| i86e2 a întrebat:

După cât timp moare pasiunea? Întrebarea e în special pentru cei care au avut relații de lungă durată, copiii sunt sfătuiți să se abțină. happy
După cât timp nu mai simți fluturași în stomac și palpitații la inimă?

Răspuns Câştigător
| tuGatita a răspuns:

Se poate (rare cazuri) sa simti acei "fluturasi" pe tot parcursul relatiei fie ea si de 50 de ani. de obicei dispare dupa un an-2-3 cam asa. dar nu e vorba ca dispare pasiunea, nu, dragostea trece la un alt nivel, apreciezi alte lucruri la perechea ta. eu si prietenul meu avem cativa ani, uneori mai simt fluturasi, dar nu ca la inceput. insa tot il ador, tot il vad perfect pentru mine, il iubesc oricum. si e reciproc. numai ca nu ne mai purtam ca niste copii, suntem mai maturi daca intelegi.

5 răspunsuri:
| Adina77 a răspuns:

Buna!
N-o sa-ti spun punctul meu personal de vedere, ci ceea ce considera vestitul Freud, parintele sexologiei.
Dupa studiile lui, pasiunea ar muri in 3 ani.
Acuma depinde de fiecare,de cat de tare sunt infipte si inradacinate sentimentele,si de cat de mult partenerul sau partenera se pricepe sa se reinventeze.
Amorul este ca o calatorie.
Poate fi placuta si lunga,sau poate fi de scurta durata.
Ceea ce-ti pot spune este ca este teribil de important sa stii, sa te pricepi, sa fii open mind si sa ucizi rutina.
Daca dragoste exista, si exista si vointa, totul este posibil.
Poti simti fluturasi in stomac si peste 10 ani de zile, pana si intr-o privire galesa, special adresata tie.

| luniii a răspuns:

Mai nu mereu dispar acei fluturasi dupa putin timp, depinde de persoanele implicate in relatie, depinde de comportamentul indragostitilor, depinde de dezamagirile suferite pe parcursul relatiei.Sunt multi factori care pot influenta"fluturasii din stomac" as putea sa iti fac o lista in treagalaughing Dar daca, chiar iubesti o persoana cu adevarat nu renunti asa usor la ea indiferent de ce ti-ar face.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Îmi place foarte MULT răspunsul dat de ancaaaaaa - pune "punctul" pe "i"!

IMPORTANT este să şti/să doreşti să MENŢII acea pasiune ( prin diverse "artificii" de ordin fizic, emoţional, material, etc. ) - şi ASTA e cel mai greu - dacă REUŞEŞTI să faci acest lucru, atunci pasiunea NU moare!

Dar, pentru asta e NECESAR să depui mult "efort", precum şi un nivel RIDICAT de "autocunoaştere" a propriei persoane şi a partenerului - fără ele NU vei reuşi!

Apoi, TREBUIE "puţină" colaborare/complicitate şi din partea persoanei iubite...

Părerea mea!

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Daca fluturasii dispar, dragostea dispare?
Eu cand vedeam fata de care imi place simteam acei fluturasi si inima incepea sa-mi bata nebuneste.
Nu cred ca are vreo legatura.
Dragostea nu dispare, ci trece in alt stadiu.
Doar cand esti copil mai simti acei fluturasi. Cand esti matur, casatorit sau logodit, nu ii simti, dar stii ca esti indragostit, e ceva acolo care nu te lasa sa pleci de langa persoana iubita. happy

| papusica987 a răspuns:

Sa stii ca, chestia cu fluturasii nu are prea mare legatura cu pasiunea.
eu dupa 3 ani de relatie tot imi iubesc iubitul si il ador.
pasiunea poate sa dispara si dupa 1 luna, depinde de persoana si cat de indragostit esti.