| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa-mi raspunda Brigaela in special, pentru ca nu este o gluma...sunt disperata si speriata.
Pe 14 iulie am facut sex pentru prima data, a curs putin sange dupa o secretie vaginala maro, dupa o zi doua nu a mai curs.(mentionez ca actul sexual a fost foarte scurt, si fara terminare in mine)Dupa 4 zile, am facut iar*protejat*si tot a curs sange si dupa putina secretie maronia.Nu am mancarimi si nici usturimi.Si ma simt perfet.
Acum am doua...'enigme'
1.Este secretia vaginala maro.(daca ma simt bine eu o pun pe baza himenului. dar tot ma sperie.)
2.Este posibil sa raman insarcinata?straight faceSunt foarte speriata, menstruatia mea normala este foarte dereglata...am avut dati cand venea cu intarzieri mari de o luna sau 1 luna jumate...
Si inca un amanunt, care nu stiu cat poate sa fie de ajutor.Prietenul meu a consumat etnobotanice(spiceuri) timp de doi ani continuu. Din cate am inteles acestea ataca corpul destul de bine inclusiv hormoni, deci ar putea fi o sansa in minus de a ramane insarcinata...
Oricum, imi este foarte frica, unii spun ca nu ar trebui sa-mi fie, pentru ca nu si-a dat drumul in mine deloc, dar am auzit de acele lacrimi.
-Am 15 ani, iar sa le spun parintilor mei imi este frica, plus ca nu ma pot duce la singura la ginecolog, imi trebuie un adult tutore...
Momentan astept sa se faca numarul de zile sa fac acel test de sarcina, si astept si sa-mi vina menstruatia...am mari sperante.
Va rog, fara raspunsuri rautacioase pe baza faptului ca sunt prea mica, sau altele.happy
Si inca odata tin mortis sa-mi raspunda Brigaela!*Te rog mult sa citesti ce am spus, si sa-mi dai un sfat sau macar o alinare...

Răspuns Câştigător
| Dennys1521 a răspuns:

laughing
sunt ff putine sanse sa ramai insarcinata
dar totusi testul e binevenit
bafta sa-ti iasa negativ
happy

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Probabil secretia maro este pe baza himenului si pe baza leziunilor inevitabile aparute pe col in urma inceperii vietii sexuale la o varsta prea mica, varsta la care colul uterin este in rotatie, evidentiind zona cea mai vulnerabila. Sangerarea asta este confirmarea faptului ca riscul tau de cancer de col este foarte mare si trebuie sa iei asta ca pe o chestie extrem de serioasa.
2. Foarte posibil sa ramai insarcinata. Pentru primul act sexual, sanse 30%. Pentru al doilea, daca protejat inseamna ca nu a ejaculat in vagin, in jur de 27%. Tinand cont ca esti atat de mica, poti considera riscul un pic mai mare.
3. Faptul ca prietenul tau se drogheaza nu scade riscul de sarcina absolut deloc. Creste semnificativ riscul de a avea un copil cu retard psihic si malformatii.
4. Oricum, pana la prima menstruatie va trebui sa te vada un ginecolog. Nimeni nu este atat de nebun incat sa-si inceapa viata sexuala daca nu are posibilitatea sa se duca la ginecolog. Oricum, daca ai facut-o, nu poti continua nebunia, mai ales ca ai semne clare ca esti in pericol. Neaparat trebuie sa te vada ginecologul in prima luna de la inceperea vietii sexuale. Viata ta depinde de asta.
Pana la urma, lasa sperantele legate de prostii, roaga-te doar, daca e sa fii insarcinata, sa ai un copil sanatos si normal, fiindca data fiind varsta ta si faptul ca partenerul tau este narcoman, asta este cel mai mare risc real.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Traumatizarea colului uterin prin contacte sexuale inainte de 17 ani si jumatate reprezinta unul din principalii factori de risc pentru cancerul de col. Nu stii daca sangerarea este din himen sau din colul astfel traumatizat, dat fiind ca e o cantitate redusa de sange si mai degraba o secretie maro, cu sange vechi, cred ca sursa este colul uterin. Himenul ar trebui sa sangereze rosu aprins, sange proaspat. Chestia aia maro, mai ales daca este redusa cantitativ, este un mare semn de alarma.
Orice femeie stie ca inceperea vietii sexuale inseamna inceperea consultatiilor la ginecolog, asa ca daca vrei sa spui asa inceperea vietii sexuale este obligatoriu antecamera ginecologului. Indiferent cand si cum vei mai face sex, daca tii la viata si la sanatatea ta, te duci la ginecolog in prima luna de la inceperea vietii sexuale si apoi la fiecare 6 luni toata viata. Este singurul sfat normal pe care il poti primi si pe care esti obligata sa-l respecti. Nu te gandi sigur ca iti vei ucide copilul. Asteapta sa vezi daca este sarcina (30-35% sanse de sarcina inseamna 65-70% sanse sa nu fii insarcinata), apoi discuta cu parintii tai, ai lui, cu serviciile sociale, vezi daca nu ii poti totusi oferi o viata copilului tau. Abia apoi te poti gandi sa il omori. daca esti insarcinata, esti mama lui deja si asa vei fi toata viata, avortul nu va face dact sa te faca mama unui copilas mort.
Mi-ai cerut sfatul, ti-am spus serios si acum iti bati joc de el. Eu asta chiar nu mai inteleg.

| ynvyncybyla1 a răspuns (pentru Brigaela):

BV sti chiar foarte multe si te admir chiar daca suntjunior sa si si inca o data BV=)

| Brigaela a răspuns (pentru ynvyncybyla1):

Multumesc

| Michell_7762 a răspuns:

Avand in vedere ca nu ai un ciclu regulat nu trebuiasa fc.sex neprotejat, riscul este mult mai mare la voi (de genul asta)Cred ca ar trebui sa te duci la farmacie sa cumperi un test si sa speram ca ai scapat.Restul cred ca este ceva normal.bafta

| lavyBandB a răspuns:

Avand in vedere ca ai facut sex protejat nu ai dc sa te ingrijorezi ca ramai insarcinatahappysi cat despre secretiile pe care le ai nu stiu ce sa spun...

| Axzet a răspuns:

Prima data am facut neprotejat.dar fara finalizare.
Cititi cu atentie va rog

| Axzet a răspuns:

Nu mă intereseaza cum va fi copilulstraight face.Eu nu vreau să-l păstrez dacă mi se va întâmpla nenorocirea să rămân însarcinată.Sex foarte curănd eu nu mai fac.Iar cu ginecologul, nu ma pot duce.Nu vreau sa afle parinţii mei.Şi sângerările nu au fost grave, 2-3 stropi.Plus că,o viaţa sexuala nu incepe cu ginecologul...
Sunt minoră,dacă s-ar afla,chiar mi-aş distruge viaţahappy.
Şi semne clare de pericol, pentru ce? Cancerstraight face? Amândoi eram virgini, deci nimeni nu a mai facut contact cu persoane care sa aiba probleme...

| Axzet a răspuns:

Am uitat amănuntul,nu ştiu dacă contează...
Am fost operată de doua ori.
Odata pe ficat, chist hidatic, si pe plămân tot chist hidatic.happy

| Alexandra1234_4966 a răspuns:

Problema se poate sa fi gravida deoarece si verisoara mea de 20 de anicare un bebelusi tot din cauza asta du-te la doctotr