| anonim_4396 a întrebat:

Dragi useri TPU, va rog ajutati-ma.nu stiu ce sa cred
singuratatea m-a impins sa ma combin cu un baiat de 17 ani(eu am 26). avem deja aproape 4 luni de relatie.la inceput totul a fost ca in povesti, demn de romane de dragoste, si acum e ok, dar sunt multe lucruri care ma deranjeaza la el, si le trec cu vederea. ma intreb din ce in ce mai des, oare ce am vazut la el, noi suntem 2 firi diferite (el mai golanas, eu mai sfanta)etc, si-a dorit mereu o prietena cuminte.intrebarea mea e urmatoarea:
fiind o fire mai credincioasa, l-am sunat zilele astea pe un parinte staret de la o manastire si acesta are har, deci stie multe si poate sa iti spuna viitorul. eu l-am sunat ca ma stie personal si cand am nevoie de el, il sun. ei dragi useri TPU, mi-a spus parintele ca el nu e sortitul meu, ca sa imi vad de viata mea si sa il las, ca altcineva va fi pentru mine. eu cred ce spune el, dar mie IMI ESTE ATAT DE GREU SA RENUNT LA EL, IL IUBESC, ESTE TOT CE MI-AM DORIT EU LA VIATA, cand ma uit la el, din cap pana-n picioare e frumos, tot, nu pot renunta la el, de cateva zile numai la asta ma gandesc, nu suport sa fie cu altcineva, nu suport sa stiu ca el va apartine altei femei. nu am spus la nimeni ce mi-a spus parintele, nici lui, pentru ca daca ii spun, mi-e frica sa nu ma lase el. poate o sa ziceti ok, lasa-l mai sunt altii, dar eu nu sunt in Romania, sunt in alta tara si mi-e greu, abia am venit, si asa am suferit mult din cauza singuratatii, ce ma sfatuiti? va rog mult cat mai multe raspunsuri,, multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Alexaaxc a răspuns:

Poata ca magia asta a povestii provine si din faptul ca el e cel care te-a ajutat sa scapi de singuratate iar sentimentele astea nebune sunt o cauza a ei. Stii ca o flacara puternica arde repede deci pana se va stinge priveste partile frumoase altfel iti va parea rau ca ai risipit ceva ce putea fi o poveste frumoasa. Pana la urma vorbe auzi din toate partile dar increde-te in ce iti spune inima, la final nu o sa ai regrete de genu "ce era daca.". Daca ai incredere in Dumnezeu mergi pana la capat asa ca totul o sa fie bine. Cand e vorba de dragoste e mai greu sa asculti de alti, de ce e moral, bine samd deci daca i-ai dat baiatului asta o sansa nu bate in retragere, poate raspunsul staretului a fost subiectiv, l-a ingrijorat diferenta de varsta.
Ce rost ar avea sa te gandesti la o despartire, sa planifici lucrurile in cazul in care relatia voastar nu e la o rascruce? Lasa lucrurile sa vina de la sine

| androm3da a răspuns (pentru Alexaaxc):

Ai dreptate, Alexaaxc, sa stii ca ma gandeam sa bat in retragere, dar de ce? ca poate o sa mearga relatia si poate el ma va iubi mult incat sa nu il deranjeze varsta mea si el s-a gandit la inceput tot ca mine, si totusi a vrut sa fie cu mine. n-are rost sa suferim amundoi doar pentru niste vorbe.nu-i asa?

25 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Mai bine lamuresti lucrurile cu baiatul si nu cu preotul sau cu altcineva. E ca si cum ti-ai conduce viata in functie de ce zice preotul. De unde stii ca nu se inseala?

| h3r a răspuns:

Cuminte, sfântă?
Nici pe departe.

| androm3da a răspuns (pentru h3r):

Da, asa am spus, in comparatie cu ce face el, nu fumez ce fumeaza el, nu fumez tigari, etc, deci totusi

| h3r a răspuns (pentru androm3da):

Atunci o femeie de vârsta ta ce caută lângă un copil?
În primul rând da, e greu, ești singură, dar nu să ajungi în asemenea situație. Și apoi, dacă ești credincioasă de ce tânjești așa dupa oricine?

