| Kleb a întrebat:

Dupa 9 luni de relatie, mai exact acum 2 zile, iubita mea mi-a spus ca iese in oras sa isi cumpere o rochie(stam in orase diferite). Am vrut sa ii fac o surpriza si sa merg dupa ea in oras cu flori, dar aparent ea iesise cu altcineva, in parc si a fost cu ea sa isi ia rochie si au fost sa manance...Ea mi-a spus si imi spune incontinuu ca ma iubeste si el nu inseamna nimic pentru ea si nici macar nu a atins-o si a iesit cu el doar din simplul fapt ca simtea nevoia sa iasa cu cineva care o intelege. Problema e ca s-au cunoscut pe snapchat...acum o saptamana, asta mi se pare putin deplasat.
Ea imi spune a facut chestia asta doar din simplul fapt ca nu mai simtea afectiune si iubire de la mine si intelegere si da, are dreptate in ultimul timp nu i-am mai acordat asa multa atentie, dar totusi, credeti ca inselatul poate avea o scuza?
Si eu o iubesc enorm si sufar, voi ce ati face in locul meu? Ati reusi sa treceti peste sau asta e ce a fost a fost? Dati-mi niste sfaturi va rog, nu mai pot, sufar extrem de tare

Răspuns Apreciat de Editori
| and0ra a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci in situatia asta. Ia legatura cu ea si spune-i tot ce te framanta. Daca nu ii oferi ceva de care sa se lege (financiar sau emotional fiind vorba) atunci practic nu are motiv sa ramana cu tine daca nu te iubeste. As fi zis ca e deplasat ceea ce spui daca erau prieteni buni, dar faptul ca sunt prieteni doar de o saptamana e putin cam...
Daca nu mai simtea afectiune si iubire fata de tine trebuia ori sa incerce sa rezolve situatia ori sa puna punct, nu sa gaseasca o cale secundara happy
Si nu, inselatul nu are niciun fel de scuza, absolut niciunul. Daca relatia nu mai functioneaza atunci nu are rost continuarea sa. Inselatul e pentru oamenii slabi, egoisti si fara demnitate.
Daca o iubesti o sa treci greu peste, insa nu e capat de lume. Vorbeste sincer cu ea si spune-i ca daca are atata demnitate in ea sa iti spuna adevarul. Poate fata chiar nu te-a inselat. Sau poate te minte. In orice caz relatia e cam subreda. Daca as fi fost in locul tau as fi incercat orice sa rezolv situatia, iar daca nu ar fi vrut cealalta persoana sa rezolvam, atunci as fi pus punct. Tu fa ce crezi astfel incat sa suferi cat mai putin. Decat sa suferi pe termen lung intr-o relatie fara iubire atunci mai bine pui punct si suferi acum.

| Kleb explică:

Imi e extrem de greu sa iau o decizie...nu stiu ce sa fac

| Kleb explică:

Ea zice ca vrea o perioada de ''pauza'' sa isi aseze gandurile si sa fie doar ea cu ea. Dar nu stiu ce sa zic, poate vrea sa incerce cu ala si in caz ca nu ii iese sa vrea sa vina inapoi la mine, sau in caz de ii iese sa uite complet de mine...sunt confuz.

| and0ra a răspuns:

Perioadele de "pauza" nu exista in relatii. E foarte probabil ca vrea sa incerce ceva cu alt baiat, dar nu vreau sa dau cu presupusul. Ti-as zice sa incerci sa vorbesti cu ea, dar e clar ca respectiva nu comunica cu tine si o relatie nu va fi niciodata armonioasa fara comunicare. Spune-i ca vrei sa te desparti de ea si vezi cum reactioneaza. Daca te intreaba de ce, s-ar putea sa ii pese inca. Daca spune ok, nu ii mai pasa deloc de relatie.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Spui ca o iubesti. In felul tau. Dar, probabil, nu este iubirea pe care si-o doreste ea.

| Kleb explică (pentru darrio2007):

Imi poti dezvolta te rog? Suna interesant raspunsul si as vrea sa stiu mai mult in legatura cu asta

| darrio2007 a răspuns (pentru Kleb):

Evită sa iti spuna ca nu se mai simte bine cu tine, ceea ce greseste. Nu stiu cum te comporti cu ea ca sa iti pot da detalii mai multe. Spui ca si tu o iubesti. Ok. Dar ea se pare ca nu te iubeste.

| anonimuIl a răspuns (pentru Kleb):

Aia cu care ești vrea pe altcineva.

| anonimuIl a răspuns (pentru Kleb):

Ea sigur s-a mai întâlnit și cu alții în afară de ăla cu care ai văzut-o tu.

| ania a răspuns:

Daca sunteti majori casatoriti-va cat mai repede si fiti atenti sa va faceti cat mai mult bine unul altuia.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu, nu are o scuza. Uita-te cum te manipuleaza sa crezi ca e vina ta ca nu ii acorzi atentie ca sa poata linistita sa se indoape cu alt salam.

Nu fii fraieri si leapada-te de ea cat mai repede.

Sau, no, fii servil si ofera-i chiar tu optiunea sa stea cu oricine vrea, atat timp cat te iubeste si pe tine. Nu-i problema mea.

| anonimuIl a răspuns:

Vrea altceva sau altfel de băieți.

| anonimuIl a răspuns:

Ai scris asta - stam in orase diferite
Nu e nimic între voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este clar ca nu mai insemni mare lucru pentru ea. Te tine pe post de rezerva in cazul in care relatia ce acel individ nu se duce in directia dorita. Sunt destul de multe femei care fac acest lucru. Nu mai simt aproape nimic pentru tine dar nu vor sa fie singure, sau sa ramana fara sponsor in anumite cazuri, asa ca in loc sa se desparta de tine te amagesc pana isi gasesc un inlocuitor.

| Momentan a răspuns:

Poate face ce dorește. Nu e niciun înșelat, doar nu sunteți căsătoriți/logodiți.

| Kleb explică (pentru Momentan):

Daca m-a mintit pe fata si s-a ascuns de mine, nu se pune ca inselat?

| Momentan a răspuns (pentru Kleb):

Înșelat încrederea, da.
Evident, chiar ea se contrazice în declarații. Ba nu înseamnă nimic, ba nu te mai voia.

| antrebarisiraspunsuri a răspuns:

Las-o cumetre.

| Adibăiatu a răspuns:

E foarte greu de zis, am pățit ceva asemănător și nu am putut sa trec peste.

| Kleb explică (pentru Adibăiatu):

Mi-e frica ca ea o sa continue sa vorbeasca cu el si sa iasa cu el pe ascuns.