| Andra974 a întrebat:

Draga TPU. poveste complicata. Am doua prietene una x si una y. X e de incredere dar uneori o ia gura pe dinainte si y e de incredere dar e mai buna prietena. Noi trei un semestru am stat impreuna dar acum vreau sa stau doar cu y. Suntem 29 in clasa si trebuie sa stea unul singur sau sa stea cu alti doi. Cum sa-i spun lui x dupa ce i-am spus ca nu ma inteleg asa bine cu y ca vreau sa stau cu ea in banca, intr-un mod in care sa nu o supar. Va roog ( a si doar sa nu stam toate 3winking )

Răspuns Câştigător
| heise a răspuns:

Cred ca pot intelege problema. Si colegamea (cu care ma cert de vreo 2 ani si cred ca cand o sa aveam 80 de ani o sa ne luam la bataie cu carjele) a facut ceva in genu' asta anul' trecut. O colega noua, de mine parca se plictisise, si era prima zi in care incepea anul' si trebuia sa ne alegem banciile. Am vazut ca pe mine nu ma baga in seama si statea cu ea, le-am ignorat, si am intrat in clasa, si ea a vrut sa se puna cu colega noua in banca mea eu le-am zis sa se mute si in pauza mi-a zis: Stam de... (nu stiu ce numar a zis) impreuna in banca. Vreau sa stau si cu altcineva. Eu: Okay. Oricum, ma mintisesem, stiam, si oricum, colega noua incepuse a o saruta pe holuri pe gura, sa n-o mai lase in pace, sa se ia de mine si uite asa i-am dovedit ce greseala facuse. Eu ii zic ca se nu se supere sa va duceti dupa scoala la un magazin (doar voi doua) si sa va cumparati ceva sau sa va asezati undeva si sa-i zici: Sti... imi pare rau dar eu as vrea sa stau cu Y, chiar daca ti-am zis ca vreau sa stau cu tine, mi-am dat seama ca si ea merita o sansa. Sper sa nu te superi. Asta nu inseamna ca n-o sa mai fim cele mai bune prietene, doar ca as vrea sa stau cu ea. Imi dai aceasta permisiune? (daca-i ceri permisiunea chiar daca nu-ti pasa de aprobarea ei intreab-o, si daca spune "bine" ii multumesti si ai grija sa vorbesti la fel de des cu ea sa nu se simta data la o parte) Cam asta e ce-mi trece prin cap momentan.