Ce e al tău e pus deoparte!
Dacă într-adevăr ești atașată de tip, renunță!
Nu-l va afecta.
Ar trebui să ai alte concepții.

Ai grijă de sufletul tău!

| Cristiann25 a răspuns:

DOAMNE! Tu crezi ce iti spune altcineva? Nu conteaza cine e! Cand o sa-ti spuna Dumnezeu atunci sa faci! Tu ramai cu baiatul daca va iubiti ca nu conteaza varsta! Nu mai asculta toate prostiile ca m-am saturat de asa ceva! Sa nu va despartiti niciodata daca va iubiti.Te pup!

| androm3da a răspuns (pentru Cristiann25):

Multumesc Cristiiann25

| Cristiann25 a răspuns (pentru androm3da):

Nu ai pentru ce! Te rog eu mult nu mai asculta toate aiurelile.Stii care e parerea mea? Sa crezi in DUMNEZEU dar nu in aia care se cred calugari etc! Deschideti ochii aia sunt doar niste oameni ca noi toti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deși nu-s credincioasă, știu și eu un citat celebru, bine nu chiar pe dinafară, dar Iisus ne sfătuiește să ne ferim de așa zișii profeți, cititori în glob, zodiac, doar El știe ce ne e pus deoparte. Așa oricine poate spune orice, știi cazul așa-ziselor ghicitoare? Eh, și aici e la fel, chiar dacă nu pare, chiar dacă acest preot poartă haine bisericești și nu fuste de un kilometru.
Doar Cel de sus știe ce ți-e pus deoparte. Asta dacă ești atât de credincioasă.

Cred totuși că ai ajuns la o vârstă în care să nu mai crezi toate tâmpeniile, fii puțin mai sceptică, încearcă să analizezi ceea ce auzi, să îți pui întrebări! Nu doar să crezi fără să cercetezi. Te va face un om inteligent, greu de influențat și manipulat, vei ști să iei decizii care te vor face fericită la un moment dat.

Că tot vorbeam de decizii, dacă el ți-a apărut în cale, asta e. Dar în niciun caz să nu te cuplezi cu oricine doar să fii în rând cu lumea! Găsește-ți refugiul în altceva, într-o activitate care să ajute la dezvoltarea ta personală.

Încă mă întreb dacă preotul acela este el de părere, cu tot cu declarațiile tale că nu vă potriviți sau a văzut el în viitor. Sper să fie prima, că, dacă ar fi așa, are dreptate.

Zici că face unele faze urâte, păi normal, e un copil de 17 ani imatur și netrecut prin viață. Cum vă puteți înțelege, mai ales când va veni vorba de responsabilități, copii, decizii, probleme, nu crezi că îl vei presa și va trebui să se maturizeze precoce?

Uite ce-i, nu vreau să vă despărțiți, dar nici eu nu cred că e cea mai puțin stresantă relație. Puteți fi împreună, dar nu știu nici cât va rezista.

Sfatul meu e să îți faci prieteni de vârsta ta cu care posibil că vei intra într-o relație. Dar până atunci spun că un prieten face de zece ori mai mult decât un iubit. Vei putea să îți găsești refugiul în prieteni, să nu te mai simți singură.
O altă soluție e să te apuci de ceva solicitant care să îți placă. Îți redistribui interesul spre altceva care va umple golul pricinuit de singurătate.

Baftă!

| VladGH a răspuns:

Asa e draga, ti se pare ca numai tie ti se intimpla asta? Stii de ce iti pare ca el este cel mai bun si si nu vei mai putea niciodata fara el? Pentru ca cind esti cu el te simti mai tinara, mai altfel decit cu unul de virsta ta. Nu perde timpul si nu ti-o spun ca trebuie sa crezi preutul, dar asta e adevarul, o sa ai mult de suferit pe urma asta. NU vei putea avea un viitor cu baiatul ala, pentru ca: acum el se distreaza si inca nu se gindeste la viitor, cind o sa se gindeasca la viitor o sa te ignore. Dar in ce tara esti?

| piTiCcu a răspuns:

