu sa pui capat nu stiu.

| CristinaMamaia111 a răspuns:

Spune-i în față aceste lucruri, deoarece îi pierzi și ei timpul și tu, în loc să fii fericit cu cineva cu adevărat sau ea în loc să aibă un viitor. Dar dacă nu ai curaj să îi spui doar arată-i acest mesaj publicat de tine.

| Raco30 explică (pentru CristinaMamaia111):

Am avut aceasta discutie cu ea in nenumarate randuri.
A inceput sa planga, a zis ok ne despartim, cateva zile o saptamana suparata pentru ca noi suntem intr o Alta Tara si Nu am putut sa me despartim total, am zis ca Mai asteptam o Luna dupa care care lua avionul si va pleca acasa.
Si in decursul acestei luni a cedat si a venit la mine ca sa Mai incercam...si asta sa cam intamplat in cam toate incercarile...
Efectiv Nu poate accepta aceasta acest sfarsit de relatie, si mie findu mi mila de ea, am acceptat sa Mai incercam, dar e din ce in ce Mai rau.

| CristinaMamaia111 a răspuns (pentru Raco30):

Daa, grea situație mai se părea mult mai simplă. Nu știu ce ai putea face sincer.

| AndronieMafia20000000 a răspuns:

Îmi pare rau

| andracampean90 a răspuns:

Ești un prost nu știi sa apreciez fetele normale