| brasoveanul a întrebat:

Din cate stiu SIDA nu se poate lua prin sex oral sau anal, cine stie ce boli se pot lua prin sex oral?

12 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Herpes şi SIDA, hepatita B, hepatita C şi citomegalovirus (CMV), sifilis, gonoreea, papilomavirus uman (HPV), candidoză (micoze) şi vaginita bacteriană.
Cele mai multe boli care pot fi transmise prin contact sexual pot fi, de asemenea, transmise prin sex oral. Dar, dacă te afli într-o relaţie comuna de de monogamie cu cineva care nu este bolnav, nu există pericol, nu iti face griji.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

SIDA se poate lua prin sex oral si anal, precum toate celelalte boli cu transmitere sexuala: hepatita B si C, sifilis, HPV, blenoragie.
Gandeste-te ca intai SIDA s-a raspandit in comunitatile de homosexuali din SUA, ceea ce arata ca se ia foarte bine prin sex anal. De altfel, riscul pentru sex oral este de cam 9% daca femeia este infectata si aproape dublu daca barbatul este infectat. Pentru sex anal, riscul este mai mare chiar decat pentru sex vaginal, depasind 60% daca barbatul este infectat.

| cristi202 a răspuns:

SIDA nu se poate lua prin sex oral sau anal?!? Cred ca glumesti. Orice contact care presupune un oarecare schimb de lichid (fie el saliva, sperma, sau orice altceva) permite ca SIDA sa se transmita usor. Fa-o tu doar oral sau anal, cu cineva infectat cu SIDA, si daca mai ramai sanatos dupa aceea, mai vorbim.Insa cred ca va fi prea tarziu pentru tine!happy

| mariomario a răspuns:

Sida, sifilis dentar etc... Din cate stiu eu sunt in jur de 40 de boli care se pot lua prin sex vaginal, anal si oral. Trebuie sa ai grija si inainte sa o faci neprotejat trebuie sa cunosti bine cealalta persoana...asta include si analizele medicale.

| Malvina24 a răspuns:

Sida se ia prin contact sexual oral sau anal! Si sunt mai multe boli care presupun protectie!

| vladutzzz_2456 a răspuns:

1. HIV se poate lua atat prin sex oral (depinde de cantitatea minima de transfer al fluidelor necesara pentru inducerea infectiei), cat si anal!
2. Se pot lua o gramada de boli...Use condoms!
Bafta! happy

| nikoleta93 a răspuns:

Fai sex oral cu prezevativ.winking laughing

| Pupily92 a răspuns:

Sida se ia si prin masturbare laughing, daca ea are o zgaiba in palma si tu ai sida si iti face treaba asta... e contaminata big grin

| jolie a răspuns:

Sida se ia cel mai repede prin anal, cine ti-a povestit tampeniile aste?laughing))))

| Anecherry a răspuns:

SIDA se poate lua prin sexul oras si anal, la fel ca si toate cele 29 de boli cu transmitere sexuala:)
uite niste filmulete care au mai fost postate de utilizatori pe acest site si care mie mi s-au parut foarte interesante:
http://www.youtube.com/watch?v=MskFMw6jPBk
http://video.google.ro/....../videoplay
sper sa-ti fie de folos, o seara buna:)

| brasoveanul explică:

OK am inteles, dar cum pot lua eu SIDA fiindca eu nu primesc fluide ci dau fluide, si e vorba de SCHIMB de fluide

| marcus24 a răspuns:

Depinde ce fel de sex e, protejat sau nu? daca e protejat riscul e minim, dar exista. neprotejat? pfff... sunt o sumedenie, de boli, virusi sau afectiuni