"A iubi inseamna sa fii fericit de ceva – fara conditii, fara judecati, fara asteptari."
Da-ti singura seama, e un citat celebru.

| Gogu06 a răspuns:

E doar o etapa prin care trebuia sa treci cand aveai 17ani. E doar un baiat. Ramai cu el dar cauta pe altcineva. In afara ca e golanas si e frumos iti mai place altceva la el?
Si oricum te insala. Ideea este ca ai 26, dar cand si el o sa aiba 26 de ani nu o sa vrea sa aiba langa el una de 35. Think about it.

| chazz a răspuns:

Ai 26 de ani degeaba.Ramai cu el in continuare! Te lasi manipulata de un mos care citeste in glob? Eu cred in Dumnzeu, draga nu te lasa "prostita" de un preotas.Numai bine!
p.s:ai grija de tine, vorbeste cu iubitul si spune-i tot ce ai pe suflet.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.
Traieste-ti povestea de dragoste, sau pune punct.
Si nu mai umbla cu prostii pe la preoti, sa te dezlege de pacatele si greselile tale.
Asuma-ti TU singura ce faci si ce traiesti, si nu fii ipocrita.
Doar ca, ai grija sa nu suferi : 9 ani diferenta este cam mult. Plus ca, ai putea intra la puscarie pentru corupere de minori.

Eu, in locul tau as pune capat acestei aventuri. Daca o lungesti, vei avea de suferit.
Te-am tzucat.

| CityOfSatan a răspuns:

Uite,in primul rand gandeste-te la ceea ce meriti tu! Analizeaza-te pe tine, dupa parerea mea meriti ceva mai bun decat un pusti imatur.Pentru un moment gandeste-te ca nu esti indragostita de el, si analizeaza-i comportamentul, gandirea.Vei vedea daca e pentru tine, sau nu.
Gandeste-te numai la tine, ai o singura viata, nu merita sa suferi pentru nimeni!

| ShadowGhost a răspuns:

Hey.Parerea mea e ca daca tie iti place atat de tare baiatul ala, atunci ramai cu el.Ei bine, daca tu te vezi langa el, atunci ramai cu el.Acum seriosi sa fim,religia nu are nici o legatura cu iubirea,nu se poate baga intre doi oameni, cat timp relatia merge bine, si sunt din aceeasi religie bla bla blalaughingNici o fata nu cred ca suporta sa isi vada iubitul in bratele alteia. Daca tii la el, si el la tine, v-a ramane cu tine indiferent ce se va intampla.big grinSper ca te-am ajutat.Aa da..si ar fi bine sa vorbesti cu el, daca ai indoieli.Nimeni nu iti poate spune mai bine decat el cum sta situatiawinking. Bafta:*

| 26Geo a răspuns:

Poti sa-mi spui te rog in cateva cuvinte ce anume iubesti la el sau de ce il iubesti? Curios...

| bibiiiy a răspuns:

Este adevarat ca pentru unele persoane, varsta nu conteaza.Dar el, nu are nici 18 ani,deci este minor, iar tu, esti o femeie in toata firea, deci aceasta legatura dintre tine si el nu suna prea bine.Dar, daca el are 17 ani, dar are comportamentul unui barbat de 27 de ani, este okei.Am vazut ca ai scris mai jos ca tu nu fumezi ce fumeaza el, nu fumezi tigari etc, deci, de aici sa inteleg ca el fumeaza si altceva in afara de tigari? Raspunde-mi te rog la aceasta intrebare, ca sa stiu cum sa privesc lucrurile.

| Corynna13 a răspuns:

Sunt de parere ca daca parintele ti-a spus ca altcineva va fi pentru tine, atunci totul va veni de la sine. Nu forta despartirea. Aceasta va veni probabil la timpul ei daca va fi cum a zis preotul. Poate ca in momentul in care va veti desparti, tie nu iti va mai fi asa greu, poate nu vei mai simti atat de multe pentru el, poate nici el pentru tine. Astfel veti ramane prieteni si vei trece mai departe. Roaga-te la Dumnezeu sa se termine totul cu bine, sa te ajute sa treci usor peste despartire (in caz ca aceasta va veni). Dar ma repet, nu forta tu aceasta despartire, pentru ca daca Dumnezeu are pregatit ceva mai bun pentru tine, tot el te va duce pe acea cale, nu va fi nevoie sa o faci de una singura happy Bafta!

