| geoalx57 a întrebat:

Dupa cat timp se lipeste sarcina de uter si stii ca esti gravida si ai si sangerari?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NIDATIA, adica procesul de implantare a ovulului fecundat in masa ENDOMETRULUI se face dupa trecerea a circa 8-10 zile de la OVULATIE. Aceasta instalare a sarcinii va avea drept urmare lipsa sangerarii menstruale, fiind de fapt si singurul indiciu cert sau altfel spus singurul semn vizibil care se produce in aceasta etapa a ciclului menstrual. Confirmarea sarcinii existente in uter se realizeaza prin efectuarea testului de sarcina pe baza urinei dupa trecerea a minim 7 zile de intarziere a menstruatiei. Sanatate!