| Izma a întrebat:

Deci vreau sa ii schimb comportamentul, se poarta prea urat cu mine si imi este teama sa ii spun asta deoarece intotdeauna se enerveaza din orice. Daca are nervi si-i varsa pe mine, daca se plictiseste se cearta cu mine, intotdeauna gaseste el un motiv de cearta.

Stiu ca ma iubeste, mi-a dovedit-o de foarte multe ori, dar este foarte gelos si cumva as vrea sa se schimbe... Am discutat cu el pe tema asta dar in zadar, 2 - 3 zile este calm iar apoi o ia de la inceput.

Este in zodia scorpion... poate ca unii dintre voi stiti ce comportament pot avea acestiahee hee.

In fine... ce ma sfatuiti sa fac? Cum sa ii zic fara a se isca o cearta?

3 răspunsuri:
| Florentin_6875 a răspuns:

Deci sa-l schimbi nu poti de calmat da, incearca sa fi mai afectuasa cu el, arata-i mai multa dragoste, poate asta ii lipseste il poate nu simte ca-l mai iubesti.

| Melissa_5072 a răspuns:

Ehe... multa rabdare cu un scorpion. Sincer, nu stiu daca poti sa il multumesti in vreun fel. Iti spun asta pentru ca si eu sunt tot scorpion si m-am recunoscut in descrierea pe care ai facut-o tu prietenului tau. Scorpionul vrea sa aiba tot timpul control, si, in general, trebuie sa ii cam citesti gandurile pentru ca nu spune totul din prima. Daca ai ales sa fii langa el, va trebui sa ai rabdare de fier si sa ii combati argumentele cu unele solide. Chiar daca nu o sa recunoasca, si nu o sa iti dea dreptate, in sinea lui o sa stie ca a gresit si o sa aiba mustrari.
Intr-adevar, minunea tine numai cateva zile, dupa care se intoarce la comportamentul initial. Important e sa nu ii dai niciodata motive de gelozie, dar nici sa ii faci tot timpul pe plac pentru ca ii dai ocazia sa se simta superior, si asta nu aduce nimic bun.

| albastrualb77 a răspuns:

Sincer trebuie sa te gandesti de la inceput daca poti sa pornesti in viata cu un om care are un asemenea comportament, crede-ma si gelozia e o boala, nu mi se pare normal ca tu sa taci si sa accepti ifosele lui doar pentru simplu fapt ca spune ca te iubeste, daca e asa cum spui nu ar trebui sa - si verse nervii pe tine si sa urle pe tine, asta depinde de tine, daca vei putea sa accepti asa ceva, ori se va schimba, ori depinde de tine, crede-ma usor nu-ti va fi.