| Eklipse1 a întrebat:

Dorim cu sotul sa facem copii. Eu as dori foarte mult sa am gemeni, am auzit ca sunt pastile care maresc % de a avea gemeni, e drept asa ceva? sau e posibil doar prin eco?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Pastilele pe care cred ca vrei sa le mentionezi reprezinta tratamentul reproducerii asistate in cazul persoanelor cu probleme de fertilitate. Uneori, in urma acestor tratamente, fiindca se incearca fecundarea mai multor ovule in speranta ca va ajunge sa se dezvolte macar unul, ajung sa se dezvolte 2, 3 sau chiar mai multe.Dar repet, acesta este rezultatul tehnicilor de reproducere asistata, cea mai populara tehnica de acest gen fiind FIV.
Exista si tratament medicamentos care stimuleaza eliberarea ovocitelor, dar acestea se elibereaza cu reteta data de catre medic, fiind tratamente hormonale folosite in cazul femeilor cu probleme de fertilitate.

"Eco" se refera la "ecografie" si asta este doar o analiza imagistica ce foloseste ultrasunete.In cazul sarcinii, se face doar monitorizarea acesteia cu ajutorul ei, fara a fi posibil sa interfereze in alt mod.

Sarcina gemelara monozigota (dintr-un singur ovul divizat; gemeni identici care impart acelasi ADN si sunt de acelasi sex) sau dizigota (gemeni fraternali, proveniti din fecundarea a doua ovule diferite, cu ADN diferit, putand fi 2 fete, 2 baieti sau baiat si fata) tin de genetica in primul rand, la care, in urma unor studii, se adauga: varsta, inaltimea, indexul masei corporale stratul de grasime sanatos (nu exagerat, deci nu mama obeza) favorizand implantarea si supravietuirea mai multor zigoti.

Daca va doriti copii, sfatul meu este sa nu va obsedeze acest gand deoarece pentru a avea gemeni fraternali, ovarele tale ar trebui sa elibereze mai mult de un ovul intr-un singur ciclu menstrual, ceea ce este destul de rar, iar pentru a avea gemeni identici, ovulul trebuie sa se divizeze si asta nu tine numai de genetica dar si de... pura sansa...

Pentru a avea copii, faceti sex in perioada fertila a ciclului menstrual si daca doriti sa va mariti sansele si sa puneti bazele unei sarcini sanatoase cat mai repede, luati suplimente pentru favorizarea fertilitatii.Tu poti lua suplimente de genul Profecund Ino sau Sinopol si pentru a evita malformatiile de tub neural ale copilului ia acid folic, iar sotul poate lua Profecund B.
Mult succes si numai bine!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Intr-adevar exista medicamente cu efect foliculostimulant si anume : Clostilbegyt, Letrozole (Femara), FSH stimulent ovarian care se comercializeaza cu denumirile : Gonal – F, Follitropin, Follistim, Puregon, Fostimon, Menopur
-- Clostilbegyt face parte din grupa stimulantelor sintetice ale ovulatiei (medicamente cu actiune asupra dezvoltarii ovulului si eliberarea sa din ovare).
Pentru femei este indicat pentru stimularea dezvoltarii ovulului in cazul unor afectiuni ale glandei pituitare sau a ovarelor precum si dupa o administrare indelungata a contraceptivelor orale; cresterea patologica a secretiei de lapte (galactoree).
-- Ce face Letrozole si cum ajuta ovulatia?
Letrozole blocheaza enzima care ajuta la formarea de estradiol, iar nivelul de estradiol care ajunge la creier va fi redus, ceea ce va stimula eliberarea de FSH. Mai mult FSH va determina o mai buna dezvoltare a foliculilor ovarieni.
-- Ce face FSH si cum ajuta ovulatia?
FSH la fel cum o fac si Clomifen si Letrozole inseala creierul sa elibereze mai mult hormon FSH pentru a stimula dezvoltarea foliculilor ovarieni. Cand se administreaza direct FSH se produce exact acelasi efect, fara a fi nevoie de nivele crescute de la creier.
Medicamentele se pot folosi numai la indicatia unui medic obtetrician-ginecolog, cel care va si elibera reteta medicala.

Tratamentul cu Clostilbegyt, Letrozele sau cu FSH incepe in ziua 2 a ciclului menstrual si se administreaza in urmatoarele 5 zile (zilele 2 - 6).

EFECTE ADVERSE SI RISCURI (posibile, probabile),
Fiind vorba de tratamente hormonale exista adesea efecte adverse: bufeuri, dureri de cap, greata, balonare, slabiciune, tulburari de dispozitie. Sunt reversibile si afecteaza doar perioada de administrare.
Riscul principal al stimularii e sindromul de hiperstimulare ovariana si posibilitatea ridicata de a se forma sarcina gemelara.
Multa sanatate!

regis
| regis a răspuns:

Nu e drept. Se cerceteaza inca felul in care se se întâmplă asta, dar inca nu s-a descoperit alt factor decat cel genetic. Se pare ca Mengele avansase putin in treaba asta, ba chiar umbla zvonul ca in zona Braziliei in care si-a trait ultima parte a vietii, numarul de nasteri multiple a crescut de 6 ori peste medie.
Fecundarea in vitro nu se lune, acolo se implanteaza mai multe ovule fecundate, in speranta ca macar unul sa supravietuiasca. Sunt într-adevăr sanse sa supravietuiasca doua sau mai multe, dar nu e nicidecum pe baza de pastile.

| LittleKaneki a răspuns:

Da, liceul economic happy

| Violleta2022 a răspuns:

Din cate stiu eu, nu exista pastile care sa-ti conceapa gemeni!
Gemenii se fac ereditar daca tu sau sotul tau a ati avut in familie gemeni, fiind vorba de o mostenire genetica a doua sau a 3-a gereratie.

PS Ce este "eco"?