| anonim_4396 a întrebat:

Dupa cat timp apare ASCUS la papanicolau? A mai avut cineva?

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

ASCUS inseamna leziune scuamoasa atipica cu semnificatie nedetrminata. Asta inseamna ca exista niste atipii ale celulelr care pot fi date fie de o infectie banala (candida, trichomonas), caz in care apar dupa 6-8 luni de infectie neglijata si trec dupa tratament, fie sunt date de o infectie HPV si atunci sunt precanceroase. In acest ultim caz, ele apar la minim 5 ani de la data infectarii HPV (daca infectia a aparut foarte devreme, inainte de varsta de 18 ani pot aparea chiar la 4 ani, daca infectia s-a produs dupa varsta 20 de ani si femeia nu are alti factori de risc pot aparea si la 20-30 de ani dupa infectare. Evolutia unei celule de la celula perfect sanatoasa la celula atipica de tip ASCUS dureaza in jur de un an (poate un pic mai putin la femeile infectate cu tulpini agresive de HPV). De aceea, femeile infectate cu HPV ar trebui sa faca cam un test Papanicolaou pe an, fiindca intr-un an, nu vor face cancer, ci vor ajunge fie in stadiul de ASCUS, fie in stadiul imediat urmator, de leziune premaligna certa. Oricum, o leziune ASCUS premaligna nu are durata de viata mai lunga de 3-5 luni, dupa acest interval fie va regresa, fie se va evolua spre leziune precanceroasa certa. De aceea, o femeie cu ASCUS trebuie sa faca examen de secretie + tratament daca exista infectii asociate (altele decat HPV), fenotipare HPV si sa repete testul Papanicolaou sau sa faca colposcppie in interval de 3-6 luni de la diagnosticarea ASCUS (in acest interval leziunea se va modifica fie in bine fie in rau, starea ASCUS nu dureaza mai mult de 6 luni.)