| androm3da a răspuns (pentru Corynna13):

Foarte frumos raspunsul tau corina, iti multumesc. ca esti alaturi dde mine in aceasta ora tarzie

| Corynna13 a răspuns (pentru androm3da):

E placerea mea! Iti multumesc si eu pentru apreciere happy

| Prose15 a răspuns:

Din pacate nu

| StRuMP a răspuns:

Pai puii mei? popa sati zica viitoru?!? app ai 26. puteai sa ai copil
lasa-l pe el cu altele de 15.winking maritate pana nu e prea tarziu

| Atheea a răspuns:

O sa fiu sincera si am sa-ti spun care este parerea mea. 1. e o diferenta prea mare de ani, o sa vina ziua cand o sa caute fete de varsta lui sau mai tinere ca el, care sa i ofere ce nu iipoti oferi tu. odata cu varsta prioritatile sunt altele, el poate vrea club de dim- pana seara, tu, el vrea ca iubita lui sa stea in fata blocului cu el si sa manance seminte si sa bea bere, tu si exemplele pot continua. Plus ca o sa vina vremea cand cunostintele voastre se vor baga, prietenii lui ( e prea batrana, cauta si tu o pustoaica ) prietenii tai ( ai nevoie de un barbat matur care sa-ti ofere siguranta, etc ) gandeste-tewinking traieste momentul dar nu investi prea multe sentimente ( cu siguranta nici el nu o face ) Iar asta cu popa, te rog, nu-mi spune ca, crezi ce aberatii spune, nu cred in ghicitori, clarvazatori, etc. Succes!

| SaveDarkArt a răspuns:

Nu prea stiu ce sa zic in stiuatia asta, chiar este o situatie ciudata..si nu pentru diferenta de varsta..ca putea sa fie unu de 17 ani destul de matur, mai exista si specimene de genul acesta..sau cat de cat cu o mentalitate mai sanatoasa si nu golanasi( dar sunt putini). Oricum..eu consider ca diferenta nu are ce cauta intr-o relatie, atata timp cat cei doi se iubesc, se respecta..si totul este ok..nu cred ca mai conteaza diferenta de 1 an, 10 sau 15. tu esti o femeie in adevaratul sens al cuvantului, esti matura..probabil astepti diverse chestii de la viata avand 26 de ani, iar el are 17 ani.el de abia acum "incearca" ce ii ofera viata, plus ca ai spus si ca e cam "golanas"... poate parintele are dreptate si tind sa cred ca are.tu ai nevoie langa tine de un om matur care sa stie ce vrea de la viata si tot tacamul, el crezi ca stie toate astea la 17 ani? stim cu totii ca barbatii se maturizeaza mai greu si le place sa umble din floare-n floare pana in momentul in care isi revin. Nu stiu ce sa iti spun, nu pot nici sa iti spun "fa cum a zis parintele"..cu toate ca asta sunt tentata sa zic, dar nici sa iti zic ramai langa el. Avantaje si dezavantaje, nu se stie niciodata ce iti rezerva viata POATE relatia dintre tine si baiatul de 17 ani chiar o sa functioneze pe viitor, dar trebuie sa discuti cu el, sa vezi ce are in cap si cam ce isi doreste de la tine si de la relatie, nu sa isi bata joc si tu sa iti pierzi o perioada din viata degeaba.tu suferi si el poate rade apoi, d-asta e bine sa discutati si sa lamuriti situatia. Cu siguranta o sa se supere cand o sa auda de ce ti-a spus preotul.e normal sa nu ii convina.dar nu stiu, discuta cu el si vezi ce iti spune sufletul apoi si mintea si tot..si dupa vezi ce ai de gand sa faci. Eu sper sa ramaneti impreuna si sa aveti o relatie frumoasa..si sa fie un baiat serios, poate ca acum nu e.dar pe viitor sa se schimbe in bine si sa va fie bine. Sper ca te-am putut ajuta cu ceva. Te pup!