| RAY a întrebat:

După cât timp a dispărut atracția fizica fata de persoana iubita?

7 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

48h

| Hammurabi a răspuns:

Cică atracția fizică față de oricine dispare pe la vreo 70 ani. laughing

| Eireann a răspuns:

Trebuie sa stii sa o mentii ca altfel dispare foarte repede.

| RAY explică (pentru Eireann):

Cam după cat timp dispare iubirea si cum o păstram?
In prima faza avem atracția fizica -care devine iubire =modul cum devine iubire e din cauza unor hormoni, ideea e când iubești ești si atras de respectiva persoana, când se duce atracția se duce iubirea

| RAY explică (pentru Eireann):

1. Pofta
În poftă, suntem intens atrași sexual de o altă persoană, determinând hormonii noștri să înfurie. Testosteronul și estrogenul sunt supraîncărcate și suntem gata să o luăm. Semne că ești în faza de poftă:

Te simți intens împins să rupi hainele celeilalte persoane.
Îți dorești satisfacție sexuală de la această persoană.
2. Atractie
Vei ști că ai ajuns în această fază când simți că lumea ta a fost transformată de o altă persoană, iar ea a căpătat un nou nivel de importanță în viața ta. Tot ce vrei să faci este să petreci timp cu ei. Atractia este definita prin schimbarea nivelurilor neurotransmitatorilor norepinefrina, dopamina si serotonina. Noradrenalina te energizeaza si iti poate suprima apetitul si nevoia de somn. Creșterea dopaminei duce la un comportament orientat spre obiectiv, iar serotonina epuizată este asociată cu gândirea obsesivă. Semne că sunteți în faza de atracție:

Nu poți gândi corect pentru că ești fixat pe partenerul tău.
Vrei să fii aproape de partenerul tău tot timpul.
Prietenii tăi te întreabă unde ai fost.
Nu dormi bine.
Rareori iti este foame.
Ai fluturi în stomac când ești lângă partenerul tău.
3. Atasamentul
Aceasta este faza angajamentului și creșterii. Știi că ești aici când valul de emoție s-a calmat și viața se simte din nou mai normală, dar cumva mai bine. Stabilitatea și încrederea emoțională pe care le-ați creat vă fac să vă simțiți mai în siguranță pentru a face față provocărilor vieții. Vasopresina (un hormon asociat cu monogamia) și oxitocina (hormonul „îngrășămintelor" asociat cu împerecherea și legătura mamă-copil) sunt în viteză mare. A fi în această etapă nu înseamnă că sexul și entuziasmul s-au terminat, dar va trebui să fii mai intenționat în menținerea dorinței și a intimității. Semne că sunteți în faza de atașare:

Simți un sentiment de calm și mulțumire.
Îți ții cont de partenerul tău (dar nu tot timpul).
Ești concentrat pe dezvoltarea și creșterea alături de partenerul tău.
Faci ușor contact vizual cu ei.
Sunteți capabil să vă exprimați deschis nevoile și anxietățile.

| Eireann a răspuns (pentru RAY):

Aici vorbesti despre atractia din punct de vedere emotional/afectiv. In intrebare ai spus "atractia fizica" deci am asociat- o cu ce numesti mai sus "pofta".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când a apărut altă atracție happy