| kisskisskiss a întrebat:

Dupa cat timp se vede la testul de sarcina daca esti gravida?! a doua zi dupa actul sexual e prea devreme?!?!?! am nevoie d ajutor va rog

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul de sarcina se face la 21 de zile de la contactul sexual din prima urina de dimineata.
A doua zi dupa contactul sexual nu are nici o valoare, in a opta zi are siguranta 1%, in a 15-a zi are siguranta 30%, iar in a 22-a zi are siguranta cam 90%. pentru a atinge siguranta de pe ambalaj (98%) trebuie facut in a 22-a zi din urina de dimineata si apoi repetat dupa 3-4 zile in aceleasi conditii.
Analize de sange poti face ceva mai repede, adica din a 17-a sau a 18-a zi (cand vor fi sigure 95%).

4 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Cel mai sigur se vede după 14 zile. La analizeze de sânge, însă, poţi merge a doua zi.

| IloveME a răspuns:

Da este prea devreme! eu zic sa nu te mai gandesti atat daca ai putea fi sau nu,asta face sa-ti intarzie menstruatia! iar dupa doua saptamani d la actul sexual daca nu ti-a venit ink menstruatia, fa un test! daca da pozitiv esti insarcinata, iar daca da negativ incearca sa-l repeti peste cateva zile ca sa fi sigura ca nu esti!
succes!

| nikol1 a răspuns:

Dupa 2 -3 saptamani, cel mai bine este sa il faci dimineata si daca faci fa si tu 2-3 dar sa nu fie toate l fel. asa vezi mai bine.

| NIKU_6254 a răspuns:

Poate dupa 1 luna?