| amalia_4709 a întrebat:

Despre ce este vorba in :fratii jderi" cat mai pe scurt.doar ideile principale... funda promit! sau daca nu povestiti cu, cuvintele voastre.

Răspuns Câştigător
| kate68 a răspuns:

Eu te-am scos ideile principale, dar putin dezvoltate. happy

1.Despre hramul sfintei manastiri Neamtu, la anul de la Hristos 1469, si despre o istorie a lui Nechifor Caliman, starostele vânatorilor domnesi
-pregatirile pentru întâmpinarea lui Stefan Voda
-Nechifor Caliman povestesti taranilor întâmplari din viata sa din care aflam motivul venirii voievodului
-tot din povestirea starostelui aflam cum Ionut a ajuns la tatal sau Par-Negru

2.Aici se arata un Voievod mare si un Jder mititel
-în fata multimii se înfatisaza Voda
-lui Nechifor Caliman i se face dreptate
-Alexandrel Voda, coconul domnesc primeste ca sluga pe Ionut Par-Negru

3.Se vede cum de leaga o fratie de cruce si se arata mai ales despre ce vorbesc tinerii din toate timpurile
-Alexandrel si Ionut leaga frati de cruce
-tânarul fiu de voievod îsi destainuie dragostea pentru Nasta, fata cheaghinei Tudosia

4.Se vadesc si alte cusururi ale prietinului nostru Ionut
-Ionut apara cu îndârjire juramântul facut cu Alexandrel
-la un popas Ionut închina cam multe pahare si înfatisaza aproape toata randuiala de la herghelia domneasca, lucruri de care nici nu ar fi trebuit sa pomeneasca; este salvat de Nechifor Caliman si ajunge cu bune acasa

5.În care se înfatisaza comisul Manole Jder si mai cu sama comisoaia Ilisafta Jderoaia
-prezentarea comisoaiei si a comisului este largita printr-un dialog reprezentativ
-Jderul cel batrân este îngrijorat de lipsa nepotilor
-aflam ca Voda vine la Timis sa vada cum merg treburile comisului

6.Se vede ce mai spune jupâneasa Ilisafta si cum se gateste un ospat domnesc sub strasina padurii
-vizita lui Stefan la grajdurile domnesti

7.Ciudata veste din Tara Leseasca
-în care aflam ca gospodarul întalnit de Ionut pe drum se numeste Iosip de la Nimirceni si este în slujba lui Damian Par-Negru
-aflam de la Iosip cum Mihu Logofatul, boier fugit din tara încearca sa ridice pe craiul lesesc împotriva lui Stefan, si nereusind la pus pe Gogolea zis si Ratoi sa rapeasca harmsarul domnesc cel mai de pret, Catalan

8.Umblând pe drumul Sucevii, Ionut îsi afla soarta de la o tiganca prorocita
-Ionut împreuna cu vistiernicul Cristea si jupaneasa Candachia merg spre curtea domneasca
-pe drum o tiganca îi prevede lui Ionut întalnirea cu o jupânita mica de stat, care îl asteapta

9.În ce chip Jder cel mititel a ajuns la dragostea lui
-Jder cel mititel este înfatisat la curte, si pleaca împreuna cu Alexandrel la Ionaseni pentru a o vedea pe Nasta
-Alexandrel îsi marturiseste dragostea Nastei, însa ea îl prefera pe pe Ionut cu care se si întalneste pe ascuns

10.Visuri si spaime ale jupânitei Nasta
-Stefan primeste neasteptata veste de la Mengli-Ghirai Han despre atacul lui Mamac, ce salasluieste dincolo de Volga si are de gând sa atace Moldova
-Ionut reuseste sa ajunga pe ascuns la Nasta de la care afla de un complot împotriva lui Alexandrel Voda, ocazie cu care primeste noi dovezi de dragoste din partea fetei

11.Ionut Jder afla o capcana gatita stapânului sau
-dupa ce prinde o parte din cei care mijlocisera ca vestile despre drumurile la Ionaseni sa ajunga în Lehia, Ionut reuseste sa salveze pe coconul domnesc plecând în miez de noapte spre tabara lui Voda
-pe drumul de întoarcere sunt atacati de lehi, dar se apara cu mare curaj

12. Când au cercat la Timis niste negutatori priceputi si mai cu sama îndrazneti
-trei negutatori de ceara, condusi de Grigorie Gogolea sub acoperirea unei negustorii de ceara, încearca sa fure pe Catalan, calul cel mai ce pret al Domnului
-în încercarea de a ucide calul, Ratoi cade prins, însa scapa nevatamat fiind eliberat în schimbul vietii coconului

13.Despre iesirea în prada a tatarilor de dincolo de Volga
-Mamac-Han ataca Lehia si Moldova
-victoria este de partea moldovenilor care, prin Simion si Iunut Par-Negru reusesc sa prinda pe feciorul hanului Emin Sidi Mamac
-Stefan pedepseste pe Ionut cu îndepartarea de la curte o vreme pentru ispasirea greselilor
fundita?
Bafta!
O zi buna!