| dincolodevise a întrebat:

Despre ce este vorba in poezia emotie de toamna de nichita stanescu? despre o iubire implinita, despre o iubire trecuta sau despre o iubire tulburata de trecerea timpului? va rog ajutati-ma. spuneti-mi parerea voastra. dau funda.si scuze de categorie

2 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Despre o iubire implinita care se teme a fi tulburata de trecerea timpului.

| 26justmeandyou a răspuns:

Buna. In poezia "Emotie de toamna", poetul vorbeste de o iubire tulburata de trecerea timpului, simtind o teama ca o data cu trecerea timpului iubirea dintre el si acea persoana sa nu se stinga.
Sper ca te'a ajutat