| kevinnn19 a întrebat:

Despartirea
Buna TPU,as dori sa ma ajutati, sfaturi utile, practice ce ati facut voi sa treceti peste o despartire desi inca o iubesc mult. Povestea mea incepe asa:am 21 si prietena mea s-a despartit de mine.Motivele ar fi ca nu petrecem destul timp impreuna,stiu ca nu e asa dar chiar nu pot mai mult de atat,e distanta mare,eu fiind la facultate iar ea la liceu,ne vedem doar in weekend,iar acum pe vara sunt obligat sa raman in timpul saptamanii in orasul unde fac facultatea.M-a anuntat ca nu mai vrea relatia asta,am tot incercat sa o conving ca va fi mai bine,apoi de la un moment dat nu am mai putut.Ea parca spune lucrurile astea fara nicio ezitare,parca nu simte deloc,eu nu sunt asa,ma atasez foarte mult de o persoana, foarte mult, iubesc mult si acuma e partea foarte urata si nu stiu cum sa o fac sa fie mai putin dureroasa. Ceva sfaturi daca puteti sa imi dati?

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Accepta ideea ca dragoste cu sila nu se poate, chiar daca tu esti o minunatie de baiat, si student pe deasupra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Motivul invocat de ea nu este un motiv de despartire. E clar ca exista alta cauza, dar ea nu vrea sa mai incerce. In fine tu ai incercat sa o faci sa isi schimbe parerea dar ea nimic, sper ca ti-e clar ca nu te iubeste deci fi INDIFERENT acum, chiar daca nu e usor. Trebuie sa faci tot ce poti ca sa o uiți, evita sa stai singur, iesi pe afara si incearca sa cunosti alte fete. Nu sta sa ii admiri pozele de pe facebook in caz ca are. Cu timpul trece, vei vedea. Cu totii trecem prin experiente de genul.

| TheRealDaniel a răspuns:

Nu aș vrea să mă pronunț și în cazul ei și să dau răspunsuri eronate cu privire la ce motiv ar fi putut avea ea, ca alte răspunsuri ce le poți primi aici.
Trebuie s-o înțelegi, realizezi că fiecare om are nevoie de afecțiune, de cineva să-i fie în preajmă, iar ea nu poate primi asta de la tine, deci de asta a ales asta, dar dacă îi va părea rău, se va întoarce. Acum, cu privire la cum ai putea trece peste despărțire, cel mai bun sfat este: treci peste, este doar o fată, avem doar o viață, bucură-te de ea, nu ai vrea să-ți petreci deja restul vieții cu ea? Sau da? Asta ar fi cam penibil, ești prea tânăr să te oprească emoțional o fată. Eu zic să te concentrezi la facultate și să nu lași sentimentele false pe care le-ai avut față de cineva, iubirea este doar un concept în plan mintal greu de atins. Enjoy life.