| diavolitza a întrebat:

Doamne deci ce mi se intampla.Prietena mea cea mai buna s-a indragostt de un baiat. E fff timida fata de el asa ca m-a rugat pe mine sa-i spun. In ziua respectiva a inceput sa se de-a la mine de fata cu ea (eu nu apucand sa-i spunca il place ) ea a vazut si si-a dat seama dar si-a pastrat o farama de speranta. apoi m-am hotarat sa-i spun. Am facut-o, dar el a ezitat sa vb cu mine. Apoi seara urmatoare pe la 21:00 eram in parc si el sa asezat langa mine. si m-a intrebat " Ce ai zis ieri?" si eu i-am repetetat (ca prietenei mele ii place de el.) si mi-a zis sai tranzmit ca el nu o place. si a inceput sa vb cu mine. eu l-am ignorat cum fac cu toti baietii. sincer nici macar nu stiu ce a zis pana am auzit spunand cu voce mai inceata " eventual mie-mi place de tine " M-am prefacut ca nu am auzit. Si apoi i-am zis ca daca nu o place sai spuna personal si am plecat. Acum eu sa-i povestesc prietenei mele sau sa astept sa zica el. mie teama ca va fi foarte suparata si tot ma framanta problema. astaseara iesim toti impreuna. ce sa fac? va dati seama baiatul de care iti place sa se dea la prietena ta.

app acum ii trimisei un mesaj " fata mai bine renunta la el nai vazut cat de idiot e? gasesti u pe altcineva " si ea imi trimise inapoi " nu eu il vreau pe X"

11 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Da, complicat ce traiesti tu... Sunt mai multe chestii la care ar fi bine sa meditezi: ce te-a facut sa amani momentul in care sa ii spui lui ce simte ea? (nu exista "nu am apucat"-daca ati schimbat cel putin 5 cuvinte, aveai timp), ce ai de gand in continuare, cu tipul asta? si 3, daca ti-ai asumat rolul de mesager, sa ii spui lui ca ea il place, macar du-l pana la capat, zi-i si ei raspunsul. Si, optiune personala de data asta, eu i-as spune si ce a zis el (dupa ce imi clarific ce vreau eu de la el, daca vreau ceva). In concluzie, rolul de mesager pana la capat. In primul rand.

| SweetCandy a răspuns:

Sp prietenei tale k el a sp k nu o palce... eventual omiti fraza in care X te-a sp k te place pe tine, pentru a nu o fece sa sufere mai mult...eu asa as face in locul tau...

cat despre rel ta q X nu stiu ce sa zic, ideal ar fi sa nu accepti sa fii q el, pentru a nu-ti rani prietena...

mult succes!
puphappy

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine este sa fi sincera cu prietena ta si sa ii sp tot ce s-a intamplat.Sa nu lasi niciodata un baiat sa v-a strice prietenia. Sp acelui baiat ca nu il placi si sa te lase in pace.Prietena ta trebuie sa il uite si sa caute un baiat care sa o iubeasca.Fi alaturi de ea. Sprijin-o.winkingExplica-i ca nici un baiat nu v-a sta intre prietenia voastrawinking

| alexa a răspuns:

Eu zic sa-i spui... daca afla din alta parte ca s-a dat la tine si tu nu i-ai spus o sa creada ca l-ai vrut pentru tine cine stie.Sinceritatea e cea mai buna mai ales daca iti este o buna prietena. Iar baieti sunt destui si buni...mai cautatihappyBafta

| JackieSue a răspuns:

Si d c sa fie suparata pe tine ca ala n-o place? Asta e... daca vrei sa faci ceva pentru ea atunci gaseste-i unu mai dragut.

| Moneyandfame a răspuns:

Dragoste cu forta...se face.Trebuie doar sa ai forta.Nu?

| bibydraguta a răspuns:

Au e cam nasoala treaba...mai bine i ispui adevaru ca el nu o merita si ca nu o place pe ea ci eventual pe tine, fara suparare. daca ti-e prietena va intelege ca tu nu ai nici o vina.stii cum mai e vorba dragoste cu forta nu se poate.bafta papa

| IqStorm a răspuns:

Nu te va ierta niciodată dacă îi vei înşela încrederea. Spune-i adevărul dar nu face greşeala să te combini cu tipul de care îi place ei. Atunci s- aterminat totul. O să rămână cu impresia că de fapt asta ţi-ai propus încă de la început. Ei o să-i treacă până la urmă şi tu îţi poţi găsi un alt băiat decât cel pe care-l place prietena ta.

| Auricik a răspuns:

Cel mai bine spune-i tu, pentru ca sunteti prietene si pentru ca nu el cumva sa-si faca treaba si sa plece

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce ai facut diavole? ma lasa-l ca e idiot.ca dupa aia il iau eu? tie iti place de el? daschidei ochii indragostitei, si spune-i adevarul.si ia-l cu tine in iadul dragostei pe trudit daca-l placi. vorbiti ca de aia aveti gura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fi sincera cu prietena ta, de ce sa va stricati prietenia pentru un tip straight face poate pana la urma ii spune el, dar nu sti in ce fel ii spune, poate sa se razbune ca nu l-ai luat in seama si sa bage strambe intre tine si prietena ta