| silvia1313 a întrebat:

Din greseala am ramas insarcinata si am o luna acum(luna februarie))si nu stiu daca sa-l avortez sau sal pastrez.ideea este ca mai sunt la scoala.sunt in clasa a 12 ultimu an. ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| RxTx a răspuns:

Buna ACUM POTI PASTRA COPILUL
Uite exista o asociatie crestina care iti poate oferi tot sprijinul necesar

De la cazare bani mancare plata medicilor pentru a putea naste...
tot ce ai nevoie ca sa nu trebuiasca as avortezi

O sa se ocupe de tine si de copilul tau chiar si dupa ce o sa il nasti

o sa poti locui la ei

Eu am fost acolo sa prestez ceva servicii si mi-a placut mult acel loc
chiar ma ofticam ca nu sunt femeie :))
pentru ca mi-ar fi facut pofta sa fac copii sa pot sta acolo

au personal calificat, doamne foarte dragute care au trecut si ele cu multi ani in urma prin aceleasi lucruri si acum te pot intelege

merita sa le dai un telefon
http://www.signoflife.ro/

Datele noastre de contact sunt:
Telefon/Fax:

E-mail:

semn_de_viata@yahoo.com
office@signoflife.ro
director@signoflife.ro

13 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Hmm, la varsta ta mai poti sa ramai insarcinata? Sa nasti la 73 de ani, record absolut, o sa ajungi si in cartea recordurilor.

| katy a răspuns:

Eu sunt contra avorturilor.gandeste-te la cate contraindicatii sunt, de acum fapta e comisa.multe femei dupa avort nu au mai putut avea copii atunci cand si-ar fi dorit sa ii aiba si practic avortul consta in a rupe copilul in bucati ca sa-l poata extrage.gandeste-te daca, chiar vrei sa faci asta! eu iti urez multa sanatate si tie si copilului

| silvia1313 explică (pentru katy):

Multumesc pentru sfaturi.eu vr sal pastrez si prietenul la fel si mai ales acum ca o sa ne mutam impreuna si el lucreaza.problema e sa nu mi se cunoasca burtica la scoala mai incolo prea rau.e prima sarcina

| Dennys1521 a răspuns:

Mama ta stie?
eu chiar nu stiu ce sa te sfatuiesc, deoarece nu stiu cum e viata ta
un copil ti-ar distruge viata, dar si daca ai face avort ti-ar ramane pe costiintza...
e alegerea ta.
sfatuieste-te cu tatal copiluluiwinking

| darrio2007 a răspuns:

Ti-a placut.Nu ii poti spune greseala.Cu asa ceva nu te joci.

| Fabian20 a răspuns:

Pai gandeste'te inainte de asta k un copil nu e o joaca.cresterea lui impune mai multe conditii si nu e atat de usor sa ai un copil. daca ai tai sunt de acord pastreaza'l da eu zic k ar trebui sa iti traiesti viata k e frumoasa si apoi o sa ai timp si sa faci copii...decizia e a ta...bafta

| r0xx a răspuns:

Sti ca e un mare pacat sa faci avort,distrugi o viata nevinovata dar daca nu ai alta solutie. Eu zic sa te sfatuiesti si cu parintii tai, le explici ce s-a intamplat si vor intelegehappy, ei vor stii ce e de facut.Succes si ai grija de acum, sper ca vei lua decizia corecta ca sa fie bine pentru toatalumeawinking te pup:*

| Argaiv a răspuns:

Asta este o decizie pe care trebuie sa-o iei tu impreuna cu persoana cu care ai ramas gravida.

Gandeste-te daca poti sa-i oferi copilului totul necesar in viata, conditii de trai decente, iubire si afectiune. N-are rost sa-ti necajesti viata ta si viata lui totodata daca nu te bucuri pentru el.

Sa fii nedorit si neiubit de parinti probabil este cea mai mare drama a unui copil. Gandeste-te bine si analizeaza atat din punct de vedere sentimental sau financiar cum te-ar afecta acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in primul rand; fetelor mancav-as gura, nu va mai jucati cu p...a.ca este periculoasa, va lasa cu burta groasa.in alta ordine de idei, degaba o fimeie e c.va daca nu e si criminala.adica mortala.adica mai-mai.intalegi tu.

| adutza99 a răspuns:

Eu spun sa pastrezi copilul pentru ca daca faci avort inseamna intr-un fel sa-l omori si asta este un pacat.Parerea mea este ca daca acum ai abia 1 luna, pana la 9 luni mai ai si cand vei naste vei fi cu scoala terminata pentru ca in octombrie...scoala nu mai e de mult si atunci te vei putea ocupa de el.Bineinteles asta daca ai posibilitatea financiara si morala.

| Irinel123 a răspuns:

Eu zic ca ai 10 ani si nu ai ce facewinking

| deeaddea a răspuns:

Silvia,eu zic ca a face a vort e pacat,omori o viata nevinovata,un sufletel mic, asa ca daca ai macar minim de conditii, pastreaza-l dacal avortezi vei regreta mai tarziu. Daca parinti tai sunt de acor sa te ajute macar la inceput cai apoi iti va fi usor.Nu fa o fapta gresita. sper sa-ti fie de folos... :*:*

| aisha91 a răspuns:

La tine in burtica bate o inimioara, este copilul tau! si tu ca mama ai obligatia de a te gandi la binele lui atat pe plan fizic cat si psihic. Eu cred ca daca ai un copil trebuie sa ii poti oferi atat hrana, haine, jucari, medicamente (cand si daca e cazul), educatie mai tarziu cat si sprijin moral si psihic iar daca tu esti in clasa a 12 cred ca ai in jur de 19 ani si nu cred ca ii poti oferi conditile optime de a creste un copil fara sa il faci sa se simpta mai tarziu o povoara si sa creada ca e vina lui ca tu nu ti-ai trait viata. stii de ce cred asta? pentru ca, daca vei pastra copilul, va trebui sa te ocupi de el in totalitate si la un moment dat, la o cafea sau pe mess sau din povesti toti colegii tai de liceu si prietenii iti vor povestii cat de frumoasa este viata de camin, ca au fost in cluburi, cum au reusit sa copieze la un examen iar tu iti vei dori sa treci si tu prin aceste experiente dar nu ai sa poti pentru ca acasa te asteapta copilul tau sa ii dai de mancare si sa ai grija de el. Nu zic sa faci avort pentru ca intr-adevar cred ca e o senzatie unica in lume sa iti ti propriul copil in brate si sa te uiti in ochii lui si sa iti dai seama ca acea faptura reuseste sa aduca cea mai mare caldura in suflet... eu zic sa te gandesti bine la ce ai de facut, daca il pastrezi sau nu... si pe viitor foloseste o metoda contraceptiva (pilule, serilet, prezervativ) sau in cel mai rau caz pilula de a doua zi!